Strona główna
opoka.org.pl
2017-06-17 07:15
ek / Radio Watykańskie

Anglikanie zadowoleni z ekumenicznego przyśpieszenia Papieża Franciszka

Ojciec Święty przyjął na audiencji przedstawiciela Wspólnoty Anglikańskiej przy Stolicy Apostolskiej abp. Davida Moxona, który kończy swoją misję w Watykanie i powraca do rodzimej diecezji w Nowej Zelandii.

Autor/źródło: Mazur/episkopat.pl

Jego kadencja rozpoczęła się tuż po inauguracji pontyfikatu Papieża Franciszka i wyborze abp. Justina Welby’ego na prymasa Kościoła anglikańskiego.


Zdaniem abp. Moxona minione cztery lata były czasem ogromnego przyśpieszenia w ekumenicznych relacjach między dwiema wspólnotami. Dotyczy to przede wszystkim praktycznej współpracy na polu ewangelizacji i działalności charytatywnej. Jednakże, jak zauważa nowozelandzki duchowny, Papież Franciszek wysyła też pozytywne sygnały w kwestiach doktrynalnych. Przykładem tego ma być powołanie komisji badającej charakter posługi tak zwanych diakonis w Kościele pierwotnym. Wbrew jednoznacznym deklaracjom Papieża, przedstawiciel anglikanów w Watykanie uważa ten gest za otwarcie na kapłaństwo kobiet. Zdaniem abp. Moxona ekumeniczny bilans pontyfikatu Franciszka jest bardzo pozytywny.

„Jego osobowość, jego teologia, eklezjologia i misjologia mają ogromne znaczenie i przejawiają się w jego otwarciu, gościnności i poszukiwaniu jak najszerszego wspólnego mianownika dla wszystkich chrześcijan. Ale chciałbym również zaznaczyć, że postęp we wzajemnych relacjach jest też zasługą abp. Justina Welby’ego, jego osobowości i misji. W ich woli współpracy przejawia się podobne podejście do ewangelizacji, do godności człowieka. Jeden i drugi podkreśla obecność Boga wśród nas, Jego miłość, łaskę i prawdę. Obaj są świadomi, że posiadamy ogromy skarb, który jest jednak przechowywany w kruchych naczyniach. I choć czasami miewamy ze sobą ogromne trudności, to jednak Duch Boży daje nam łąskę współpracy pomimo trudności, aby jest stopniowo przezwyciężyć” – powiedział Radiu Watykańskiemu stały przedstawiciel Wspólnoty Anglikańskiej przy Stolicy Apostolskiej.


kb/ rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Zobacz także
2017-06-16 17:50:03
miniaturka

Calais: pomagajmy migrantom, ale nie u nas

Według ks. Jean-Marie Rauwel'a - proboszcza z Calais, najpowszechniejsza dziś we Francji reakcja na liczny napływ migrantów to: „niech idą gdzie indziej!”
2017-06-16 18:07:05
miniaturka
play

Teraz i w godzinę śmierci...

Wielka epicka opowieść o sile różańca, splecionych z nim losach świata i losach pojedynczych ludzi, którym codziennie towarzyszy pogardzana i wykpiwana przez wielu modlitwa. Modlitwa, dzięki której na świecie dzieją się rzeczy niezwykłe…
2017-06-16 18:25:20
miniaturka

USA: biskupi o nadużyciach seksualnych, imigracji i młodych

Specjalną Mszą z modlitwami za ofiary nadużyć seksualnych w Kościele rozpoczęto 14 czerwca zebranie plenarne katolickich biskupów USA.
2017-06-17 07:58:05
miniaturka

Niemcy: episkopat złożył hołd b. kanclerzowi H. Kohlowi

Helmut Kohl był osobowością mającą dalekosiężne spojrzenie historyczne. Wraz z jego śmiercią kończy się pewna era – tak na wiadomość o zgonie tego polityka zareagował przewodniczący Niemieckiej Konferencji Biskupów kard. Reinhard Marx.
2017-06-17 08:11:14
miniaturka

Papież Franciszek na Twitterze

W swoich dwóch ostatnich wpisach, Papież Franciszek przypomina o wypełnianiu przykazania miłości bliźniego.
2017-06-17 09:07:44
miniaturka

Gdańsk: rekolekcje "O najważniejszej relacji matka – córka. Więzy czy więzi?"

Rekolekcje skierowane są do KOBIET – dorosłych córek i matek, babć, teściowych i synowych, które chcą przyjrzeć się bliżej relacji: matka – córka, córka - matka.