Strona główna
opoka.org.pl
2017-06-16 09:45
S. Zielińska / Radio Watykańskie

Cudowne obrazy wracają na Ukrainę

W ostatnim czasie na Ukrainie dynamicznie odradzają się miejsca kultu maryjnego, które w okresie prześladowania Kościoła w Związku Radzieckim zostały zamknięte i zrujnowane.

Autor/źródło: pixabay.com

Do wielu odbudowanych w ciągu ostatnich 25 lat na Ukrainie świątyń powracają wizerunki, które były tam czczone od pokoleń.

Symbolicznego znaczenia nabiera przekazanie do Czerwonogradu w archidiecezji lwowskiej wizerunku Maki Bożej, jaki przez wieki czczony był w Bełzie. To z tej miejscowości z ikoną Czarnej Madonny wyruszył w 1382 roku w kierunku Śląska książę opolski Władysław, aby ostatecznie znalazła on swoje miejsce na jasnogórskim wzgórzu.

W Bełzie, aż do roku 1951, była obecna ikona Matki Bożej Bełzkiej, bliźniaczo podobna do Jasnogórskiej Ikony. Na Jasnej Górze podczas wieczornego apelu, któremu przewodniczył metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki, została przekazana do parafii w Czerwonogradzie, dawnym Krystynopolu, kopia Jasnogórskiej Ikony. 

Tak o tym wydarzeniu mówi proboszcz z Czerwonogradu ks. Mikołaj Leskiv: „Z okazji jubileuszu 300. rocznicy koronacji Matki Bożej Częstochowskiej, znanej na tych nadbużańskich terenach jako Matka Boska Bełzka, odbędzie się przekazanie kopii obrazu Matki Boskiej Jasnogórskiej. Dlaczego obraz Matki Boskiej Częstochowskiej w Czerwonogradzie? Dziś Bełz leży na terenie naszej parafii, bo tam parafii już nie ma. Z tego powodu, arcybiskup metropolita lwowski pragnie, aby Matka Boska była obecna w naszej katolickiej parafii, i żeby opiekowała się nadal tym regionem, naszym miastem i tą parafią”.

Przywrócenia rangi sanktuarium doczekała się też w maju br. parafia w Janowie, dziś Iwano-Frankowsk, koło Lwowa. Oryginał cudownego obrazu po II wojnie św. trafił do Prochowic, w diecezji legnickiej. W tym roku Maryja powróciła także do Nawarii koło Lwowa. Kopię obrazu MB Nawaryjskiej, który od 1946 roku znalazł schronienie w parafii Uraz, leżącej w pobliżu Wrocławia, ufundowali dla nawaryjskiego kościoła mieszkańcy tej dolnośląskiej parafii.

ks. Mariusz Krawiec, paulista, Lwów, Ukraina/ rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-06-16 08:15:23
miniaturka

Władze palestyńskie spierają się z Hamasem, nie będzie prądu dla Gazy

Izrael przygotowuje się do ograniczenia dostaw energii elektrycznej dla Strefy Gazy, co będzie miało katastrofalne skutki społeczne. Tym razem jednak odpowiedzialność za tę dramatyczną sytuację leży po stronie palestyńskiej.
2017-06-16 08:43:22
miniaturka

Okazje, które stwarza podróż Franciszka do Kolumbii

„Oczekiwanie na przyjazd Ojca Świętego w Kolumbii jest bardzo duże, codziennie mówi się o podróży, do jakiej dojdzie we wrześniu” wskazał wiceprzewodniczący Papieskiej Komisji ds. Ameryki Łacińskiej.
2017-06-16 09:11:33
miniaturka

Watykan odpowiada na niepokoje w sprawie kryzysu w Wenezueli

„Poważne i szczere negocjacje pomiędzy stronami, oparte na bardzo jasnych wytycznych, zaczynając od rozpisania przewidzianych przez konstytucję wyborów, mogłyby rozwiązać trudną sytuację w Wenezueli”. - napisał kard. Parolin.
2017-06-16 10:05:33
miniaturka
play

Ogólnopolska Pielgrzymka Apostolstwa Trzeźwości na Jasną Górę

O wolność od nałogów, przemianę, uzdrowienie rodzin i wszystkich uzależnionych – będą modlili się w najbliższą sobotę i niedzielę na Jasnej Górze uczestnicy 36. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Apostolstwa Trzeźwości.
2017-06-16 11:03:19
miniaturka

Moszczenica 2017 - trwa Chrześcijańskie Spotkanie Młodych

Blisko tysiąc młodych ludzi z Polski i z zagranicy (Niemcy, Ukraina) uczestniczy w Chrześcijańskim Spotkaniu Młodych, które odbywa się w dniach 14-16 czerwca br. w Moszczenicy pod hasłem „Idźcie i Głoście”.
2017-06-16 11:26:57
miniaturka

Abp Stanisław Gądecki odwiedzi Laxton Hall

W dniach 17–19 czerwca, abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski będzie przebywał w Polskiej Misji Katolickiej Anglii i Walii w Laxton Hall k/Londynu.