Strona główna
opoka.org.pl
2016-11-17 11:46
iz / www.resovienses.org

Koncert DA PACEM, DOMINE, IN DIEBUS NOSTRIS

25 listopada 2016 r. o godz. 19.00 w Katedrze Rzeszowskiej przy ul. Gen. W. Sikorskiego 21 odbędzie się koncert DA PACEM, DOMINE, IN DIEBUS NOSTRIS (Obdarz, Panie, nasze czasy pokojem ) w wykonaniu Katedralnego Chóru Chłopięco - Męskiego Pueri Cantores Resovienses pod dyrekcją Marcina Florczaka.

Koncert odbędzie się w ramach zjazdu delegatów chórów Polskiej Federacji  Pueri Cantores z całego kraju  i będzie artystyczną zapowiedzią IX Krajowego Kongresu Federacji, który odbędzie się w Rzeszowie w dn. 7 – 10 września 2017 r.


Organizatorami Koncertu, oprócz Chóru, są Katedra Rzeszowska i Polska Federacja  Pueri Cantores, której przewodniczy Mateusz Prendota, tenor, śpiewak Chóru Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie.


Podczas występu Chór wykona m.in. Ubi caritas Oli Gjeili, Alleluja Gordona Younga,  Wierzę Józefa Świdra i  Sub Tuum praesidium  Dominika Lasoty, studenta Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, jednego z najbardziej utalentowanych rzeszowskich kompozytorów młodego pokolenia, który skomponuje muzykę na wspomniany Kongres. Niektóre z pieśni przewidzianych na piątkowy wieczór Rzeszowskie Słowiki wykonają publicznie po raz pierwszy.  


Na widowni zasiądzie m.in. ponad dwudziestu dyrygentów z całego kraju, których chóry są zrzeszone w Polskiej Federacji  Pueri Cantores. Przyjadą oni w dniu Koncertu na obrady w związku z planowanym w Rzeszowie Kongresem.


O kongresie…


IX Krajowy Kongres Polskiej Federacji Pueri Cantores, który odbędzie się w stolicy Podkarpacia pod hasłem DA  PACEM, DOMINE, IN DIEBUS NOSTRIS, to czterodniowe spotkanie chórzystów z całej Polski, w trakcie którego młodzi ludzie będą mieli okazję do wspólnych spotkań, koncertów i modlitwy poprzez piękny śpiew chóralny w liturgii.


Organizatorzy Kongresu, czyli Polska Federacja  Pueri Cantores i Katedralny Chór Chłopięco - Męski Pueri Cantores Resovienses, zamierzają zaprosić do Rzeszowa także chórzystów z krajów Europy środkowej i wschodniej (Litwy, Łotwy, Estonii, Białorusi, Ukrainy, Czech, Słowacji, Węgier i Rumunii) oraz delegatów Federacji Narodowych Pueri Cantores z całego świata.


Przewodnią ideą spotkania, w myśl wspomnianego hasła i w nawiązaniu do jednej z wartości pielęgnowanych przez Federację Pueri Cantores, będzie modlitwa o pokój w regionie i świecie. Kongres nawiąże również do zbliżającego się 100 - lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, a także będzie okazją do świętowania 25 – lecia Polskiej Federacji Pueri Cantores.


Spotkanie małych śpiewaków będzie także wyrazem pielęgnowania muzyki kościelnej i wartości chrześcijańskich jako wspólnego dziedzictwa historycznego, społecznego i kulturalnego narodów Międzymorza.

 Pomoc w zorganizowaniu przedsięwzięcia, w którym weźmie udział około 1000 artystów, zapowiedzieli Biskup Rzeszowski i Wojewoda Podkarpacki, a także Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego i Urząd Miasta Rzeszowa, a także Filharmonia Podkarpacka im. Artura Malawskiego w Rzeszowie.

www.resovienses.orgPodziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: koncert, Rzeszów, Polska Federacja Pueri Cantores