Strona główna
opoka.org.pl
2016-11-16 14:07
ek / episkopat.pl

Doroczne rekolekcje biskupów

„Idźcie i głoście” to temat przewodni dorocznych rekolekcji biskupów, które rozpoczną się w najbliższy wtorek 22 listopada na Jasnej Górze. W ciągu czterech dni nauki rekolekcyjne będzie głosił o. Ryszard Szmydki OMI.

Autor/źródło: Mazur/episkopat.pl

Rekolekcje biskupów rozpoczną się we wtorek 22 listopada wieczorem modlitwą przed Najświętszym Sakramentem i zakończą  się w piątek, 25 listopada po południu. We środę Mszy św. z Jutrznią o godz. 7.45 będzie przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio. Ta Msza św. będzie sprawowana w języku łacińskim. Drugiego dnia zaś kard. Kazimierz Nycz. Rekolekcje zakończy w piątek Msza św. w Kaplicy Matki Bożej o  godz. 11.00. Przewodniczyć jej będzie prymas Polski abp Wojciech Polak.


W ciągu czterodniowego spotkania na Jasnej Górze biskupi wysłuchają ośmiu nauk rekolekcyjnych, które wygłosi o. Ryszard Szmydki ze Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. Pierwsza z nauk będzie wprowadzała w temat rekolekcji „Idźcie i głoście”. W drugim dniu biskupi wysłuchają trzech konferencji „Ojciec posyła Syna”, „Jezus Chrystus posyła uczniów” i „Kościół misyjny z natury”. W czwartek o. Szmydki wygłosi nauki zatytułowane kolejno: „Biada mi gdybym nie głosił”, „Głoście Ewangelię”, „Będziecie moimi świadkami”. W piątek, na zakończenie rekolekcji biskupi wysłuchają ósmej konferencji „Matka ewangelizacji”.


Czwartek, 24 listopada, będzie dniem sakramentu pokuty i pojednania. Każdy dzień biskupi zakończą Apelem Jasnogórskim w Kaplicy Matki Bożej. Pierwszego dnia będzie mu przewodniczył bp Henryk Wejman, drugiego bp Rafał Markowski, a trzeciego bp Wiesław Szlachetka.


W tym roku lekturą towarzyszącą biskupom będzie książka „Bóg albo nic. Rozmowa o wierze” kard. Roberta Saraha i Nicolasa Diata.


Równolegle z rekolekcjami biskupów odbędą się też już tradycyjnie rekolekcje dla ich kierowców.

***

Ryszard Szmydki OMI, tegoroczny rekolekcjonista biskupów urodził się w 1951 r. W 1970 r. wstąpił do Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. Studiował teologię na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie i odbył dwuletni staż na misjach w Kamerunie. Tam otrzymał święcenia diakonatu. W 1978 r. przyjął święcenia prezbiteratu z rąk bp. Jana Mazura. Doktorat z teologii uzyskał na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, gdzie przez 10 lat wykładał teologię dogmatyczna. Był katechistą wędrownym w ramach Drogi Neokatechumenalnej. W latach 1992-2004 był asystentem generalnym swego zgromadzenia ds. misji. W latach 2010-2014 pełnił funkcję prowincjała Polskiej Prowincji Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. Od maja 2014 r. jest sekretarzem generalnym Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary w Kongregacji Ewangelizacji Narodów w Rzymie.


BP KEP

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2016-11-16 13:26:19
miniaturka

Najlepszy Wolontariusz Roku 2016

Patrycja Grajek i Jakub Telman, wolontariusze Hospicjum im. św. Stanisława Papczyńskiego w Licheniu Starym, zostali nominowani do konkursu „Najlepszy Wolontariusz Roku 2016” organizowanego przez Prezydenta Miasta Konina, pana Józefa Nowickiego.
2016-11-16 13:31:26
miniaturka

Nieznajomość nauczania Franciszka przyczyną kontrowersji

Podczas debaty zorganizowanej przez Pallotyńską Fundację Misyjną Salvatti.pl, Juan Grabois, konsultant Papieskiej Rady Iustitia et Pax podkreślił, iż nauczanie papieża Franciszka nie jest wystarczająco szeroko rozpowszechniane.
2016-11-16 14:02:44
miniaturka

Trzeba nadziei by ocalić człowieka

Prymas Polski abp Wojciech Polak przewodniczył 15 listopada w inowrocławskim kościele Zwiastowania NMP Mszy św., podczas której poświęcił sztandar nadany Służbie Więziennej tamtejszego Zakładu Karnego.
2016-11-16 14:35:41
miniaturka

Kuba: rząd odpowiedział pozytywnie na wezwanie Papieża o amnestię

Na Kubie – w odpowiedzi na apel Ojca Świętego do głów państw z okazji Roku Miłosierdzia – zdecydowano się ogłosić ułaskawienie 787 więźniów.
2016-11-16 14:48:53
miniaturka

Teologowie chrześcijańscy – ekumenicznie, razem

Chcemy wspólnie dbać o obecność teologii w uniwersyteckich debatach, wzajemnie się wspierać i uczyć się od siebie – napisali we wspólnej deklaracji teologowie różnych wyznań chrześcijańskich. Biorą oni udział w dwudniowej konferencji w Warszawie.
2016-11-16 15:04:59
miniaturka

Indie: katolickie duchowieństwo bliżej wiernych

Diecezja Coimbatore w południowych Indiach postanowiła zwiększyć liczbę wizyt duszpasterskich u rodzin wiernych, aby promować większe wzajemne zrozumienie między księżmi i wiernymi świeckimi.