Strona główna
opoka.org.pl
2017-06-16 11:42
S. Zielińska / Radio Watykańskie

Meksyk: Kościół wobec ogromnej fali przemocy

„Nie możemy milczeć, ale poza mówieniem, chcemy także działać” – tak na niesłabnącą falę przemocy w Meksyku reaguje sekretarz generalny tamtejszej Konferencji Episkopatu.

Autor/źródło: pixabay.com

Meksyk dotyka ostatnio seria mordów, głównie księży i dziennikarzy, a także porwań i ogólny wzrost przemocy.

Bp Alfonso Gerardo Miranda Guardiola wskazuje, że Kościół przeciwdziała tej tragicznej sytuacji za pośrednictwem dwóch obserwatoriów: jedno skupione na sytuacji migrantów, a drugie bada sprawy zaginięć.

„Szacuje się, że w ciągu ostatnich 25 lat, zaginęło bez śladu co najmniej 30 tys. osób. Dużą część z nich pochowano w masowych grobach, ofiar w większości nigdy nie zidentyfikowano” – mówi bp Guardiola. Poza zbieraniem informacji na ten temat i przekazywaniem ich odpowiednim organom, miejscowa wspólnota wiernych organizuje specjalne projekty duszpasterskie dla poszkodowanych oraz ich rodzin. Trwają też prace nad „Narodowym projektem zaprowadzania pokoju”, który ma pokazać Meksykanom, jak przerwać tę spiralę przemocy.

tm/ rv, sir

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-06-16 10:05:33
miniaturka
play

Ogólnopolska Pielgrzymka Apostolstwa Trzeźwości na Jasną Górę

O wolność od nałogów, przemianę, uzdrowienie rodzin i wszystkich uzależnionych – będą modlili się w najbliższą sobotę i niedzielę na Jasnej Górze uczestnicy 36. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Apostolstwa Trzeźwości.
2017-06-16 11:03:19
miniaturka

Moszczenica 2017 - trwa Chrześcijańskie Spotkanie Młodych

Blisko tysiąc młodych ludzi z Polski i z zagranicy (Niemcy, Ukraina) uczestniczy w Chrześcijańskim Spotkaniu Młodych, które odbywa się w dniach 14-16 czerwca br. w Moszczenicy pod hasłem „Idźcie i Głoście”.
2017-06-16 11:26:57
miniaturka

Abp Stanisław Gądecki odwiedzi Laxton Hall

W dniach 17–19 czerwca, abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski będzie przebywał w Polskiej Misji Katolickiej Anglii i Walii w Laxton Hall k/Londynu.
2017-06-16 12:28:42
miniaturka

Uroczystość Bożego Ciała w Polskich Kontyngentach Wojskowych

Wczorajszą Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej przeżywali także żołnierze polskich kontyngentów wojskowych w Afganistanie i Kosowie.
2017-06-16 13:36:51
miniaturka

Gliwice: akcja charytatywna "Tydzień dla Hospicjum"

W dniach 17-24 czerwca br. w Gliwicach odbywać się będzie wielkie rodzinne święto "Tydzień dla Hospicjum", podczas którego będą zbierane środki na rozbudowę tutejszego Hospicjum Miłosierdzia Bożego.
2017-06-16 13:50:00
miniaturka

Kraków: Chrystus na barce – modlitwa młodych o pokój dla Europy

Chrystus na barce – to projekt młodych ludzi, którzy w dniu wspomnienia św. Benedykta, patrona Europy, chcą modlić się o pokój dla Europy. Modlitwy, połączone ze zbiórką na rzecz ofiar konfliktu w Syrii, odbędą się w Krakowie 11 lipca.