Strona główna
opoka.org.pl
2017-06-11 17:40
Anna Bajon / KAI

Prymas Polski przewodniczył Mszy św. na zakończenie Kongresu Wincentyńskiego

Prymas Polski abp Wojciech Polak przewodniczył 11 czerwca w katedrze gnieźnieńskiej Mszy św. na zakończenie Kongresu Wincentyńskiego zorganizowanego z okazji jubileuszu 400-lecia charyzmatu św. Wincentego a Paulo. W trzydniowym spotkaniu uczestniczyło ponad pół tysiąca osób z całej Polski.

Autor/źródło: Eliza Bartkiewicz / BP KEP, licencja: CC BY

Do Gniezna przyjechali księża misjonarze i siostry miłosierdzia św. Wincentego a Paulo, Dzieci Maryi, Wincentyńska Młodzież Maryjna, Apostolat Maryjny i wiele innych wspólnot wyrosłych z charyzmatu wincentyńskiego. W niedzielne południe wszyscy spotkali się w bazylice prymasowskiej, by wspólnie podziękować za 400 lat charyzmatu wincentyńskiego i prosić o siły, zapał i błogosławieństwo do dalszego realizowania wszystkich dzieł.

Wskazując w homilii na ich wielkie bogactwo i aktualność abp Polak przypomniał o dwóch ważnych wydarzeniach z życia św. Wincentego a Paulo, które miały miejsce w 1617 roku i w których biografowie upatrują początków tego szczególnego charyzmatu, za który Rodzina Wincentyńska dziękuje. Do pierwszego doszło w styczniu. Po wygłoszonym przez św. Wincentego kazaniu o spowiedzi generalnej, rzesze ludzi zapragnęły się wyspowiadać. Sam po latach wspominał, że liczba penitentów była tak wielka, że spowiadając razem z innym księdzem, nie mogli jej podołać. Drugie wydarzenie miało miejsce w sierpniu i ukierunkowało – jak podkreślił Prymas - dalszą pracę duszpasterską i drogę osobistego ewangelicznego posłannictwa św. Wincentego. Mianowicie wskutek wygłoszenia płomiennego kazania, w którym zachęcał wiernych do opieki nad chorym, opuszczonym biedakiem, leżącym w pewnej stodole na terenie parafii, grupa ponad pięćdziesięciu osób spontanicznie poszła za tym wezwaniem i otoczyła chorego troską.

„Dziś Wasza Wspólnota Wincetyńska dziękując Bogu za początki misji, jednocześnie odnawia swoje wezwanie i powołania do odważnego podążania drogą charyzmatu wincentyńskiego” – podkreślił Prymas.


Nawiązał także do przypadającej 11 czerwca uroczystości Trójcy Przenaświęttszej, którą założyciel zgromadzeń wincentyńskich wskazywał zawsze jako zasadę i model życia i postępowania. Jak zaznaczył, w Trójjedynym Bogu otwiera się przed nami szczególna przestrzeń spotkania, miłości i miłosierdzia.

„Bóg nie chce byśmy byli samotni, poranieni przez grzech, odrzuceni czy zagubieni. Nawet jeśli dobrze wie, że tak często jesteśmy ludźmi obojętnymi, głuchymi, zapatrzonymi w siebie, zakręconymi wokół swoich własnych spraw, to jednak odpowiedzią Boga wobec nas, odpowiedzią potęgi Jego działania, na zawsze pozostaje miłosierdzie i przebaczenie” – mówił abp Polak.


Eucharystia była ostatnim oficjalnym punktem trzydniowego Kongresu Wincentyńskiego. W jego ramach odbyły się konferencje, panele dyskusyjne, koncerty oraz festiwal wincentyński przybliżający osobę i dzieło św. Wincentego a Paulo.

bgk / Gniezno

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-06-11 13:10:23
miniaturka

Kard. Dziwisz: nasz Bóg nie jest samotnikiem, ale wspólnotą miłości Trzech Osób

Nasz Bóg nie jest samotnikiem, nie jest jakimś monolitem. Nasz Bóg jest wspólnotą miłości Trzech Osób – powiedział kard. Stanisław Dziwisz podczas Mszy św. w sanktuarium pasyjno-maryjnym w Kalwarii Zebrzydowskiej.
2017-06-11 13:29:39
miniaturka

Bydgoszcz: ponad 170 tys. złotych zebrano podczas akcji „Budujemy szkołę w Czadzie”

170.290,55 złotych - taką kwotę udało się zebrać podczas wielkopostnej akcji „Budujemy szkołę w Czadzie”, którą przeprowadzono na terenie diecezji bydgoskiej.
2017-06-11 17:37:16
miniaturka

Papież: imię Boga to miłosierdzie, litość, cierpliwość, wierność

Refleksji osnutej wokół czytań liturgicznych z dzisiejszej niedzieli Trójcy Przenajświętszej poświecił Papież rozważanie przed modlitwą „Anioł Pański”. Podkreślił, iż pozwalają one wejść w tajemnicę istoty Boga.
2017-06-11 18:39:45
miniaturka

Zakończenie diecezjalnego etapu procesu beatyfikacyjnego karmelity o. Rudolfa Warzechy

Pod przewodnictwem arcybiskupa krakowskiego Marka Jędraszewskiego w karmelitańskim sanktuarium w Wadowicach zakończono 11 czerwca diecezjalny etap procesu beatyfikacyjnego sługi Bożego o. Rudolfa Warzechy, karmelity bosego (1919-1999).
2017-06-11 18:50:54
miniaturka

Rzym: rajd śladami Karola Wojtyły

W sobotę, 17 czerwca, odbędzie się rajd „Rzymskimi śladami Karola Wojtyły”. Uczestnicy tego wydarzenia odwiedzą miejsca, z którymi związany był późniejszy Papież Jan Paweł II.
2017-06-11 23:07:04
miniaturka

Pielgrzymi z Kalisza na uroczystościach ku czci św. Brata Alberta w Krakowie

Pielgrzymi z Kalisza uczestniczyli w centralnych uroczystościach ku czci św. Brata Alberta w Krakowie. Mszy św. przewodniczył abp Stanisław Gądecki. Obecny był także biskup kaliski Edward Janiak.