Strona główna
opoka.org.pl
2017-06-10 11:58
S. Zielińska / KAI

Abp Szal: każdy człowiek ma niepowtarzalne powołanie

Każdy człowiek ma swoje niepowtarzalne powołanie – przekonywał abp Adam Szal w piątek podczas czerwcowego Wieczoru Miłosierdzia w ośrodku rekolekcyjnym Caritas w Zboiskach koło Sanoka.

Autor/źródło: Robert Karp, licencja: CC BY

We Mszy św. wzięli udział kapłani archidiecezji przemyskiej, którzy obchodzą w tym roku jubileusz 25-lecia kapłaństwa.

Metropolita przemyski podkreślił, że każdy człowiek ma swoje powołanie niezastąpione przez nikogo. – Każdy z nas jest powołany, by wykonywać posługę celem budowania Kościoła, by starać się ze wszystkich sił, by dojść do jedności wiary i pełnego poznania Syna Bożego – powiedział.

– Dziś, myśląc o powołaniu, stajemy ramię w ramię dziękując za powołanie do świętości, aby być chrześcijaninem i członkiem chrystusowego Kościoła – zaznaczył.

Kaznodzieja nawiązał do zachęty Chrystusa skierowanej do Piotra i jego towarzyszy, aby wypłynęli jeszcze raz na jezioro na połów ryb. – Co znaczy wypłynąć na głębię? Chodzi o to, by ciągle podejmować wysiłek, by strzec się marazmu i tak zwanego świętego spokoju, i poprzestawania na tym, co już osiągnęliśmy – mówił.

Metropolita przemyski wskazywał, że ciągle trzeba podejmować starania, aby trwać w swoim powołaniu – bez względu na to, jakie ono jest. Jak podkreślił, w tym celu przede wszystkim trzeba mieć mocną wiarę. Drugim warunkiem – jaki wymienił abp Szal – jest posłuszeństwo w bezkompromisowym przyjęciu prawd wiary. Trzecim natomiast – działanie we wspólnocie. – Do dobrego realizowania swojego powołania potrzebna jest także pokora – podkreślił kaznodzieja.

– Wierność powołaniu musi być też nacechowana miłością. Rodzina i małżeństwo bez miłości zazwyczaj się rozpada. Miłość jest potrzebna również kapłanowi, aby swoje obowiązki wypełniał nie tylko z poczucia obowiązku, ale z miłości do Pana Boga i drugiego człowieka – zaznaczył abp Szal.

Hierarcha stwierdził, że wierność powołaniu doprowadzi do tego, że człowiek zaskarbi sobie radość, która jest owocem Ducha Świętego.

Wieczory Miłosierdzia to inicjatywa Caritas Archidiecezji Przemyskiej zainicjowana w ubiegłym roku w związku z Jubileuszowym Rokiem Miłosierdzia. Odbywa się ona od kwietnia do listopada w ośrodku rekolekcyjnym Caritas w Zboiskach koło Sanoka.

pab / Przemyśl

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-06-10 08:22:25
miniaturka

Papieskie kondolencje po zamachu w Teheranie

Ojciec Święty modli się za ofiary zamachów terrorystycznych w Teheranie.
2017-06-10 08:47:21
miniaturka

100-lecie urodzin śp. abp. Bronisława Dąbrowskiego

W niedzielę 11 czerwca w Grodźcu odbędą się uroczystości związane ze 100-leciem urodzin abp. Bronisława Dąbrowskiego, sekretarza generalnego Episkopatu w czasach komunizmu, bliskiego współpracownika kard. Stefana Wyszyńskiego oraz kard. Józefa Glempa.
2017-06-10 11:18:06
miniaturka

Lednica Dziecka już dziś!

Tradycyjnie tydzień po „dużej Lednicy” jest szczególny czas dla dzieci i dla rodzin. Już dziś, w sobotę 10 czerwca, kolejne spotkanie na Polach Lednickich! To czas spotkania we wspólnocie i z Jezusem i Jego Matką.
2017-06-10 12:33:57
miniaturka

Katowice: trwa V pielgrzymka na rolkach i hulajnogach

Blisko stu pielgrzymów wyjechało spod katowickiej katedry Chrystusa Króla w V pielgrzymce na rolkach i hulajnogach. Tym razem ich celem jest sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Turzy Śląskiej.
2017-06-10 13:31:07
miniaturka

Tarnów: 30 lat temu Jan Paweł II beatyfikował Karolinę Kózkównę

O dziewicy i męczennicy z Wał – Rudy wie coraz więcej osób, jej relikwie są w polskich parafiach, a także na całym świecie. Dziś przypada 30. rocznica beatyfikacji Karoliny Kózkówny.
2017-06-10 14:01:19
miniaturka

Życzenia Przewodniczącego Episkopatu Polski dla abp. Tadeusza Wojdy SAC

W sobotę, 10 czerwca w archikatedrze białostockiej odbyły się święcenia biskupie oraz ingres abp. Tadeusza Wojdy SAC. Zapewnienie o modlitwie oraz gratulacje w imieniu Konferencji Episkopatu Polski przesłał abp Stanisław Gądecki.