Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl


2016-11-17 10:52
iz / KAI

Brazylia: zebranie przedstawicieli Kościoła Amazonii

W Belém - stolicy północnobrazylijskiego stanu Pará - trwa od 14 do 16 listopada drugie spotkanie Kościoła obejmującego terytorium tzw. Amazonii Ustawowej (Amazonia Legal). Zajmuje ona 59 proc. obszaru Brazylii, a w jej skład wchodzi 8 stanów: Acre, Amapá, Amazonas, Mato Grosso, Pará, Rondônia, Roraima, Tocantins i część stanu Maranhão. Łącznie na powierzchni 5 mln km kw. mieszka 56 proc. tamtejszych Indian.

Autor/źródło: pixabay

Uczestnicy spotkania: biskupi, księża, zakonnicy i liderzy zaangażowani w różnorodnych dziedzinach pracy Kościoła na tym terenie, omawiają miejscową rzeczywistość polityczną, społeczną, ekonomiczną, kulturową i religijną. Oceniają także wkład Kościoła katolickiego we wspieranie i obronę ludzkiego życia oraz różnorodność ekosystemów.


Przewodniczący komisji episkopatu ds. Amazonii kard. Cláudio Hummes uważa, że obecne zebranie przyczyni się do jeszcze większej jedności. „Takie spotkania zawsze mają na celu wzmocnienie jedności z poszanowaniem różnorodności regionu, co jest oczywiste” - podkreślił. Pierwsze z nich odbyło się w 2013 r. w Manaús - stolicy stanu Amazonas, a jego zasadniczym owocem było wypracowanie listu-zobowiązania.


Podczas obecnego zgromadzenia dużo uwagi poświęca się praktyce duszpasterskiej w tej części kraju. Podstawą dyskusją również dokumenty i sugestie papieża Franciszka co do nowych projektów pastoralnych.


Przewodniczący brazylijskiego komitetu Kościelnej Sieci Pan-Amazonii (Repam) bp Erwin Kräutler wyjaśnił, że w tym regionie trzeba jeszcze wykonać wiele pracy. Dokument, wypracowany na pierwszym spotkaniu, wskazał pewne kierunki zaangażowania dla diecezji i prałatur w celu zaszczepiania i wzmacniania Kościoła w Amazonii. Obecnie jest ważne, aby Kościoły lokalne uświadomiły sobie, że wszyscy mają iść w tym samym kierunku i podjąć konkretne zobowiązania wobec Amazonii – zaznaczył bp Kräutler.


Przez dwa dalsze dni (17 i 18 listopada) obradować będą tzw. Kościoły siostrzane. Jest już wieloletnią praktyką, że diecezje z południowej i środkowej Brazylii, mające lepsze warunki personalne i finansowe, wspierają diecezje i prałatury w północnej części kraju.


Przewodniczący episkopatu abp Sergio da Rocha podkreśla doniosłość tej współpracy między diecezją pomagającą a tą, która otrzymuje pomoc. „Ufam, że to spotkanie z pewnością ożywi jeszcze bardziej ducha wspólnoty i współodpowiedzialności Kościoła w Brazylii za Kościół obecny w Amazonii” – podkreślił arcybiskup, który za kilka dni zostanie kardynałem.

(KAI/RV) / Belém


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: Brazylia, kard. Claudio Hummes, Przewodniczący komisji episkopatu ds. Amazonii