Strona główna
opoka.org.pl
2017-06-09 11:20
AC / Radio Watykańskie

Interoperacyjność zmienia oblicze Biblioteki Watykańskiej

Biblioteka Watykańska wprowadziła do swojej udostępnionej w Internecie bazy danych nowe rozwiązania, które mają pomóc wszystkim zainteresowanym w badaniach.

Autor/źródło: Mariusz Matuszewski, licencja: CC BY

Chodzi o „protokół interoperacyjności” używany już przez wiele placówek i pozwalający oprogramowaniu zestawianie razem z przeglądanym dokumentem komentarzy, informacji na jego temat oraz innych odniesień. Ta wspomagająca współpracę pomiędzy różnymi bibliotekami technologia została włączona w nowy cyfrowy zbiór watykańskiej placówki (digi.vatlib.it).

Międzynarodowe konsorcjum IIIF (International Image Interoperability Framework) pracujące nad wprowadzeniem owego protokołu interoperacyjności zorganizowało też w tych dniach (od 5 do 9 czerwca) w Rzymie serię konferencji i seminariów.

tm/ rv, l’osservatoreromano

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-06-09 09:35:47
miniaturka

Czasami najtrudniejszą rzeczą jest trwać przy obietnicy. Jak wierzyć – Maria Vadia

Pan dał nam zbroję duchową, abyśmy stali na pewnym gruncie Jego Słowa, które jest jedynym terenem, bezpiecznym od nieprzyjaciela.
2017-06-09 09:46:06
miniaturka
play

W stronę gwiazd - premierowy teledysk z najnowszej płyty Arki Noego

O czym marzy Robert Friedrich? Rozmawia o tym z dziećmi z Arki Noego w nowym, bardzo wzruszającym teledysku "W stronę gwiazd".
2017-06-09 10:54:47
miniaturka

Abp Sleiman: problemem nie jest Daesh, ale jego zleceniodawcy

Świat wciąż nie zna prawdy o tym, co dzieje się na Bliskim Wschodzie – uważa abp Jean-Benjamin Sleiman, łaciński metropolita Bagdadu.
2017-06-09 11:47:24
miniaturka

„Mężczyźni na szlaku” - rekolekcje pod Tatrami

„Mężczyźni na szlaku” - to oferta rekolekcji pod Tatrami, która była skierowana do męskiego grona, pragnącego w aktywny sposób wypocząć, zbliżyć się do Boga i odkrywać, czym jest powołanie mężczyzny w różnych jego aspektach.
2017-06-09 12:19:36
miniaturka

Białystok: święcenia biskupie i ingres abp. Tadeusza Wojdy

W sobotę 10 czerwca w archikatedrze białostockiej święcenia biskupie przyjmie ks. Tadeusz Wojda. Podczas uroczystości odbędzie się ingres nowego Arcybiskupa Metropolity Białostockiego do archikatedry i kanoniczne rozpoczęcie posługi.
2017-06-09 12:45:35
miniaturka

Indie: profanacja kościoła św. Łukasza

„Ten akt grabieży oraz wandalizmu jest alarmujący i bolesny. Proszę wszystkich o modlitwę i wzywam do zachowania spokoju oraz do ducha modlitwy i pokoju” – mówił agencji Asia News abp Thomas D’Souza.