Strona główna
opoka.org.pl
2016-11-17 17:32
S. Zielińska / Radio Watykańskie

Katolicy Szwecji po wizycie Papieża: był to szczególny przywilej

Rzeczniczka diecezji sztokholmskiej: „Było to wielkie wyzwanie dla naszej małej diecezji, ale wszystko się udało, jesteśmy bardzo zadowoleni i dumni”.

Autor/źródło: Pixabay

Kristina Hellner, rzeczniczka prasowa katolickiej diecezji sztokholmskiej, w dwa tygodnie po wizycie Ojca Świętego w Szwecji, powiedziała o tym wydarzeniu: „Było to wielkie wyzwanie dla naszej małej diecezji, ale wszystko się udało, jesteśmy bardzo zadowoleni i dumni”.

„Bp Arborelius – kontynuowała  – czuł się mocno poruszony i wdzięczny za wszystko, co się w czasie wizyty wydarzyło, a my wszyscy uważamy to doświadczenie za szczególny przywilej”.  Podkreśliła ona także, że choć Szwecja jest krajem protestanckim i zsekularyzowanym, to jednak wszystkie media poświęciły wizycie wiele miejsca i prawie wszystko było pozytywnie odbierane. „Nie mogę nie czuć wielkiej radości z faktu, że Kościół katolicki miał tak olbrzymi oddźwięk społeczny” – powiedziała Hellner.

„Czy Papież jest katolikiem, czy Szwedem?”. Tak brzmi tytuł komentarza autorstwa Ann Heberlein z 11 listopada na szwedzkim portalu Fokus.se. Czytamy tam: „Papież podoba się Szwedom, gdyż odbierają go jako mniej katolickiego niż inni papieże i mniej katolickiego niż inni katolicy”, jednak „Franciszek jest głęboko katolicki w swoich poglądach moralnych. Jest katolicki zarówno w swoim zaangażowaniu na rzecz ubogich, jak i w potępieniu antykoncepcji i aborcji. Ochrona słabych i życia bezbronnych to centralny punkt teologii katolickiej”, chociaż „prowadzi to do konkluzji, które czasami podobają się zsekularyzowanym Szwedom, a czasami nie” – zwrócono uwagę w szwedzkim komentarzu po wizycie Franciszka w tym kraju.


pp/ rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2016-11-17 15:50:34
miniaturka

Tegoroczne Roraty Małego Gościa Niedzielnego będą o Jasnej Górze

Materiały duszpasterskie na tegoroczny okres Adwentu przygotowuje szereg wydawnictw i wydziałów duszpasterskich polskich diecezji. Dotyczą one m.in. jubileuszu 300. rocznicy koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej(więcej: www.jasnagora.com).
2016-11-17 16:20:45
miniaturka

Papież na Twitterze: stawajmy się narzędziem miłosierdzia Boga

Nie wystarczy doświadczyć miłosierdzia Boga we własnym życiu; trzeba też stać się jego narzędziem dla innych - napisał papież Franciszek na Twitterze.
2016-11-17 17:13:04
miniaturka

Abp Zenari: nie bombardujcie nadziei mieszkańców Syrii

„Zatrzymajcie przemoc. Nie zabijajcie, nie bombardujcie nadziei. Otwórzcie korytarze humanitarne” - apeluje do świata nuncjusz apostolski w Syrii.
2016-11-17 18:02:13
miniaturka

Papież na Mszy w czwartek: Bóg kocha nas szalenie, a my niewierni

„Szalona miłość Boga do swojego ludu” i niewierność Izraela to główny temat papieskiej homilii na czwartkowej Mszy w Domu św. Marty.
2016-11-17 18:33:49
miniaturka

Papież do przedsiębiorców: pieniądz ma służyć, a nie rządzić

„Firmy nie mają istnieć dla zarobku, choć pieniądzem mierzy się ich działalność; są one po to, żeby służyć” – powiedział Papież na sympozjum ekonomicznym.
2016-11-18 07:08:26
miniaturka

Prymas Polski: powinniśmy nadal żyć miłosierdziem

W najbliższą niedzielę zakończy się Jubileuszowy Rok Miłosierdzia. Podsumowując ten wyjątkowy czas w Kościele Prymas Polski abp Wojciech Polak podkreślił, że powinniśmy nadal odnajdywać siebie w czynieniu miłosierdzia.