Strona główna
opoka.org.pl
2017-06-15 18:10
S. Zielińska / Radio Watykańskie

Papież o pladze korupcji: aby ją pokonać trzeba współpracy wszystkich

Korupcja jest najgorszą plagą społeczną. Jest przyczyną poważnych przestępstw kryminalnych, które dotykają wszystkich – napisał Papież we wstępie do książkowego wywiadu z kard. Peterem Turksonem, poświęconego tej tematyce.

Autor/źródło: pixabay.com

Franciszek odnosi się do włoskiego znaczenia tego słowa, które obejmuje nie tylko korupcję w sensie polityczno-gospodarczym, ale również zepsucie moralne, deprawację. Papież zauważa, że jego etymologia przywodzi na myśl pęknięte serce, a zatem serce zepsute niczym ciało, które ulega rozkładowi i wydaje nieprzyjemny zapach.

Franciszek podkreśla, że tak rozumiana korupcja stoi u źródeł głównych plag społecznych, takich jak wyzysk, niedorozwój, handel ludźmi, bronią czy narkotykami, niewolnictwo i bezrobocie. Korupcja jest bronią i językiem, którym najczęściej posługują się mafie i organizacje przestępcze. Jednakże przed jej pokusą stają wszyscy – zastrzega Papież. Dodał, że człowiek zdeprawowany jest zniewolony i w przeciwieństwie do zwyczajnego grzesznika nie prosi już o przebaczenie, bo jest nasycony, przepełniony samym sobą, znużony transcendencją.

Papież przyznaje, że te słowa o korupcji pisze w Watykanie, w miejscach o absolutnym pięknie, które są świadectwem wzlotów ludzkiego geniuszu, aby to, co nieśmiertelne zwyciężyło nad słabością i rozkładem. „To piękno – kontynuował Franciszek – nie jest jakimś dodatkiem kosmetycznym, lecz stawia ono w centrum osobę ludzką, aby mogła podnieść głowę wobec wszelkich niesprawiedliwości”. Ojciec Święty zaapelował więc, by mówić o korupcji, demaskować zło, i zabiegać, by miłosierdzie wzięło górę nad nieprawością, ciekawość i kreatywność nad rezygnacją i znużeniem, piękno nad nicością.

„My, chrześcijanie i niechrześcijanie, jesteśmy niczym płatki śniegu, jednakże jeśli się połączymy, możemy się stać lawiną: silnym i konstruktywnym ruchem” – zapewnił Papież, dodając, że chodzi tu o nowy humanizm, renesans, odrodzenie, które z prorocką odwagą możemy urzeczywistniać na przekór zepsuciu. Franciszek zaznacza, że walka z korupcją wymaga współpracy wszystkich. Jest ona bowiem przekleństwem i nowotworem, który niszczy nasze życie.

kb/ rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-06-15 13:47:44
miniaturka

Wielki show "Małego Bolesławca"

Zespół Pieśni i Tańca "Mały Bolesławiec" wystąpił w Teatrze Starym w Bolesławcu. Przedstawienie było podsumowaniem pracy całego roku.
2017-06-15 17:12:50
miniaturka

Rzeszów: koncert Jednego Serca Jednego Ducha 2017

Jak co roku w Uroczystość Bożego Ciała, w Rzeszowie odbywa się dziś wieczorem chrześcijański koncert uwielbieniowy "Jednego Serca Jednego Ducha". W tym roku wydarzenie transmitowane będzie w wielu stacjach telewizyjnych oraz w internecie.
2017-06-15 17:36:18
miniaturka

Warszawskie uroczystości Bożego Ciała

„Jesteśmy Kościołem, który jest z wszystkimi i dla wszystkich ludzi dobrej woli.” – powiedział kard. Nycz w kazaniu po zakończeniu uroczystej procesji Bożego Ciała w Warszawie.
2017-06-15 17:52:50
miniaturka

Legnica: Boże Ciało w mieście wydarzenia eucharystycznego

W Legnicy procesja przeszła ulicami miasta od katedry, do miejsca wydarzenia eucharystycznego, które miało miejsce w legnickim sanktuarium św. Jacka.
2017-06-15 18:05:01
miniaturka

Polscy biskupi w Boże Ciało: Eucharystia daje siłę do pokonywania współczesnych wyzwań

O dawanie chrześcijańskiego świadectwa, w tym pomaganie uchodźcom i potrzebującym, obronę życia ludzkiego od chwili poczęcia oraz budowania jedności ponad społecznymi i politycznymi podziałami apelowali dziś polscy biskupi.
2017-06-15 18:33:08
miniaturka

Benedykt XVI: modli się i nie mówiąc - mówi

Papież Benedykt modli się, wspiera i dziękuję, a ponadto przygotowuje się do tego, o czym tyle razy pisał i mówił – stwierdził jego osobisty sekretarz, przemawiając na prezentacji nowej książki o Papieżu Seniorze.