Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl
2017-06-09 00:16
Ewa Kotowska-Rasiak

Kalisz: kapłani jubilaci modlili się u stóp św. Józefa

Pierwsi kapłani wyświęceni 25 lat temu w katedrze kaliskiej przybyli z pielgrzymką dziękczynną do Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu. Wraz z jubilatami modlił się pierwszy biskup kaliski Stanisław Napierała, który przewodniczył Mszy św. w Kaplicy Cudownego Obrazu św. Józefa.

Autor/źródło: Rafał Rasiak

Witając kapłanów jubilatów ks. prałat Jacek Plota przypomniał, że 27 maja 1992 r. z rąk bp. Stanisława Napierały w katedrze kaliskiej święcenia otrzymali diakoni pochodzący ze diecezji, które weszły w skład nowopowstałej diecezji kaliskiej. Kustosz bazyliki wskazywał na św. Józefa jako potężnego i skutecznego patrona oraz orędownika na nasze czasy.

W homilii pierwszy biskup kaliski zaznaczył, że srebrny jubileusz księży zbiega się z 25-leciem diecezji kaliskiej. – Urodziliście się tutaj niedaleko w katedrze, matce kościołów naszej diecezji, ale rychło potem przyszliście tutaj i zostaliście zawierzeni temu, którego ojcowskiej opiece Bóg zawierzył największe skarby -swojego Syna i Jego Matkę. Jesteście zawierzeni świętemu Józefowi i tę świadomość z całą pewnością nosicie w sobie przez wszystkie te minione lata i będziecie nieść – mówił celebrans, który przypomniał, że kapłani byli formowani w seminariach różnych diecezji.

Podkreślał, że źródłem kapłaństwa jest Jezus Chrystus. - Jezus Chrystus jest kapłanem w swoim człowieczeństwie z chwilą wcielenia, natomiast ksiądz jest kapłanem przez uczestnictwo w tym jedynym kapłaństwie Jezusa Chrystusa. Jako kapłani mocy tej tajemnicy Jezusa Chrystusa Kapłana, jesteście na wzór Jezusa reprezentantami Boga samego, jesteście przedstawicielami Boga, głosicie Boga, prowadzicie ludzi do Boga – zaznaczył kaznodzieja.

Zaznaczył, że we współczesnych czasach widoczne jest zjawisko antyklerykalizmu. Dodał jednak, że większość ludzi wierzących z szacunkiem odnosi się do kapłanów i widzi w nich tych, których Pan wybrał i ustanowił, aby byli przewodnikami ich w drodze do Boga. - Z wielkim szacunkiem odnoszą się ludzie do kapłana, a jakże boleją, gdy słyszą, że któremuś potknęła się noga, że upadł, że zgrzeszył, jak oni boleją, nie potępiają, modlą się, chcą mu pomóc. Tacy są ludzie, wśród których żyjemy i pracujemy jako kapłani – stwierdził hierarcha.

Wskazywał, że w życiu kapłana najważniejsze jest posłuszeństwo wiary nastawione na pełnienie woli Bożej oraz modlitwa. - Bez modlitwy nie ma mowy o tym, żebyśmy mogli być kapłanami na jakimś poziomie. My wiemy to z doświadczenia, że ta modlitwa jest trudna. Są takie chwilę uniesienia, radości i światła, ale najczęściej modlitwa jest trudem. Trzeba pamiętać, że modlitwa jest życiem, jest oddechem. Kapłan powinien być człowiekiem modlitwy. Jezus, który nas wybrał i nas kocha nigdy nie opuszcza swojego kapłana – przekonywał biskup kaliski senior, który dziękował kapłanom za wspólne budowanie diecezji kaliskiej.

Po komunii św. pierwszy biskup kaliski zawierzył św. Józefowi księży świętujących 25. rocznicę święceń kapłańskich.

W imieniu kapłanów słowa wdzięczności wyraził ks. prałat Zbigniew Stefański.


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: Kalisz, Sanktuarium św. Józefa, bp Napierała, 25-lecie święceń kapłańskich