Strona główna
opoka.org.pl
2017-06-15 08:50
S. Zielińska / BP KEP

Prymas o procesjach Bożego Ciała: Chrystus wyprowadza nas z Kościoła, by o nim opowiadać

Abp Polak wskazuje, że uroczystość Bożego Ciała jest przed wszystkim okazją do publicznego wyznania wiary w Chrystusa obecnego w Najświętszym Sakramencie.

Autor/źródło: Flickr/episkopat.pl, Eliza Bartkiewicz, licencja: CC BY

To Chrystus, za którym idziemy w Najświętszym Sakramencie, wzywa nas do tego byśmy naszym życiem dawali czytelne świadectwo wobec innych, w tym świecie, do którego nas wyprowadza z Kościoła w procesji Bożego Ciała, by o nim opowiadać i głosić – podkreśla metropolita gnieźnieński, prymas Polski abp Wojciech Polak.

Abp Polak wskazuje, że uroczystość Bożego Ciała jest przed wszystkim okazją do publicznego wyznania wiary w Chrystusa obecnego w Najświętszym Sakramencie.

– Wiary w Chrystusa, który pragnie poprzez szczególną obecność, wychodzącą z Kościoła, pokazać nam wszystkim, że wchodzi w ludzkie życie, że ci, którzy otwierają się na niego i idą za nim, wezwani są przede wszystkim do tego, by być żywym znakiem Bożej obecności w tym świecie – powiedział prymas.

Dodał, że Chrystus wzywa do dawania świadectwa swoim życiem. – Warto pójść na procesję Bożego Ciała, by umocnić swoją wiarę. Sens uczestnictwa w tych wydarzeniach, polega też na tym, że i my otwieramy nasze serce na to, by ten świat stawał się bardziej Boży – zaznaczył metropolita gnieźnieński.

Prymas odniósł się także do 90. rocznicy pierwszego w Polsce Kongresu Eucharystycznego, który odbył się w 1927 r. w Inowrocławiu w archidiecezji gnieźnieńskiej. – Zwołał ten Kongres kard. August Hlond, prymas Polski, a jedną z prelegentek była dziś święta Urszula Ledóchowska. To ona wówczas zadała pytanie, czy my naprawdę wierzymy, że Chrystus jest obecny pośród nas, że choć Go nie widzimy, to jednak jest, że choć Go nie słyszymy, to jednak jest On rzeczywiście między nami obecny. Ta obecność Chrystusa w tym świecie pozwala także na to, że ten świat staje się i bardziej Boży i bardziej ludzki – powiedział abp Polak.

BP KEP / episkopat.pl

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-06-15 07:27:49
miniaturka

Boże Ciało – Kościół czci realną obecność Jezusa pod postaciami chleba i wina

Dziś Boże Ciało - Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, w której Kościół katolicki czci realną obecność Jezusa pod postaciami chleba i wina.
2017-06-15 07:44:05
miniaturka

Trwają negocjacje Watykanu i Izraela

W Watykanie odbyło się posiedzenie stałej komisji roboczej Stolicy Apostolskiej i Izraela.
2017-06-15 07:56:31
miniaturka

Bp Ryś: różne dary Ducha czynią nas jednym Ciałem

W środę wieczorem na krakowskim rynku odbył się wieczór uwielbienia. "Duch daje różne dary, ale jeśli przyjmujemy je od Ducha i w Duchu, to one nas nie ustawiają przeciwko sobie. Tylko nas czynią jednym Ciałem" - mówił do przybyłych biskup Grzegorz Ryś.
2017-06-15 12:04:30
miniaturka

Biskupi kameruńscy: bp Bala został zamordowany

Bp Jean-Marie Bonoît Bala został brutalonie zamordowany – napisali kameruńscy biskupi na zakończenie nadzwyczajnego zebrania plenarnego episkopatu, zwołanego w celu wyjaśnienia tej sprawy.
2017-06-15 12:28:24
miniaturka

Archidiecezja warszawska: Dyspensa na piątek po Bożym Ciele

W najbliższy piątek (16 czerwca) w archidiecezji warszawskiej nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Kard. Kazimierz Nycz udzielił dyspensy.
2017-06-15 13:09:11
miniaturka

Mysłowice: "Bądź jak Jezus" - 8. Ekumeniczny Koncert Rodzinny

15 czerwca 2017 roku po raz ósmy, tradycyjnie w Boże Ciało, miasto Mysłowice stanie się na niespełna 24h nieformalną polską i europejską stolicą Współczesnej Muzyki Chrześcijan CCM. Otwarcie bram nastąpi o godz. 14:30.