Strona główna
opoka.org.pl
2016-11-17 08:42
Anna Bajon / Radio Watykańskie

Kard. Parolin na Konferencji Klimatycznej ONZ: trzeba żyć skromniej

Stolica Apostolska przywiązuje wielką wagę do realizacji porozumień klimatycznych z Paryża – podkreśla kard. Pietro Parolin. Stoi on na czele watykańskiej delegacji na trwającej w marokańskim mieście Marrakesz konferencji ONZ.

Rozmawiając z dziennikarzami watykański sekretarz stanu zastrzegł, że rolą Kościoła nie jest rozstrzyganie o kwestiach technicznych, lecz uwrażliwianie na samą problematykę i wskazywanie jej wymiaru moralnego. W tym względzie bardzo ważny jest wkład ekologicznej encykliki Papieża Franciszka – podkreśla kard. Parolin.

„Porozumienia z Paryża są bardzo ważne. Pokazują one, że wspólnota międzynarodowa zdała sobie sprawę z tego problemu i chce reagować. Stąd też znaczenie obecnej, pierwszej po Paryżu konferencji w Marrakeszu, na której jest mowa konkretnie o realizacji tych porozumień. Kościół chce towarzyszyć w tej tak ważnej fazie. Nalega, by porozumienia te były realizowane wspólnie. Nie wystarczy, że poszczególne państwa zrobią, co do nich należy. Trzeba wspólnego działania. Ponadto Stolica Apostolska przypomina, że nie wystarczą też rozwiązania czysto techniczne, bo problem jest natury moralnej. Niezbędna jest, jak to podkreśla Papież, zmiana stylu życia. Potrzebne jest nawrócenie. Trzeba żyć skromniej” – powiedział Radiu Watykańskiemu kard. Pietro Parolin.

kb/ rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2016-11-17 07:05:16
miniaturka

Papież do Polaków: zamyka się Rok Święty, ale nie miłosierne serce Boga

Zwracając się na środowej audiencji do obecnych na placu św. Piotra Polaków Papież przypomniał, że Nadzwyczajny Rok Jubileuszowy już się kończy.
2016-11-17 07:25:48
miniaturka

Papież na Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka: żadna forma niewoli

Na audiencji ogólnej Ojciec Święty nawiązał do przypadającego 20 listopada Międzynarodowego Dzień Praw Dziecka.
2016-11-17 07:57:14
miniaturka

Papież zachęcił Kościół amerykański do tworzenia kultury spotkania

„Wspólnota chrześcijańska ma być znakiem i proroctwem planu Bożego dla całej rodziny ludzkiej” – powiedział Papież Franciszek w wideoprzesłaniu skierowanym do Konferencji Biskupów Stanów Zjednoczonych, która obraduje w Baltimore.
2016-11-17 08:51:32
miniaturka

Franciszek posłał watykańskie służby, aby pomogły w Nursji

Stolica Apostolska wysłała ekipę strażaków do dotkniętej sierpniowymi i październikowymi trzęsieniami ziemi Nursji.
2016-11-17 10:36:24
miniaturka

Wydarzenia związane z 25. rocznicą kanonizacji św. Rafała Kalinowskiego

Dla każdego Polaka św. Rafał Kalinowski jest wzorem rzetelnej służby Ojczyźnie, w konkretnym okresie jej historii, bez biernego oczekiwania na nadejście lepszych czasów – uważa o. Szczepan T. Praśkiewicz OCD, przypominając o trwającym u polskich karmelitów bosych dziękczynieniu za kanonizację tego odnowiciela życia karmelitańskiego.
2016-11-17 10:53:24
miniaturka

Brazylia: zebranie przedstawicieli Kościoła Amazonii

W Belém - stolicy północnobrazylijskiego stanu Pará - trwa od 14 do 16 listopada drugie spotkanie Kościoła obejmującego terytorium tzw. Amazonii Ustawowej (Amazonia Legal). Zajmuje ona 59 proc. obszaru Brazylii, a w jej skład wchodzi 8 stanów: Acre, Amapá, Amazonas, Mato Grosso, Pará, Rondônia, Roraima, Tocantins i część stanu Maranhão. Łącznie na powierzchni 5 mln km kw. mieszka 56 proc. tamtejszych Indian.