Strona główna
opoka.org.pl
2017-06-09 12:20
S. Zielińska / BP KEP

Białystok: święcenia biskupie i ingres abp. Tadeusza Wojdy

W sobotę 10 czerwca w archikatedrze białostockiej święcenia biskupie przyjmie ks. Tadeusz Wojda. Podczas uroczystości odbędzie się ingres nowego Arcybiskupa Metropolity Białostockiego do archikatedry i kanoniczne rozpoczęcie posługi.

Autor/źródło: archiwum prywatne/BP KEP

Uroczystości konsekracji arcybiskupa nominata Tadeusza Wojdy SAC rozpoczną się o godz. 11.00 w archikatedrze białostockiej.

Święceń biskupich udzieli kard. Fernando Filoni, prefekt Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów, której podsekretarzem ks. Wojda był przez ostatnie pięć lat. Współkonsekratorami będą abp Edward Ozorowski, arcybiskup senior archidiecezji białostockiej i abp Henryk Hoser, biskup warszawsko-praski. Prezbiterami asystującymi będą natomiast brat Arcybiskupa Nominata pallotyn ks. Krzysztof Wojda oraz ks. prał. Józef Wiśniewski, proboszcz parafii pw. Ducha Świętego w Białymstoku.

Mottem posługi biskupiej nowego Arcybiskupa Metropolity Białostockiego będą słowa z Ewangelii wg św. Marka „Oportet praedicari Evangelium” (potrzeba, aby Ewangelia była głoszona). Na herbie Arcybiskupa Nominata, związanym z zawołaniem biskupim, będzie widoczne Pismo Święte, a na nim kłosy zboża. – Przez ponad 27 lat pracy w kongregacji ciągle zajmowałem się szerzeniem Ewangelii. Myślę, że i na terenach Polski jest potrzeba nieustannego głoszenia Ewangelii. Wiadomo przecież, że to jest główny pokarm duchowy każdego wierzącego człowieka – mówił ks. Wojda po ogłoszeniu decyzji o nominacji.

Ksiądz Arcybiskup Nominat Tadeusz Wojda, jest pallotynem. Ma 60 lat. Od 1990 r. pracował w Papieskim Dziele Rozkrzewiania Wiary i w Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów. Ma doświadczenie Kościoła w Europie, Azji, Afryce i Ameryce Łacińskiej. Współpracował z trzema papieżami: Janem Pawłem II, Benedyktem XVI i Franciszkiem. Jak sam podkreśla, oprócz obowiązków urzędowych zawsze starał się być duszpasterzem. Stąd m.in. jego zaangażowanie w Centrum Edukacji Fizycznej dla Niepełnosprawnych Włoskiego Czerwonego Krzyża.

Ojciec Święty Franciszek 12 kwietnia 2017 roku mianował ks. dr. Tadeusza Wojdę Arcybiskupem Metropolitą Białostockim. Zastąpi on przechodzącego na emeryturę abp. Edwarda Ozorowskiego.


Źródło: BP KEP/episkopat.pl

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-06-09 10:54:47
miniaturka

Abp Sleiman: problemem nie jest Daesh, ale jego zleceniodawcy

Świat wciąż nie zna prawdy o tym, co dzieje się na Bliskim Wschodzie – uważa abp Jean-Benjamin Sleiman, łaciński metropolita Bagdadu.
2017-06-09 11:20:12
miniaturka

Interoperacyjność zmienia oblicze Biblioteki Watykańskiej

Biblioteka Watykańska wprowadziła do swojej udostępnionej w Internecie bazy danych nowe rozwiązania, które mają pomóc wszystkim zainteresowanym w badaniach.
2017-06-09 11:47:24
miniaturka

„Mężczyźni na szlaku” - rekolekcje pod Tatrami

„Mężczyźni na szlaku” - to oferta rekolekcji pod Tatrami, która była skierowana do męskiego grona, pragnącego w aktywny sposób wypocząć, zbliżyć się do Boga i odkrywać, czym jest powołanie mężczyzny w różnych jego aspektach.
2017-06-09 12:45:35
miniaturka

Indie: profanacja kościoła św. Łukasza

„Ten akt grabieży oraz wandalizmu jest alarmujący i bolesny. Proszę wszystkich o modlitwę i wzywam do zachowania spokoju oraz do ducha modlitwy i pokoju” – mówił agencji Asia News abp Thomas D’Souza.
2017-06-09 13:08:45
miniaturka

Filipiny: pomoc Kościoła dla mieszkańców Marawi

„Doświadczyliśmy prób, burz w naszym życiu i mamy wielu braci chrześcijan lub innych wyznań, którzy teraz oczekują miłości, kogoś, komu mogliby zaufać” – mówił kard. Tagle odnosząc się do sytuacji na Filipinach.
2017-06-09 13:39:43
miniaturka

Abp Jędraszewski: zagrożone dobro wspólne wymaga jednoznacznego sprzeciwu

Z okazji rocznicy 25-lecia NSZZ „Solidarność 80” abp Marek Jędraszewski przewodniczył dziś uroczystej Mszy św. w katedrze na Wawelu.