Strona główna
opoka.org.pl
2017-06-16 19:40
Łukasz Żuk / Michał Rogucki

300 kilometrów zaufania. Zaproszenie na XXV Ekumeniczną Pieszą Pielgrzymkę do Wilna

Pielgrzymowanie do Sanktuarium Matki Bożej Miłosierdzia w Wilnie znane jest już od 1993 roku.

Zdjęcie grupowe pątników

Ekumeniczna Piesza Pielgrzymka do Wilna - XXV – lecie pielgrzymowania, 90 – lecie koronacji Obrazu Matki Bożej Ostrobramskiej.

Ekumeniczna Piesza Pielgrzymka ma za sobą 25 – lat, przez kolejne lata w swojej opiece pielgrzymkę mieli: ks. kan. Jan Filewicz (1993-1999), ks. Andrzej Horaczy (2000-2004), ks. Wojciech Dąbrowski (2005-2012), ks. Łukasz Żuk (od 2013 - ). Pielgrzymka z roku na rok rozwijała się i nabierała swojego rytmu. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu od samego początku pierwszych pielgrzymów, którzy mimo spartańskich warunków głęboko przeżywali podążanie do Matki Bożej. W Ekumenicznej Pieszej Pielgrzymce do Wilna, każdego roku udział bierze kilkaset wiernych. Do wspólnego pielgrzymowania dołączają ludzie z różnych stron Polski, jak i zagranicy. Do kilkuset osobowej grupy dołączają pątnicy z Grodna. Razem w pątniczym szlaku podążamy w kierunku Ostrej Bramy.

Od samego początku pielgrzymka cieszy się ogromnym zainteresowaniem ludzi młodych, jak i starszych. I jest to dla nasz wielkim powodem do radości, że pomimo innego stylu życia, nieraz i wygody, i luksusu jest nas każdego roku więcej, że jest to pielgrzymka, która przeżywa rozkwit. Po drodze spotykamy się z wielką uprzejmością ludzi, którzy dzielą się swoim świadectwem wiary, chęcią wyjścia z pomocną dłonią drugiemu człowiekowi, a także razem z nami przeżywają swoje trudności. My jako pątnicy nie pozostajemy obojętni, zabieramy ze sobą do swojego plecaka wszystkie intencje.

Program duchowy rekolekcji w drodze jest bardzo bogaty. Każdy dzień rozpoczynamy wspólną Eucharystią, po której wyruszamy na całodniowy szlak. Głównym celem i założeniem naszego wspólnego pielgrzymowania są przeżycia religijne. Każdy dzień na pielgrzymce jest inny. Dokładamy wszelkich starań o to, by każdy pątnik przeżył swoje osobiste rekolekcje w drodze. Staramy się aby był to czas modlitewny, wypełniony refleksją i skupieniem, ale również spotkanie z drugim człowiekiem.

W tym roku będziemy przeżywali Jubileusz pielgrzymowania, a zarazem 90 - lecie koronacji obrazu Matki Bożej Ostrobramskiej. Te dwa wydarzenia wpisują się w tegoroczną pielgrzymkę. Motto, które będzie nam towarzyszyć to: „Będziesz miłował”. W dzisiejszym świecie coraz więcej trzeba mówić o miłości do Boga, siebie samego oraz drugiego człowieka. Te kwestie pomoże nam zrozumieć ks. Krzysztof Kralka SAC, który w tym roku przygotowuje konferencje na każdy dzień.

Trasa pątniczego trudu wiedzie przez trzy państwa: Polskę, Białoruś i Litwę. Pielgrzymka każdego roku rozpoczyna się 16 sierpnia, uroczysta Mszą św. w białostockiej katedrze o godz. 5:30. Następnie pielgrzymi wyruszają w drogę, by w ciągu 9 dni przejść 300 kilometrów. Do Wilna docierają 24 sierpnia około godz. 15:00. Po powitaniu odbywa się Msza św. w Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej w Wilnie. Zakończenie pielgrzymki ma miejsce następnego dnia 25 sierpnia Mszą św., która sprawowana jest w katedrze wileńskiej.

W tym roku będziemy przeżywali Jubileusz XXV - lecie wspólnego pielgrzymowania. 25 lat można powiedzieć wiele i nie wiele. Ale jedno jest pewne, pielgrzymka ma za sobą już pewną historię. Powstawała w trudnych czasach. Jej początki nie były proste, wielu ludzi poświęcało swój czas i starania, o to, abyśmy mogli teraz pielgrzymować przez tak piękną trasę. My jako pielgrzymi chcemy to w jakiś sposób zrekompensować. Dlatego serdecznie zapraszamy wszystkich pielgrzymów, którzy byli choć jeden raz na Pielgrzymce na wspólny apel dziękczynny, który odbędzie się dnia 17.08. w Kuźnicy Białostockiej około godz. 18:30.

Polecając się modlitwie życzę wszystkim czytelnikom podjęcia odważnej decyzji. A na pewno wrócisz ubogacony w przeżycia duchowe, jak i w doświadczenie: co to znaczy być dla drugiego człowieka.

Zapisy na pielgrzymkę będą trwały od 17 lipca do 4 sierpnia. Zapisać się można osobiście w Biurze Pielgrzyma przy parafii Ducha Świętego w Białymstoku (ul. Sybiraków 2, 15-204 Białystok), bądź wypełniając potrzebne formularze na naszej stronie. Więcej szczegółów na stronie internetowej: www.wilenska.bialystok.pl lub pod numerem telefonu: 579-553-753

Matko Miłosierdzia – módl się za nami.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-06-14 13:35:29
miniaturka

Modlitwa do Ojca za ojca

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Archidiecezji Katowickiej zaprasza do modlitewnej akcji w intencji ojców.
2017-06-14 13:52:18
miniaturka

Bp Zadarko: konieczna pomoc dla migrantów z Ukrainy

Jest bardzo ważne, by także w kwestii migrantów z Ukrainy wcielać w życie przesłanie Kościoła katolickiego wynikające z Ewangelii. Mamy być otwarci, budować wzajemne relacje, nieść pomoc – podkreśla przewodniczący Rady KEP ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek.
2017-06-14 14:41:37
miniaturka

Nysa: wkrótce V Ogólnopolski Zjazd Dużych Rodzin

W tym roku liczbę uczestników Ogólnopolskiego Zjazdu Dużych Rodzin szacuje się na ok. 1 100 osób, co daje ponad 200 dużych rodzin, w tym 800 dzieci - zapowiadają inicjatorzy wydarzenia, które odbędzie się w dniach 16-18 czerwca 2017 r.
2017-06-14 15:08:09
miniaturka

"Gorejące ognisko" - nabożeństwo czerwcowe w przestrzeni miejskiej Warszawy

Wzorem ubiegłych lat, publicyści zrzeszeni wokół czasopisma Dywiz, zapraszają do wspólnego odmawiania na ulicach Warszawy czerwcowego nabożeństwa ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa.
2017-06-14 15:37:04
miniaturka

Wartościowe wakacje w duchu katolickim

Rekolekcje dla małżeństw i narzeczonych, festiwale muzyki chrześcijańskiej, powołaniowe spotkania młodych, czy ewangelizacje w terenie - to tylko kilka propozycji na wartościowe wakacje w duchu katolickim.
2017-06-14 15:57:28
miniaturka

Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych

Dziś, 14 czerwca, w Polsce obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych.