Strona główna
opoka.org.pl
2017-06-08 23:14
Ewa Kotowska-Rasiak

Bp Janiak: dzieło prowadzone przez Towarzystwo św. Brata Alberta jest żywym testamentem

- Dzieło prowadzone przez Towarzystwo św. Brata Alberta jest żywym testamentem świętego – powiedział bp Edward Janiak przed centralnymi uroczystościami ku czci św. Brata Alberta, które odbędą się w sobotę, 10 czerwca, w Krakowie.

Autor/źródło: Ewa Kotowska-Rasiak

Główne ogólnopolskie uroczystości ku czci św. Brata Alberta odbędą się w sobotę, 10 czerwca, w Krakowie na „Białych Morzach”, w Sanktuarium św. Jana Pawła II. Mszy św. o godz. 12.00 będzie przewodniczył abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

W Eucharystii wezmą udział biskupi polscy oraz przedstawiciele władz świeckich. Do udziału w liturgii zostali zaproszeni także ubodzy, artyści, podopieczni Caritas Archidiecezji Krakowskiej, uczniowie i nauczyciele szkół, a także fundacje i parafie, którym patronuje św. Brat Albert.

Z podopiecznymi Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta spotka się także biskup kaliski Edward Janiak, który od siedmiu lat jest asystentem kościelnym Towarzystwa.  

Bp Edward Janiak w rozmowie z KAI podkreśla, że zbliżające się uroczystości będą wielkim dziękczynieniem za tę niezwykłą postać, jaką był św. Brat Albert. – Adam Chmielowski to artysta, który w powstaniu styczniowym stracił nogę. Ten bardzo uzdolniony, wykształcony, utalentowany człowiek, który schodzi do poziomu ogrzewalni i bez reszty oddaje się biednym jest dla nas niedoścignionym przykładem – mówi asystent kościelny Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta.

Duchowny dodaje, że Towarzystwa Pomocy im. Św. Brata Alberta, które istnieje od 1981 r., prowadzi w Polsce ponad 150 placówek, w tym 80 domów noclegowych i swoją opieką obejmuje ponad 3 tys. osób. – To dzieło bardzo często jest prowadzone przez osoby świeckie. Ogromną rolę spełniają także siostry albertynki. W sobotę spotykamy się w Krakowie, aby dziękować Bogu za tę niezwykłą osobę, jaką był św. Brat Albert i wspólnie modlić się w intencji dzieł przez niego stworzonych – zaznaczył bp Janiak.

Biskup kaliski wskazuję, że w obecnych czasach jawi się nowa grupa bezdomnych. – Podopieczni to najczęściej ludzie, którym w życiu coś nie wyszło i należy im podać pomocną rękę. Musimy pamiętać, że dzisiaj do schronisk trafiają ludzie wykształceni, którzy załamują się, mają depresję i potrzebują pomocy drugiego człowieka. Często to nie są ludzie biedni czy obciążeni chorobą alkoholową, ale nie radzący sobie w życiu . Stąd też w całej Polsce dostrzega się takich ludzi i z pomocą urzędów miast i gmin to dzieło jest prowadzone – powiedział hierarcha.

Od 25 grudnia 2016 do 25 grudnia 2017 w Kościele trwa Rok św. Brata Alberta.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-06-08 18:09:56
miniaturka

Kard. Tauran: w krajach muzułmańskich kobiety wciąż nieobecne

W Watykanie trwa sesja plenarna Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego. W centrum obrad znalazła się kobieta, jej rola w społeczeństwie wielokulturowym, w wychowaniu do powszechnego braterstwa.
2017-06-08 18:49:39
miniaturka

Watykan w ONZ o porozumieniu w sprawie ochrony oceanów

Aby faktycznie dbać o oceany i ich zasoby, podejście naukowe trzeba połączyć z rozważaniami o charakterze etycznym. Takie stanowisko przedstawiła Stolica Apostolska na oenzetowskiej konferencji poświęconej kwestiom eksploatacji i zachowania zasobów morskich.
2017-06-08 22:49:12
miniaturka

Biskupi z Kalisza na uroczystościach jubileuszowych w Zakopanem

Ponowienie Aktu Poświęcenia Kościoła w Polsce Niepokalanemu Sercu Maryi, dyskusja nad projektem „Wytycznych” dotyczących duszpasterstwa małżeństw i rodzin, uroczysta Msza św. z okazji 20. rocznicy wizyty Jana Pawła II w Zakopanem – to najważniejsze wydarzenia 376. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski. W uroczystościach w Zakopanem wzięli udział biskupi z Kalisza.
2017-06-09 00:21:11
miniaturka

Kalisz: kapłani jubilaci modlili się u stóp św. Józefa

Pierwsi kapłani wyświęceni 25 lat temu w katedrze kaliskiej przybyli z pielgrzymką dziękczynną do Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu. Wraz z jubilatami modlił się pierwszy biskup kaliski Stanisław Napierała, który przewodniczył Mszy św. w Kaplicy Cudownego Obrazu św. Józefa.
2017-06-09 08:12:08
miniaturka

Chrzest i azyl w Niemczech

„Kościół katolicki nie traktuje lekkomyślnie sakramentu chrztu” powiedział rzecznik niemieckiego episkopatu Matthias Kopp dodając, że samo przejście na chrześcijaństwo nie chroni w Niemczech przed deportacją uchodźcy.
2017-06-09 08:32:24
miniaturka

Kard. Sarah: poszanowania dla Eucharystii uczmy się od świętych

Fakt, że tak wielu wyznawców Chrystusa nie uczestniczy w liturgii jest poważnym skandalem, który zagraża ich życiu wiecznemu – uważa kard. Robert Sarah, prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego.