Strona główna
opoka.org.pl
2017-06-07 08:18
AC / Radio Watykańskie

Irlandia Północna: biskupi zaniepokojeni destabilizacją po Brexicie

Brexit może mieć negatywne konsekwencje dla przyszłości Irlandii Północnej – przypominają tamtejsi biskupi.

Autor/źródło: pixabay.com

Wystosowali oni apel do wiernych przed zaplanowanymi na 8 czerwca wyborami do brytyjskiego parlamentu. Proszą, aby wyborcy mieli na względzie, że to przyszły rząd będzie prowadził negocjacje w sprawie wystąpienia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Od wyników wyborów będzie więc w dużej mierze zależał konkretny kształt Brexitu, który może zdestabilizować życie społeczne w Irlandii Północnej.

Biskupi przypominają, że od dawna jest to jeden z najuboższych regionów Irlandii. Ponad 100 tys. dzieci żyje tam w ubóstwie. Szkolnictwo doświadcza silnej presji finansowej. Wysokie jest bezrobocie. Pogarsza się sytuacja służby zdrowia. Choć Irlandia Północna jest zarządzana przez lokalną administrację, jej los w dużej mierze zależy od decyzji podejmowanych przez rząd w Londynie – podkreślają irlandzcy biskupi.

kb/ rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-06-06 18:13:24
miniaturka

Episkopat zapoznał się z obywatelską inicjatywą ustawodawczą „Zatrzymaj aborcję!”

Kaja Godek i Magdalena Korzekwa-Kaliszuk, poinformowały dziś biskupów zgromadzonych na 376. zebraniu plenarnym o obywatelskiej inicjatywie ustawodawczej: „Zatrzymaj aborcję!”.
2017-06-06 18:16:32
miniaturka
play

Papież: obłudnik potrafi zniszczyć wspólnotę

„Obłudnik potrafi zniszczyć wspólnotę. Mówi łagodnie, ale źle osądza drugiego człowieka. Obłudnik jest zabójcą” – mówił Papież na Mszy w Domu św. Marty.
2017-06-06 21:00:20
miniaturka

Konferencja prasowa Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży

6 czerwca w sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski odbyła się konferencja prasowa KSM.
2017-06-07 08:53:41
miniaturka

Episkopat Belgii interpretuje Amoris laetitia

Belgijscy biskupi zachęcają do uważnej lektury Amoris laetitia. W rok po ogłoszeniu papieskiej adhortacji o małżeństwie i rodzinie wydali na ten temat specjalny list pasterski, w którym wyciągają z niej wnioski dla swych diecezji.
2017-06-07 09:03:01
miniaturka

Hilarion Ałfiejew: Jedność społeczną można budować w oparciu o prawdę

Rosyjski hierarcha prawosławny wyraził wątpliwość, aby jego negatywne oceny Lenina, Stalina, czy historii nieludzkich działań państwa totalitarnego mogły dzielić społeczeństwo rosyjskie.
2017-06-07 09:08:46
miniaturka

Kard. Müller: prawdziwymi przyjaciółmi Papieża nie są jego pochlebcy

Prefekt Kongregacji Nauki Wiary przestrzegł przed fałszywym papizmem opartym na światowej eklezjologii, której Ojciec Święty zdecydowanie się przeciwstawia.