Strona główna
opoka.org.pl
2017-06-14 18:37
S. Zielińska / Radio Watykańskie

Nowe formy wyzysku nieletnich w związku z kryzysem migracyjnym

Wyzysk dzieci i młodzieży, żerowanie na ich pracy to zjawisko, które stale się rozwija i przybiera nowe formy. Ma to dziś miejsce również w krajach europejskich, korzystających z pracy nieletnich migrantów.

Autor/źródło: pixabay.com

Najczęściej plagę wyzysku dzieci kojarzy się z najuboższymi regionami świata w Afryce czy Ameryce Łacińskiej. Jednakże miejscem wyzysku stają się dziś również kraje europejskie, korzystające z pracy nieletnich migrantów. Tak jest na przykład we Włoszech. Mówi rzecznik prasowy UNICEFU Andrea Iacomini.

„Jest to zjawisko, które przybiera na sile zarówno we Włoszech, jak i innych krajach dotkniętych napływem migrantów. Bardzo często mówimy o dzieciach zaginionych, niewidocznych. W ubiegłym roku mięliśmy we Włoszech 6 tys. takich przypadków. Wiele spośród nich zostaje wciągniętych w szarą strefę, wykorzystującą pracę nieletnich. Chodzi tu o zorganizowaną działalność przestępczą. I dlatego ci nieletni padają ofiarą wyzysku, prostytucji, gangów, handlu narkotykami. Problem ten jest szczególnie aktualny na południu kraju. Ogólnie rzecz biorąc we Włoszech praca nieletnich to zjawisko obejmujące 350 tys. osób” – powiedział Radiu Watykańskiemu Andrea Iacomini.

Rzecznik prasowy UNICEFU zauważa, że podobne problemy można też dziś napotkać w obozach dla uchodźców. Za drobną opłatą dzieci wykonują najprostsze prace w samym obozie, albo szukają zatrudnienia w okolicy.

kb/ rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-06-14 15:37:04
miniaturka

Wartościowe wakacje w duchu katolickim

Rekolekcje dla małżeństw i narzeczonych, festiwale muzyki chrześcijańskiej, powołaniowe spotkania młodych, czy ewangelizacje w terenie - to tylko kilka propozycji na wartościowe wakacje w duchu katolickim.
2017-06-14 15:57:28
miniaturka

Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych

Dziś, 14 czerwca, w Polsce obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych.
2017-06-14 18:25:19
miniaturka

Papież: przekonanie, że na miłość trzeba zasłużyć - zniewoleniem

Dzisiejsza audiencja rozpoczęła się od spotkania Papieża z chorymi w Auli Pawła VI. Jak wyjaśnił, zaprosił ich tam, aby uniknęli wysokiej temperatury, która na Placu jest bardzo odczuwalna. Dziś będzie tam łaźnia turecka – żartował Franciszek.
2017-06-14 19:04:12
miniaturka

Papież do Polaków o życiu człowieka pozbawionego miłości

Zwracając się na audiencji ogólnej do Polaków Ojciec Święty przywołał słowa św. Jana Pawła II z encykliki „Redemptor hominis”. Życie człowieka jest pozbawione sensu, jeśli nie spotka miłości.
2017-06-14 19:13:52
miniaturka

Rada Kardynałów: szersze konsultacje przed mianowaniem biskupów

W Watykanie zakończyło się posiedzenie Rady Kardynałów, która pomaga Papieżowi w reformie urzędów Stolicy Apostolskiej.
2017-06-15 07:07:32
miniaturka

Nepal: handel dziećmi

W tej wyjątkowej, trudnej sytuacji, jaka w dwa lata po trzęsieniu ziemi panuje w Nepalu, szczególnie dzieci są narażone na to, że padną ofiarą handlu.