Strona główna
opoka.org.pl
2017-06-14 14:00
S. Zielińska / BP KEP

Bp Zadarko: konieczna pomoc dla migrantów z Ukrainy

Jest bardzo ważne, by także w kwestii migrantów z Ukrainy wcielać w życie przesłanie Kościoła katolickiego wynikające z Ewangelii. Mamy być otwarci, budować wzajemne relacje, nieść pomoc – podkreśla przewodniczący Rady KEP ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek.

Autor/źródło: Ks. Robert Capała, licencja: CC BY

Rada zebrała się we wtorek w Warszawie. Podczas spotkania poruszana była m.in. kwestia obecności w Polsce migrantów z Ukrainy.

– To jest duża grupa, która coraz bardziej jest widoczna, która powinna być w zainteresowaniu całego Kościoła – powiedział bp Krzysztof Zadarko. – Przybywają do nas Ukraińcy, którzy poszukują pracy, chcą zarobić i wrócić na Ukrainę. To są tak zwani migranci wahadłowi, którzy przyjeżdżają tutaj na krótko i na krótko wracają do domu – dodał.

Hierarcha wśród głównych problemów, z którymi migranci z Ukrainy spotykają się w Polsce, wymienił nieuczciwe wynagradzanie za pracę i złe warunki mieszkaniowe. Zaznaczył jednak, że przeważają pozytywne przykłady.

Przewodniczący Rady KEP ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek podkreślił, że do Polski przyjeżdża coraz więcej grekokatolickich księży z Ukrainy, by posługiwać sowim rodakom. Dodał, że współpracują oni z biskupami rzymskokatolickim, od których często otrzymują pomoc.

Bp Zadarko poinformował także, że Rada pracuje nad vademecum duszpasterstwa turystycznego. – Brakuje profesjonalnego przygotowania duszpasterskiego, jak wyjść z inicjatywą ewangelizacyjną do turysty, który przybywa do miejsc atrakcyjnych turystycznie, ale również bardzo ważnych religijnie – powiedział.


BP KEP / episkopat.pl

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy