Strona główna
opoka.org.pl
2017-06-02 14:19
S. Zielińska / KAI

Bp Mazur do misjonarzy: Bądźcie świadkami miłości Boga do człowieka

Bądźcie świadkami miłości Boga do człowieka – zaapelował do misjonarzy bp Jerzy Mazur. Uroczystą mszą św. zakończył się rok formacyjny w Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie.

Autor/źródło: www.maitri.pl, Łukasz Sokół - Archiwum Ruchu MAITRI, licencja: CC BY

Poprzez studia misjologiczne, językowe i formację duchową w Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie do wyjazdu przygotowywało się w tym roku 18 osób. W gronie tym byli zarówno kapłani osoby życia konsekrowane jaki i świeccy.

W trakcie uroczystej Eucharystii bp Mazur podkreślił, że misjonarz powinien być świadkiem Zmartwychwstałego Chrystusa niosąc innym nadzieję. – Pan posyła was na peryferie geograficzne i egzystencjalne współczesnego świata byście szli i głosili innym Dobrą Nowinę o Zbawieniu językiem miłości bo tylko on jest w stanie dotrzeć do drugiego człowieka – powiedział.

Zwrócił uwagę, że Jezus nie miał do dyspozycji dywizji, broni, wpływowych mediów czy grup nacisku. Nie towarzyszył mu sztab doradców. Nie miał również banków, uniwersytetów i pieniędzy, które według naszych wyobrażeń są elementami władzy w tym świecie, ale miał świadków których posłał jak owce między wilki mówiąc im - by byli czyści jak gołębie i roztropni jak węże.

Bp Mazur podkreślił, że chrześcijaństwo to przede wszystkim życie, a nie moralizowanie, suma doktryn, czy wezwanie do różnych działań. - Chrześcijaństwo to wspólnota życia z Bogiem, a więc komunia prowadząca do bycia w jedności z innymi. Środkiem do tego są między innymi sakramenty. Poprzez nie Jezus Chrystus wprowadza nas w to co nowe, większe, co jest inne, a czego sami nie jesteśmy w stanie stworzyć – tłumaczył.

Przypomniał, że główny sprawcą promotorem misji jest Duch Święty, który jest mocą Boga, zachęcając misjonarzy do otwartości na Jego prowadzenie - Misjonarz musi być człowiekiem odważnym i kreatywnym, którego kryterium pracy nie może stać się stwierdzenie, że ‘zawsze tak było’. Trzeba ciągle szukać nowych metod pracy czy samego stylu dostosowując je do tego czego dziś wymaga od nas Duch Święty – podkreślił bp Mazur.

Przywołując przykład życia wielu świętych Przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji podkreślił, że jedyną dźwignią która przemianie rzeczywistość i ludzkie serca jest sam Bóg – Poprzez modlitwę, która wznieca ogień miłość podnosili oni świat z brudu zła i grzechu.– powiedział duchowny. Zachęcał jednocześnie misjonarzy by punktem ich oparcia był Trójjedyny Bóg, Niepokalane Serce Maryi, codzienna Eucharystia, częsta adoracja Najświętszego Sakramentu oraz codzienna modlitwa różańcowa, koronka do Bożego Miłosierdzia oraz wspólnota którą będziecie tworzyć w gronie kapłanów, sióstr zakonnych wraz z wiernymi.

Po krótkich stażach językowych w krajach Europy Zachodniej misjonarze pojadą między innymi do Peru, Boliwii, Kamerunu czy Wenezueli. Formacja w CFM trwa dziewięć miesięcy. Osoby przygotowujące się do wyjazdu posyłane są przez diecezje bądź zgromadzenia zakonne.

abd / Warszawa

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-06-02 13:10:21
miniaturka

Schola z Moszczenicy zaśpiewała dla Matki Bożej Licheńskiej

Schola Dziecięco-Młodzieżowa parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Moszczenicy k. Piotrkowa Trybunalskiego zaśpiewała podczas Mszy św. w bazylice licheńskiej. Pielgrzymka do Lichenia została zorganizowana ze względu na przypadającą w tym roku 100. rocznicę objawień w Fatimie.
2017-06-02 13:22:37
miniaturka

Podziękowania Przewodniczącego KEP dla Ligi Katolickiej

Liga Katolicka Pomocy Religijnej Polsce i Polonii nie szczędziła sił i środków, aby wspierać duchowo i materialnie wysiłki naukowe wielu pokoleń polskich kapłanów – podkreśla abp Stanisław Gądecki w podziękowaniach skierowanych do bpa Andrzeja P. Wypycha.
2017-06-02 14:06:57
miniaturka

Warszawa: z okazji Dnia Dziecka uczennice ścinały warkocze na peruki

Z okazji Dnia Dziecka, Stowarzyszenie „Dać siebie innym” we współpracy z Fundacją Przyjaźni WeGirls i siecią salonów fryzjerskich w Warszawie, zorganizowało charytatywną akcję ścinania włosów na peruki dla dzieci poddawanych chemioterapii.
2017-06-02 14:41:49
miniaturka

Serpelice: CECOC nad Bugiem

Przełożeni prowincji, kustodii i delegatur Europy Środkowo-Wschodniej Zakonu Braci Kapucynów spotkali się w Serpelicach nad Bugiem
2017-06-02 14:52:54
miniaturka
play

Papież: Jezus powierza owce Piotrowi, pomimo grzechów i błędów

Jezus powierza Swe owce Piotrowi, największemu grzesznikowi i prosi go, aby z pokorą i miłością prowadził Lud Boży, pomimo swoich błędów i grzechów – mówił Papież na porannej Mszy.
2017-06-02 15:25:57
miniaturka
play

Warsztaty Muzyki Niezwykłej u krakowskich dominikanów

W dniach 14 do 20 sierpnia 2017 Fundacja Dominikański Ośrodek Liturgiczny po raz czwarty organizuje w Krakowie Warsztaty Muzyki Niezwykłej. W tym roku towarzyszyć im będzie Festiwal Muzyki Niezwykłej.