Strona główna
opoka.org.pl
2017-06-13 16:03
S. Zielińska / KAI

List pasterski biskupa Tomasika o przygotowaniu do sakramentu małżeństwa

Biskup radomski Henryk Tomasik z niepokojem patrz na szybko rozpadające się związki małżeńskie oraz na istniejące związki niesakramentalne. Pisze o tym w Liście Pasterskim poświęconym przygotowaniu do sakramentu małżeństwa.

Autor/źródło: pixabay.com

W diecezji radomskiej, od września tego roku rusza pogłębiona formacja chrześcijańska dla narzeczonych.

W liście bp Tomasik zwrócił się do wiernych o modlitwę w intencji przygotowujących się do sakramentu małżeństwa, aby "narzeczeni odważnie wyznali swoją wiarę, poważnie przygotowali się do życiowej decyzji, założyli prawdziwe, katolickie rodziny i wspólnie osiągnęli zbawienie wieczne".

Z drugiej strony ordynariusz radomski dostrzega z niepokojem rozpadające się związki małżeńskie oraz związki niesakramentalne. Dostrzega też potrzebę "pogłębienia wiary narzeczonych, aby zgodnie z Ewangelią Jezusa Chrystusa kształtowali swoje życie osobiste i rodzinne". Wymaga to - jak pisze autor listu - pogłębienia formacji chrześcijańskiej narzeczonych.

Bp Tomasik nawiązując do słów świętego Jana Pawła II, podkreślał potrzebę solidnego przygotowania narzeczonych do sakramentu małżeństwa. Przypomniał też słowa papieża Franciszka, który wiele troski poświęca małżeństwu i rodzinie: "Zachęcam wspólnoty chrześcijańskie, by uznały, że towarzyszenie narzeczonym na drodze ich miłości jest dobrem dla nich samych".

Biskup radomski skierował także słowa do rodziców, aby rozmawiali często z dziećmi na tematy związane z wyznawaną wiarą. - Bądźmy przykładem życia sakramentalnego i modlitwy. Wprowadzajmy dzieci w obowiązki rodzinne. Uczmy ducha ofiary, kultury i odpowiedzialności za słowo, zadanie i drugiego człowieka - napisał duchowny.

Zachęcił również młodzież do "pracy nad swoim charakterem i kształtowania w sobie dojrzałej osobowości" oraz do dobrego wykorzystania katechezy. - Zachęcamy was, droga młodzieży, szczególnie do dobrego uczestnictwa w katechezie poświęconej chrześcijańskiej interpretacji rodziny i małżeństwa. Katecheza ta pomoże wam w odkrywaniu znaczenia sakramentu małżeństwa oraz ścisłego związku prawdziwej miłości z odpowiedzialnością za drugą osobę - czytamy w liście pasterskim.

Od września w diecezji radomskiej rusza pogłębiona forma przygotowania narzeczonych do sakramentu małżeństwa. Program przygotowania, który nosi tytuł "Droga do szczęśliwego małżeństwa" obejmuje 10 spotkań z narzeczonymi. W ramach tych spotkań zaplanowano wspólną modlitwę o pogłębienie wiary, modlitwę narzeczonych za siebie nawzajem, modlitwę o dobrego męża i dobrą żonę.

Pogłębiona katecheza o sakramentach, rodzinie chrześcijańskiej, etyce małżeńskiej oraz o Sakramencie Małżeństwa pomoże w bardziej świadomym i owocnym zawarciu tego sakramentu. Spotkanie z doświadczonymi małżeństwami, z lekarzem i psychologiem pomoże w kształtowaniu dojrzałej relacji międzyosobowej i wzajemnej odpowiedzialności. Cykl spotkań zakończy się dniem skupienia w radomskim Sanktuarium Matki Bożej.

rm / Radom

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-06-13 14:22:38
miniaturka

Św. Antoni – kaznodzieja z drzewa orzechowego

Podobno głosił kazania, siedząc w konarach orzechowego drzewa w pobliżu Padwy, gdzie dziś znajduje się niewielki kościółek Sant’Antonio di Noce. Kościół katolicki wspomina 13 czerwca w liturgii św. Antoniego Padewskiego – doktora Kościoła.
2017-06-13 14:48:34
miniaturka

#Procesja Bożego Ciała na Twitterze i Facebooku

W uroczystość Bożego Ciała na ulice miast wychodzą kolorowe procesje. Do akcji zamieszczania na Twitterze i Facebooku zdjęć z procesji Bożego Ciała zachęca Biuro Prasowe Episkopatu.
2017-06-13 15:25:54
miniaturka

Akcja „Lubię ludzi” - Szlachetna Paczka chce zjednoczyć Polaków

- „Szlachetna Paczka” podejmuje się wyzwania zjednoczenia Polaków, chcemy dokonać zmiany w naszym kraju, pokazać, że są ludzie, którzy lubią ludzi - powiedział KAI ks. Jacek Stryczek.
2017-06-13 18:10:34
miniaturka

Papież na Mszy: „tak” dla Boga czyni nas światłem i solą ziemi

Przesłanie Ewangelii pozostaje „ostateczne” i konkretne, nie ma w nim rozmycia pomiędzy „tak” a „nie”, które prowadziłoby nas do poszukiwania „sztucznej pewności” – mówił Papież podczas Mszy w kaplicy Domu św. Marty.
2017-06-13 18:28:14
miniaturka

Indie: podręcznik nazywa Jezusa „diabłem”; chrześcijanie protestują

W jednym z podręczników szkolnych dla liceów w Indiach Zachodnich, a wydanym przez wydawnictwo „Gujarat State School Board for school books”, Jezusa nazwano „diabłem”.
2017-06-13 22:00:18
miniaturka
play

Ewangelia na 14 czerwca 2017 r.

Posłuchaj słów Ewangelii - 14 czerwca 2017 - (Mt 5, 17-19)