Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl
2017-06-12 00:02
Ewa Kotowska-Rasiak

Odpust ku czci Trójcy Świętej w Kucharkach

- Bez prawdy o Trójcy Świętej nie miałby sensu żaden fragment rzeczywistości chrześcijańskiej - mówił bp Edward Janiak podczas sumy odpustowej ku czci św. Świętej Trójcy w kościele drewnianym w Kucharkach.

Autor/źródło: Ewa Kotowska-Rasiak

W homilii biskup kaliski wskazywał na trzy Osoby Boskie Trójcy Świętej. – W oparciu o Boże objawienie Ojcu przypisujemy dzieło stworzenia, Synowi Bożemu dzieło odkupienia, a Duchowi Świętemu dzieło uświęcania – powiedział celebrans.

Podkreślał, że o powołaniu do istnienia każdego człowieka zadecydował Bóg Stworzyciel.

Ukazując drugą Osobę Trójcy Święty zaznaczył, że powodem wcielenia Syna Bożego jest zbawienie człowieka. - Główne dzieło Chrystusa wobec świata, wobec człowieka to zbawienie przez śmierć krzyżową i zmartwychwstanie – stwierdził kaznodzieja.

Przekonywał, że Duch Święty towarzyszy Kościołowi od początku jego założenia. - Wierzymy w mocno w imię Trójcy Przenajświętszej, że życie na ziemi nie kończy się, bo zmartwychwstanie jest podstawową prawdą wiary – podkreślił ordynariusz kaliski.

Dodał, że prawda o Trójcy Świętej ogarnia całego człowieka. - Bez prawdy o Trójcy Świętej nie miałby sensu żaden fragment rzeczywistości chrześcijańskiej, czyli wiara, modlitwa, miłość, sakramenty święte i nieśmiertelność. W tej prawdzie jest ogarnięcie całego człowieka – powiedział hierarcha.

Prosił wiernych, aby nie wstydzili się przekazywać wiary młodemu pokoleniu.

Dodał, że papież Franciszek podczas pobytu w Krakowie przypomniał, że ogromną rolę w wychowaniu dzieci spełniają dziadkowie.

Podziękował proboszczowi oraz wiernym za dbanie o kościoły i ustanowił ks. Sławomira Kosińskiego kanonikiem honorowym Kapituły Katedralnej w Kaliszu.

Po Mszy św. odbyła się procesja z Najświętszym Sakramentem. Wierni przeszli z drewnianej świątyni pw. Świętej Trójcy do kościoła Matki Bożej Częstochowskiej, gdzie biskup kaliski poświęcił tablicę upamiętniającą 25-lecie powstania diecezji kaliskiej i 20. rocznicę obecności Jana Pawła II w Kaliszu. Uroczystość uświetniła kapela Żychlinioki.

Pierwsza wiadomość o kościele noszącym wezwanie Świętej Trójcy pochodzi z dokumentu wydanego w 1427 r. Nie zachowały się jednak informacje o tej świątyni drewnianej. Drugi kościół zbudowano na przełomie XVI i XVII w. i konsekrowano w 1607 r. Kolejna, trzecia drewniana świątynia stanęła na miejscu poprzednich w 1754 r. We wczesnobarokowym ołtarzu głównym z XVII w. znajdują się obrazy przedstawiające adorację Matki Boskiej przez dostojników duchownych i świeckich oraz Świętą Trójcę.

Kaplica filialna pw. Matki Bożej Częstochowskiej została zbudowana w latach 1957-1958. Powstała ona w wyniku przebudowy i rozbudowy dawnych, niemieckich zabudowań gospodarczych. Posiada nowoczesną formę architektoniczną. Poświęcenia kaplicy dokonał w 1958 r. abp Antoni Baraniak, metropolita poznański.

Od 2009 r. proboszczem parafii w Kucharkach jest ks. Sławomir Kosiński.


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: bp Janiak, Odpust Trójcy Świętej, Kucharki, ks. Kosiński