Strona główna
opoka.org.pl
2016-11-16 17:38
S. Zielińska / Radio Watykańskie

Brazylia: zebranie przedstawicieli Kościoła Amazonii

W Brazylii trwa drugie spotkanie Kościoła obejmującego terytorium tzw. Amazonii Ustawowej, czyli 59 proc. terytorium tego kraju.

Autor/źródło: Pixabay

W dniach 14-16 listopada w Brazylii odbywa się drugie spotkanie Kościoła obejmującego terytorium tzw. Amazonii Ustawowej (Amazonia Legal), czyli 59 proc. terytorium tego kraju (osiem stanów: Acre, Amapá, Amazonas, Mato Grosso, Pará, Rondônia, Roraima, Tocantins oraz część stanu Maranhão). W sumie to obszar 5 mln km2, gdzie mieszka 56 proc. brazylijskich Indian.

W zebraniu biorą udział biskupi, księża, zakonnicy i liderzy zaangażowani w różnorodnych dziedzinach pracy Kościoła w brazylijskiej Amazonii. Głównym celem obrad jest dyskusja nad rzeczywistością polityczną, społeczną, ekonomiczną, kulturową i religijną tego regionu. Uczestnicy spojrzą także na wkład Kościoła katolickiego w promocję i obronę ludzkiego życia, jak i różnorodności ekosystemów.

Przewodniczący komisji episkopatu ds. Amazonii kard. Claudio Hummes uważa, że zebranie to przyczyni się do jeszcze większej jedności. „Takie spotkania zawsze mają na celu wzmocnienie jedności z poszanowaniem różnorodności regionu; co jest oczywiste”. Pierwsze z nich odbyło się w 2013 r. w Manaus, stolicy stanu Amazonas, a jego zasadniczym owocem było wypracowanie listu-zobowiązania.

Podczas spotkania przedstawicieli Kościoła Amazonii, które odbywa się w Belém, stolicy stanu Pará, dużo uwagi poświęca się praktyce duszpasterskiej w tej części kraju. Ponadto dyskutuje się w oparciu o dokumenty i sugestie Papieża Franciszka nad nowymi projektami pastoralnymi.

Przewodniczący brazylijskiego komitetu Kościelnej Sieci Pan-Amazonii (Repam) bp Erwin Krautler wyjaśnia, że w tym regionie trzeba jeszcze włożyć wiele pracy. Dokument, jaki został wypracowany podczas pierwszego spotkania, wskazał pewne kierunki zaangażowania dla diecezji i prałatur celem zaszczepiania i wzmacniania Kościoła w Amazonii. Obecnie jest ważne, aby Kościoły lokalne uświadomiły sobie, że wszyscy mają iść w tym samym kierunku i podjąć konkretne zobowiązania wobec Amazonii – zaznacza bp Krautler.

Przez dwa dalsze dni (17 i 18 listopada) obradować będą tzw. Kościoły siostrzane. Jest już wieloletnią praktyką, że diecezje z południowej i centralnej Brazylii, mające lepsze warunki personalne i finansowe, wspierają diecezje i prałatury w północnej części kraju. Przewodniczący episkopatu abp Sergio da Rocha podkreśla doniosłość tej współpracy między diecezją pomagającą a tą, która otrzymuje pomoc. „Ufam, że to spotkanie z pewnością ożywi jeszcze bardziej ducha wspólnoty i współodpowiedzialności Kościoła w Brazylii względem Kościoła obecnego w Amazonii” – podkreślił abp Sergio da Rocha, który już za kilka dni zostanie kardynałem.


Z. Malczewski TChr, Brazylia / rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2016-11-16 15:40:59
miniaturka

Franciszek na audiencji o potrzebie cierpliwego znoszenia ludzi uciążliwych

O potrzebie cierpliwego znoszenia ludzi uciążliwych oraz pokory i prostoty w służeniu radą mówił Ojciec Święty w swojej katechezie podczas audiencji ogólnej.
2016-11-16 16:10:49
miniaturka

Rusza kolejna edycja Szlachetnej Paczki!

"Szlachetna Paczka" to projekt Stowarzyszenia WIOSNA, który w wyjątkowy sposób inspiruje ludzi do stawania się kimś więcej, do wygrywania swojego życia i zostania Bohaterem. To wizja nowego kraju, w którym podziały między bogatymi a biednymi zostają zniesione.
2016-11-16 17:07:27
miniaturka

USA: nowe kierownictwo episkopatu

Episkopat USA ma od wczoraj nowe kierownictwo. Jego przewodniczącym został kard. Daniel DiNardo metropolita Galveston-Houston w Teksasie, a zastępcą abp José Gómez z Los Angeles.
2016-11-16 17:58:23
miniaturka

Indonezja: chrześcijański gubernator oskarżony o bluźnierstwo

Indonezyjska policja wszczęła formalne śledztwo przeciwko gubernatorowi Dżakarty oskarżanemu o bluźnierstwo przeciwko islamowi.
2016-11-16 18:28:46
miniaturka

Birma: międzyreligijny apel o pokój

Zwierzchnicy religijni Birmy zwrócili się z apelem o pokój do tamtejszych polityków, wojska oraz grup zbrojnych tego pogrążonego w krwawym konflikcie kraju.
2016-11-17 07:05:16
miniaturka

Papież do Polaków: zamyka się Rok Święty, ale nie miłosierne serce Boga

Zwracając się na środowej audiencji do obecnych na placu św. Piotra Polaków Papież przypomniał, że Nadzwyczajny Rok Jubileuszowy już się kończy.