Strona główna
opoka.org.pl
2017-06-08 08:06
RA

Srebrny jubileusz mariańskich święceń kapłańskich

7 czerwca minęło 25 lat od dnia, w którym 18 mariańskich diakonów przyjęło święcenia prezbiteratu. Po upływie ćwierć wieku 10 spośród nich spotkało się w miejscu, gdzie z rąk bpa Bronisława Dembowskiego, ówczesnego ordynariusza diecezji włocławskiej, przyjęli sakrament kapłaństwa.

Mariańscy jubilaci
Autor/źródło: Robert Adamczyk

Dla ks. Eugeniusza Zarzecznego MIC srebrny jubileusz sakramentu kapłaństwa stanowi okazję nie tylko do dziękczynienia Bogu za dar powołania, ale jest także dobrą okazją podsumowania tego, co się w tym czasie wydarzyło: „W tym czasie wszyscy przeżywaliśmy mnóstwo radości, ale także osobistego zmagania się z zewnętrzni okolicznościami, wieloma różnymi doświadczeniami pracy w miejscach, gdzie posyłali nas przełożeni. Te lata bez wątpienia nauczyły nas także pokory wobec siebie i wobec innych” – wyjaśnił.

Wspólnie z Czcigodnymi Jubilatami Eucharystię przed Cudownym Obrazem Matki Bożej koncelebrowało 10 neoprezbiterów z diecezji włocławskiej, którzy w minioną niedzielę (04.06) przyjęli święcenia kapłańskie z rąk bpa Wiesława Alojzego Meringa, ordynariusza włocławskiego.

Uroczystej Eucharystii przewodniczył oraz homilię do zebranych pielgrzymów wygłosił ks. prof. Stanisław Jankowski SDB z Wyższego Seminarium Duchownego we Włocławku.

Na początku Eucharystii głos zabrał ks. Wiktor Gumienny MIC, kustosz licheńskiego Sanktuarium, który witając wszystkich wyjaśnił powód tak licznie zgromadzonych przy ołtarzu kapłanów.

W homilii ks. Stanisław Jankowski SDB swoją uwagę skoncentrował na dzisiejszej liturgii słowa, w której zostały przytoczone fragmenty z Księgi Tobiasza oraz Ewangelii wg św. Marka. Nawiązując do słów Ewangelii ks. Jankowski podkreślił, iż Bóg nie jest Bogiem umarłych, ale Bogiem żyjących i zawsze jest bliski człowiekowi na drodze jego powołania.

W dalszej części ks. profesor skupił się na opisach rodzinnych dramatów Tobiasza oraz Sary: „Ta historia, której ofiarą pada rodzina, ma swoje przesłużenie po dzisiejsze czasy. Należy zdać sobie sprawę, jak dalece rodzina jest dziś przedmiotem wielorakich ataków demonicznych. A przecież rodzina jest instytucją, którą Bóg powołał u samego początku istnienia rodzaju ludzkiego” – mówił homileta.

Ks. Jankowski podkreślił, że rodzina to więź miłości osób, która owocuje potomstwem mężczyzny i kobiety, a którą Chrystus przypieczętował godnością sakramentu małżeństwa. Zwrócił także uwagę na to, że to w rodzinie rodzą się powołania, w tym także do kapłaństwa.

Po zakończonej Mszy św. księża neoprezbiterzy udzielili wiernym błogosławieństwa prymicyjnego. 

Licheń Stary, 07 czerwca  2017 r.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:Polecamy