Strona główna
opoka.org.pl
2016-11-17 17:11
S. Zielińska / Radio Watykańskie

Abp Zenari: nie bombardujcie nadziei mieszkańców Syrii

„Zatrzymajcie przemoc. Nie zabijajcie, nie bombardujcie nadziei. Otwórzcie korytarze humanitarne” - apeluje do świata nuncjusz apostolski w Syrii.

Autor/źródło: Pixabay

Abp Mario Zenari, który w sobotę zostanie przez papieża Franciszka mianowany kardynałem, przypomina, że purpura kardynalska oznacza gotowość oddania życia za Chrystusa. Zwraca jednak uwagę, że jego purpura już jest przesiąknięta krwią wielu Syryjczyków, szczególnie niewinnych dzieci.

„Wszystkich tych ludzi i całe to cierpienie przyniosę ze sobą do Watykanu na konsystorz i uroczystość zamknięcia Jubileuszu Miłosierdzia. Co więcej, na mych butach zaniosę krew tak wielu niewinnych osób, po której w ciągu tych lat musiałem stąpać” – mówi abp Zenari. Podkreśla zarazem, że w Syrii nie może być mowy o zamknięciu Roku Miłosierdzia.

„To miejsce, gdzie na całej linii bardzo potrzeba miłosierdzia co do ciała i co do duszy. Nakarmić 13 mln potrzebujących w tym kraju, który przed konfliktem liczył 23 mln mieszkańców. Napoić spragnionych: wielkim problemem jest dostęp do wody. Zniszczono rurociągi, wiele chorób wywołanych jest tym, że woda, która dociera, jest niezdatna do picia – mówi Radiu Watykańskiemu abp Zenari. – Troszczyć się o chorych: mowa jest o 2 mln rannych… Pochować zmarłych! W Europie dzwoni się do odpowiedniej agencji i organizuje pogrzeb. W Syrii są ludzie, księża, którzy narażali życie pod ogniem snajperów, by zabrać z ulicy ciała zabitych! A więc pogrzebać zmarłych, a mówi się o 400 tys. ofiar. Następnie: darować urazy. Często powtarzam, że zniszczenia widoczne na zewnątrz są straszne, ale dużo poważniejsze szkody wywołały bomby, które uderzyły w dusze, w serca tylu młodych ludzi i dzieci, którzy byli świadkami przemocy. Z czasem odbudujemy zniszczone domy i infrastrukturę. Ale jak odbudować serca, dusze tych dzieci tak głęboko zranionych? To będzie wyzwanie dla wszystkich religii obecnych w Syrii – ta odbudowa duszy”.

Tymczasem z Syrii wciąż napływają dramatyczne doniesienia. W Aleppo zbombardowano wczoraj kolejny szpital pediatryczny, centrum transfuzji i karetki pogotowia. Zginęło co najmniej 21 osób, w tym pięcioro dzieci.


bz/ rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2016-11-17 14:40:04
miniaturka

Przyjęcie Jezusa Chrystusa za Króla i Pana – rozmowa z bp. Andrzejem Czają

Akt przyjęcia Jezusa za Króla i Pana oraz poświęcenia Mu życia osobistego, rodzinnego i społecznego wyraża wolę budowania królestwa Bożego, dlatego można żywić nadzieję, że Bóg temu dziełu pobłogosławi – stwierdza w rozmowie z KAI bp Andrzej Czaja.
2016-11-17 15:50:34
miniaturka

Tegoroczne Roraty Małego Gościa Niedzielnego będą o Jasnej Górze

Materiały duszpasterskie na tegoroczny okres Adwentu przygotowuje szereg wydawnictw i wydziałów duszpasterskich polskich diecezji. Dotyczą one m.in. jubileuszu 300. rocznicy koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej(więcej: www.jasnagora.com).
2016-11-17 16:20:45
miniaturka

Papież na Twitterze: stawajmy się narzędziem miłosierdzia Boga

Nie wystarczy doświadczyć miłosierdzia Boga we własnym życiu; trzeba też stać się jego narzędziem dla innych - napisał papież Franciszek na Twitterze.
2016-11-17 17:33:55
miniaturka

Katolicy Szwecji po wizycie Papieża: był to szczególny przywilej

Rzeczniczka diecezji sztokholmskiej: „Było to wielkie wyzwanie dla naszej małej diecezji, ale wszystko się udało, jesteśmy bardzo zadowoleni i dumni”.
2016-11-17 18:02:13
miniaturka

Papież na Mszy w czwartek: Bóg kocha nas szalenie, a my niewierni

„Szalona miłość Boga do swojego ludu” i niewierność Izraela to główny temat papieskiej homilii na czwartkowej Mszy w Domu św. Marty.
2016-11-17 18:33:49
miniaturka

Papież do przedsiębiorców: pieniądz ma służyć, a nie rządzić

„Firmy nie mają istnieć dla zarobku, choć pieniądzem mierzy się ich działalność; są one po to, żeby służyć” – powiedział Papież na sympozjum ekonomicznym.