Strona główna
opoka.org.pl
2017-06-11 12:40
Anna Bajon / KAI

Marsz dla Życia: Bóg jest Panem i miłośnikiem życia!

Pod hasłem „Czas na rodzinę!” około tysiąca osób przeszło w sobotę 10 czerwca ulicami Bielska-Białej w Marszu dla Życia i Rodziny.

Autor/źródło: Robert Karp, licencja: CC BY

Rodziny, osoby z różnych wspólnot, środowisk i organizacji, duchowni oraz świeccy skandując, śpiewając i prezentując osobiste świadectwa, wyrażali swój pozytywny stosunek do wartości życia, małżeństwa i rodziny. Podczas Mszy św. poprzedzającej marsz bp Roman Pindel przypomniał, że Bóg jest Panem i miłośnikiem życia.

Czwarty w historii stolicy Podbeskidzia marsz w obronie życia i rodziny wyruszył spod bielskiej katedry, gdzie wcześniej ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej przewodniczył Eucharystii. W homilii duchowny rozważając pierwsze czytanie z Księgi Tobiasza, przypomniał słowa z Księgi Mądrości, opisujące Boga jako miłośnika życia.


„W jaki sposób Bóg jest miłośnikiem życia? Bóg oto miłuje wszystko, co żyje. «Jakżeby coś trwać mogło, gdybyś Ty tego nie chciał? Jak by się zachowało, czego byś nie wezwał? » - pyta autor Księgi Mądrości. Nawet jeżeli człowiek grzeszy i odchodzi od Ciebie, bo jest wolny, bo ma rozum, który może zbłądzić, ma serce, które może zawieść, Bóg nadal miłuje. On miłuje wszystko, co żyje” – podkreślił kaznodzieja.

„Grzechem przeciwko Bogu-miłośnikowi życia jest wystąpienie przeciwko życiu” – przestrzegł, wskazując na to, że Bóg może wolnego człowieka przekonać o swojej miłości – tak, by ten odpowiedział na Bożą miłość swą ludzką miłością.

Jak podkreślił, Bóg jest miłośnikiem życia wolnego od wszelkiego uzależniania, nie godzącego się na relację uprzedmiotawiającą. „Bóg miłuje człowieka zdolnego do odpowiedzialnego kochania. Kochającego coraz bardziej odpowiedzialnie za siebie samego, ale także za tych, których kocha: za żonę, za męża, dzieci, za sąsiada, ale także kochającego nieprzyjaciół” – powiedział hierarcha podczas liturgii, której oprawę przygotowali członkowie wspólnoty Drogi Neokatechumenalnej.


Dominika Konior, rzecznik prasowy bielskiego Marszu dla Życia i Rodziny, zauważyła, że tegoroczna manifestacja nawiązuje do jubileuszu 25-lecia diecezji bielsko-żywieckiej. „Dla wielu wspólnot i ruchów działających na terenie diecezji to także okazja, by pokazały swój charyzmat i wspólnie świętowały” – dodała.

Spod katedry ulicami Bielska-Białej ruszył marsz złożony z licznych rodzin, młodzieży i starszych. Rozśpiewani uczestnicy pochodu początkowo szli w strumieniach rzęsistego deszczu, zaopatrzeni w parasole. Gdy deszcz ustał, coraz bardziej widoczne stały się niesione transparenty, wiatraczki z logo marszu, baloniki i chorągiewki. Raz po raz skandowano „Hej, hej, hej - rodzina jest OK!”, śpiewano radosne piosenki. Wśród idących nie zabrakło przedstawicieli władz rządowych, parlamentarnych, administracyjnych i samorządowych.


Organizatorami bielskiego Marszu dla Życia i Rodziny i festynu byli: wydział duszpasterstwa rodzin kurii diecezjalnej, Caritas Diecezji Bielsko-Żywieckiej, Rada Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich Diecezji Bielsko-Żywieckiej oraz Stowarzyszenie Patriotyczne. Oba spotkania honorowym patronatem objęli: bp Roman Pindel i Jacek Krywult, prezydent Bielska-Białej.

rk / Bielsko-Biała

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-06-10 23:30:04
miniaturka

Przesłanie papieskie do parlamentu latynoamerykańskiego

Stawienie czoła problemom wypływającym z ruchów migracyjnych na półkuli zachodniej to główny temat obrad parlamentu latynoamerykańskiego.
2017-06-10 23:34:31
miniaturka

Itala Mela wyniesiona na ołtarze

Kościół we Włoszech ma nową błogosławioną: Italę Melę, mistyczkę, związaną z benedyktyńskim opactwem przy Bazylice św. Pawła za Murami w Rzymie. Żyła w pierwszej połowie XX w.
2017-06-10 23:38:34
miniaturka

Czechy: odbywała się „Noc kościołów”

W Czechach po raz dziewiąty odbyła się „Noc kościołów”. Jest to doroczne wydarzenie, w ramach którego umożliwia się zwiedzanie kościołów i zapoznanie z chrześcijaństwem.
2017-06-11 13:10:23
miniaturka

Kard. Dziwisz: nasz Bóg nie jest samotnikiem, ale wspólnotą miłości Trzech Osób

Nasz Bóg nie jest samotnikiem, nie jest jakimś monolitem. Nasz Bóg jest wspólnotą miłości Trzech Osób – powiedział kard. Stanisław Dziwisz podczas Mszy św. w sanktuarium pasyjno-maryjnym w Kalwarii Zebrzydowskiej.
2017-06-11 13:29:39
miniaturka

Bydgoszcz: ponad 170 tys. złotych zebrano podczas akcji „Budujemy szkołę w Czadzie”

170.290,55 złotych - taką kwotę udało się zebrać podczas wielkopostnej akcji „Budujemy szkołę w Czadzie”, którą przeprowadzono na terenie diecezji bydgoskiej.
2017-06-11 17:37:16
miniaturka

Papież: imię Boga to miłosierdzie, litość, cierpliwość, wierność

Refleksji osnutej wokół czytań liturgicznych z dzisiejszej niedzieli Trójcy Przenajświętszej poświecił Papież rozważanie przed modlitwą „Anioł Pański”. Podkreślił, iż pozwalają one wejść w tajemnicę istoty Boga.