Strona główna
opoka.org.pl
2017-06-12 08:40
RA

13. rocznica poświęcenia bazyliki pw. Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej

Trzynaście lat upłynęło od poświęcenia bazyliki pw. Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej. Aktu poświęcenia dokonał w dniu 12 czerwca 2004 roku ówczesny Nuncjusz Apostolski w Polsce, abp Józef Kowalczyk.

Bazylika NMPL
Autor/źródło: Robert Adamczyk

Licheńska świątynia została wzniesiona na planie krzyża. Waży 110 tysięcy ton, jej powierzchnia użytkowa wynosi 25 tysięcy metrów kwadratowych. Jest największą tego typu budowlą w kraju, ósmą w Europie i dwunastą na świecie. Składa się z części głównej, dzwonnicy (wewnątrz znajduje się „Maryja Bogurodzica”, największy dzwon w Polsce), wieży o wysokości 141,5 m oraz trzech portyków. Prowadzą do niej 33 schody nawiązujące do lat życia Chrystusa na ziemi. Światło wpada do środka przez 365 okien oraz 52 drzwi, co symbolizuje dni i tygodnie w roku. W 1999 roku, kiedy trwały jeszcze prace budowlane, budowaną światynię poświęcił papież Jan Paweł II.

Bazylika NMPL jest centralnym punktem nowej części licheńskiego Sanktuarium. Od 2010 roku mieści się w niej Muzeum im. ks. Józefa Jarzębowskiego. W dolnej części natomiast znajdują się kaplice: św. Jana Pawła II, św. o. Stanisława Papczyńskiego, założyciela Zgromadzenia Księży Marianów, 108 Męczenników, Trójcy Świętej oraz Całunu Turyńskiego.

Bazylika w Licheniu stanowi wotum dziękczynno-błagalne narodu polskiego za 2000 lat chrześcijaństwa.  W 2005 roku papież Jan Paweł II nadał świątyni tytuł bazyliki mniejszej.

Licheń Stary, 12 czerwca 2017 r.   

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:



Polecamy