Strona główna
opoka.org.pl
2017-06-02 14:51
S. Zielińska / Radio Watykańskie

Papież: Jezus powierza owce Piotrowi, pomimo grzechów i błędów

Jezus powierza Swe owce Piotrowi, największemu grzesznikowi i prosi go, aby z pokorą i miłością prowadził Lud Boży, pomimo swoich błędów i grzechów – mówił Papież na porannej Mszy.

Franciszek nawiązał do spokojnego, pogodnego, odbytego w atmosferze zmartwychwstania dialogu między Jezusem i Piotrem nad Jeziorem Galilejskim, kiedy Pan trzy razy pyta się Apostoła, czy Go kocha?

„Jezus wybiera największego grzesznika wśród Apostołów, inni uciekli, a ten się Go zaparł: «Nie znam Go». I Pan Jezus pyta się: «Czy miłujesz mnie więcej aniżeli ci?» Jezus wybiera największego grzesznika” – powiedział Ojciec Święty.

To, że Jezus wybrał największego grzesznika – kontynuował Papież – daje wiele do myślenia i jeszcze prosi go, aby z miłością pasł Jego owce.

„Nie ma paść z zadartą głową go góry, jak wielki władca, nie: paść trzeba z pokorą, miłością, tak, jak robił to Jezus. To jest misja, którą Jezus powierza Piotrowi. Tak, pomimo jego grzechów, błędów. Ale to właśnie po tym dialogu, Piotr zalicza kolejną wpadkę, popełnia błąd, jest kuszony przez ciekawość i pyta Jezusa o (Jana): «A ten drugi uczeń, gdzie pójdzie, co będzie robił?» (Będzie pasł) z miłością, pośród swoich błędów, grzechów... z miłością: «Dlatego, że te owce nie są twoje, należą do Mnie» mówi Pan. «Kochaj. Jeżeli jesteś moim przyjacielem, to musisz być także i ich przyjacielem»” – mówił Franciszek.

Papież przypomniał stanowcze zachowanie Piotra, gdy zapierał się Jezusa, podobnie jak był stanowczy, gdy wyznawał, że Jezus jest Panem, Synem Boga żywego. Ten Piotr, który był stanowczy w zaparciu się Jezusa, był także zdolny do gorzkiego płaczu, gdy zobaczył wzrok Mistrza po tym, co uczynił.

„I potem, po całym życiu w służbie Panu zakończył je tak, jak jego Mistrz: na krzyżu. Ale nie przechwala się tym: «Umieram jak mój Pan!» Nie, tylko prosi: «Ukrzyżujcie mnie głową w dół, aby przynajmniej w ten sposób było widać, że nie jestem Panem, ale sługą». To jest to, co powinniśmy wynieść dla siebie z tego dialogu, dialogu tak pięknego, pogodnego, przyjacielskiego, skromnego. Niech Pan zawsze obdarza nas łaską kroczenia przez życie z głową pochyloną: dumni z powodu godności, jaką obdarza nas Bóg, ale z głową pochyloną, będąc świadomi, że jesteśmy grzesznikami i że jedynym Panem jest Jezus, a my sługami” – zakończył Ojciec Święty.

pp/ rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-06-02 14:06:57
miniaturka

Warszawa: z okazji Dnia Dziecka uczennice ścinały warkocze na peruki

Z okazji Dnia Dziecka, Stowarzyszenie „Dać siebie innym” we współpracy z Fundacją Przyjaźni WeGirls i siecią salonów fryzjerskich w Warszawie, zorganizowało charytatywną akcję ścinania włosów na peruki dla dzieci poddawanych chemioterapii.
2017-06-02 14:20:33
miniaturka

Bp Mazur do misjonarzy: Bądźcie świadkami miłości Boga do człowieka

Bądźcie świadkami miłości Boga do człowieka – zaapelował do misjonarzy bp Jerzy Mazur. Uroczystą mszą św. zakończył się rok formacyjny w Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie.
2017-06-02 14:41:49
miniaturka

Serpelice: CECOC nad Bugiem

Przełożeni prowincji, kustodii i delegatur Europy Środkowo-Wschodniej Zakonu Braci Kapucynów spotkali się w Serpelicach nad Bugiem
2017-06-02 15:25:57
miniaturka
play

Warsztaty Muzyki Niezwykłej u krakowskich dominikanów

W dniach 14 do 20 sierpnia 2017 Fundacja Dominikański Ośrodek Liturgiczny po raz czwarty organizuje w Krakowie Warsztaty Muzyki Niezwykłej. W tym roku towarzyszyć im będzie Festiwal Muzyki Niezwykłej.
2017-06-02 15:33:32
miniaturka
play

Cuda Ducha Świętego

Gośćmi Tematu Dnia w Salve TV byli Mateusz Stolarski, organizator czuwania przed Zesłaniem Ducha Św. w Katedrze warszawsko-praskiej i Bartosz Czerwiński ze wspólnoty Przymierze Miłosierdzia i współorganizator misji "Thalita Kum".
2017-06-02 15:49:15
miniaturka

Kraków: teologowie rozmawiali o aktualności myśli św. Bonawentury

Z okazji 800. rocznicy urodzin św. Bonawentury, w dniach 1-2 czerwca w Krakowie odbywała się międzynarodowa konferencja pt. "Bonawenturiański system myślenia. Pytanie o aktualność".