Strona główna
opoka.org.pl
2016-11-17 11:46
iz / www.resovienses.org

Koncert DA PACEM, DOMINE, IN DIEBUS NOSTRIS

25 listopada 2016 r. o godz. 19.00 w Katedrze Rzeszowskiej przy ul. Gen. W. Sikorskiego 21 odbędzie się koncert DA PACEM, DOMINE, IN DIEBUS NOSTRIS (Obdarz, Panie, nasze czasy pokojem ) w wykonaniu Katedralnego Chóru Chłopięco - Męskiego Pueri Cantores Resovienses pod dyrekcją Marcina Florczaka.

Koncert odbędzie się w ramach zjazdu delegatów chórów Polskiej Federacji  Pueri Cantores z całego kraju  i będzie artystyczną zapowiedzią IX Krajowego Kongresu Federacji, który odbędzie się w Rzeszowie w dn. 7 – 10 września 2017 r.


Organizatorami Koncertu, oprócz Chóru, są Katedra Rzeszowska i Polska Federacja  Pueri Cantores, której przewodniczy Mateusz Prendota, tenor, śpiewak Chóru Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie.


Podczas występu Chór wykona m.in. Ubi caritas Oli Gjeili, Alleluja Gordona Younga,  Wierzę Józefa Świdra i  Sub Tuum praesidium  Dominika Lasoty, studenta Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, jednego z najbardziej utalentowanych rzeszowskich kompozytorów młodego pokolenia, który skomponuje muzykę na wspomniany Kongres. Niektóre z pieśni przewidzianych na piątkowy wieczór Rzeszowskie Słowiki wykonają publicznie po raz pierwszy.  


Na widowni zasiądzie m.in. ponad dwudziestu dyrygentów z całego kraju, których chóry są zrzeszone w Polskiej Federacji  Pueri Cantores. Przyjadą oni w dniu Koncertu na obrady w związku z planowanym w Rzeszowie Kongresem.


O kongresie…


IX Krajowy Kongres Polskiej Federacji Pueri Cantores, który odbędzie się w stolicy Podkarpacia pod hasłem DA  PACEM, DOMINE, IN DIEBUS NOSTRIS, to czterodniowe spotkanie chórzystów z całej Polski, w trakcie którego młodzi ludzie będą mieli okazję do wspólnych spotkań, koncertów i modlitwy poprzez piękny śpiew chóralny w liturgii.


Organizatorzy Kongresu, czyli Polska Federacja  Pueri Cantores i Katedralny Chór Chłopięco - Męski Pueri Cantores Resovienses, zamierzają zaprosić do Rzeszowa także chórzystów z krajów Europy środkowej i wschodniej (Litwy, Łotwy, Estonii, Białorusi, Ukrainy, Czech, Słowacji, Węgier i Rumunii) oraz delegatów Federacji Narodowych Pueri Cantores z całego świata.


Przewodnią ideą spotkania, w myśl wspomnianego hasła i w nawiązaniu do jednej z wartości pielęgnowanych przez Federację Pueri Cantores, będzie modlitwa o pokój w regionie i świecie. Kongres nawiąże również do zbliżającego się 100 - lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, a także będzie okazją do świętowania 25 – lecia Polskiej Federacji Pueri Cantores.


Spotkanie małych śpiewaków będzie także wyrazem pielęgnowania muzyki kościelnej i wartości chrześcijańskich jako wspólnego dziedzictwa historycznego, społecznego i kulturalnego narodów Międzymorza.

 Pomoc w zorganizowaniu przedsięwzięcia, w którym weźmie udział około 1000 artystów, zapowiedzieli Biskup Rzeszowski i Wojewoda Podkarpacki, a także Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego i Urząd Miasta Rzeszowa, a także Filharmonia Podkarpacka im. Artura Malawskiego w Rzeszowie.

www.resovienses.org


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2016-11-17 10:36:24
miniaturka

Wydarzenia związane z 25. rocznicą kanonizacji św. Rafała Kalinowskiego

Dla każdego Polaka św. Rafał Kalinowski jest wzorem rzetelnej służby Ojczyźnie, w konkretnym okresie jej historii, bez biernego oczekiwania na nadejście lepszych czasów – uważa o. Szczepan T. Praśkiewicz OCD, przypominając o trwającym u polskich karmelitów bosych dziękczynieniu za kanonizację tego odnowiciela życia karmelitańskiego.
2016-11-17 10:53:24
miniaturka

Brazylia: zebranie przedstawicieli Kościoła Amazonii

W Belém - stolicy północnobrazylijskiego stanu Pará - trwa od 14 do 16 listopada drugie spotkanie Kościoła obejmującego terytorium tzw. Amazonii Ustawowej (Amazonia Legal). Zajmuje ona 59 proc. obszaru Brazylii, a w jej skład wchodzi 8 stanów: Acre, Amapá, Amazonas, Mato Grosso, Pará, Rondônia, Roraima, Tocantins i część stanu Maranhão. Łącznie na powierzchni 5 mln km kw. mieszka 56 proc. tamtejszych Indian.
2016-11-17 11:03:50
miniaturka

Kraków: dziś ruszają XII Dni Muzyki Kościelnej

Dziś pod honorowym patronem kard. Stanisława Dziwisza w archidiecezji krakowskiej rozpoczyna się 12. edycja Dni Muzyki Kościelnej. Wydarzenie potrwa do 21 listopada i obejmie liczne koncerty, uroczyste liturgie, a także doroczny konkurs organowy.
2016-11-17 12:05:25
miniaturka

Lalki Barbie Patrycji Hurlak na ratunek uzależnionej młodzieży

Patrycja Hurlak wystawia na aukcję drogocenną kolekcję 100 lalek Barbie, aby ratować uzależnioną młodzież
2016-11-17 12:23:30
miniaturka

Warszawa: pogrzeb mec. Macieja Bednarkiewicza, znanego obrońcy represjonowanych

Kard. Kazimierz Nycz przewodniczył dziś w archikatedrze warszawskiej Mszy św. pogrzebowej mecenasa Macieja Bednarkiewicza
2016-11-17 12:41:42
miniaturka

Ruszyła akcja pro-life "Kalendarz 2017"

Kalendarz 2017 – to cegiełka na dofinansowanie wyprawek szkolnych dla dzieci z ubogich rodzin oraz prowadzenie akcji w obronie życia