Strona główna
Serwis jest częścią opoka.org.pl
2016-11-17 12:17
Agnieszka Czylok / KAI / mp / Warszawa

Warszawa: pogrzeb mec. Macieja Bednarkiewicza, znanego obrońcy represjonowanych

Kard. Kazimierz Nycz przewodniczył dziś w archikatedrze warszawskiej Mszy św. pogrzebowej mecenasa Macieja Bednarkiewicza

Autor/źródło: pixabay,Hans

Kard. Nycz przewodniczył dziś w archikatedrze warszawskiej Mszy św. pogrzebowej mecenasa Macieja Bednarkiewicza - jednego z najbardziej znanych polskich prawników, obrońcy represjonowanych w stanie wojennym, wieloletniego członka Rady Administracyjnej Fundacji Jana Pawła II w Rzymie. Obecny był także kard. Stanisław Dziwisz.

Mec. Maciej Bednarkiewicz zmarł 11 listopada br. w Warszawie, miał 76 lat. Urodził się w 1940 r. w Warszawie. Studia prawnicze odbył na Uniwersytecie Warszawskim. Od 1969 r. prowadził praktykę adwokacką. Był wychowawcą wielu pokoleń adwokatów.

Maciej Bednarkiewicz był jednym z najbardziej znanych adwokatów w Polsce, znakomitym znawcą praktyki prawa. W latach 80. współpracował z Prymasowskim Komitetem Pomocy Osobom Pozbawionym Wolności i ich Rodzinom. Występował jako obrońca w procesach politycznych, był też pełnomocnikiem Barbary Sadowskiej, matki Grzegorza Przemyka. W 1984 został tymczasowo aresztowany za rzekome udzielanie jemu pomocy jako rzekomemu dezeterowi.

Maciej Bednarkiewicz był wieloletnim członkiem Rady Administracyjnej Fundacji Jana Pawła II w Rzymie oraz współtwórcą w 1981 r. Towarzystwa Przyjaciół Fundacji Jana Pawła II, którego prezesem jest od lat jego żona Ewa Bednarkiewicz.

W wolnej Polsce był posłem na Sejm X kadencji z ramienia Komitetu Obywatelskiego (1989–1991). Pełnił też funkcję sędziego Trybunału Stanu w latach 1991–1993 i 1997–2001. Od 1989 do 1995 stał na czele Naczelnej Rady Adwokackiej, wchodził również później w skład władz polskiej adwokatury. Został także przewodniczącym rady nadzorczej Banku Millennium jak i członkiem powołanej w 2004 r. rady programowej Platformy Obywatelskiej.

Od 2002 r. zasiadał w radzie konsultacyjnej Centrum Monitoringu Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

Odznaczony został Wielką Odznaką "Adwokatura Zasłużonym" oraz przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: Maciej Bednarkiewicz, pogrzeb, kard. Kazimierz Nycz, Warszawa, mecenas