Strona główna
opoka.org.pl
2017-06-15 07:01
S. Zielińska / Radio Watykańskie

Nepal: handel dziećmi

W tej wyjątkowej, trudnej sytuacji, jaka w dwa lata po trzęsieniu ziemi panuje w Nepalu, szczególnie dzieci są narażone na to, że padną ofiarą handlu.

Autor/źródło: pixabay.com

Według szacunkowych danych każdego roku od 12 do 15 tys. dzieci jest sprzedawanych do Indii, gdzie są wykorzystywane najczęściej seksualnie – alarmuje włoska organizacja pozarządowa We World zajmująca się obroną praw dziecka i kobiet.

Nepal po tej klęsce żywiołowej, która spowodowała śmierć 9 tys. ludzi, zniszczyła 700 tys. domów, a 3 miliony ludzi pozostawiła w skrajnej nędzy, nadal nie podniósł się z kolan. Dzieci osierocone, czy z biednych rodzin są szczególnie narażone na wykorzystywanie.

Problem ten nie dotyczy tylko Nepalu, ale także innych krajów ubogich, dotkniętych wojnami czy kataklizmami. Przyczyny handlu leżą w biedzie rodzin, ale także w procederach kryminalnych. Rodziny często nie mogą opiekować się dziećmi i nie dbają o ich ochronę, a czasem nawet świadomie je sprzedają. Turystyka seksualna, niebezpieczna i źle opłacana praca na czarno, a także handel organami są głównymi motywami porywania, czy sprzedaży dzieci.

pp/ rv, agenziafides

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-06-14 18:53:21
miniaturka

Nowe formy wyzysku nieletnich w związku z kryzysem migracyjnym

Wyzysk dzieci i młodzieży, żerowanie na ich pracy to zjawisko, które stale się rozwija i przybiera nowe formy. Ma to dziś miejsce również w krajach europejskich, korzystających z pracy nieletnich migrantów.
2017-06-14 19:04:12
miniaturka

Papież do Polaków o życiu człowieka pozbawionego miłości

Zwracając się na audiencji ogólnej do Polaków Ojciec Święty przywołał słowa św. Jana Pawła II z encykliki „Redemptor hominis”. Życie człowieka jest pozbawione sensu, jeśli nie spotka miłości.
2017-06-14 19:13:52
miniaturka

Rada Kardynałów: szersze konsultacje przed mianowaniem biskupów

W Watykanie zakończyło się posiedzenie Rady Kardynałów, która pomaga Papieżowi w reformie urzędów Stolicy Apostolskiej.
2017-06-15 07:27:49
miniaturka

Boże Ciało – Kościół czci realną obecność Jezusa pod postaciami chleba i wina

Dziś Boże Ciało - Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, w której Kościół katolicki czci realną obecność Jezusa pod postaciami chleba i wina.
2017-06-15 07:44:05
miniaturka

Trwają negocjacje Watykanu i Izraela

W Watykanie odbyło się posiedzenie stałej komisji roboczej Stolicy Apostolskiej i Izraela.
2017-06-15 07:56:31
miniaturka

Bp Ryś: różne dary Ducha czynią nas jednym Ciałem

W środę wieczorem na krakowskim rynku odbył się wieczór uwielbienia. "Duch daje różne dary, ale jeśli przyjmujemy je od Ducha i w Duchu, to one nas nie ustawiają przeciwko sobie. Tylko nas czynią jednym Ciałem" - mówił do przybyłych biskup Grzegorz Ryś.