Strona główna
opoka.org.pl
2017-06-02 13:53
S. Zielińska / KAI

Warszawa: z okazji Dnia Dziecka uczennice ścinały warkocze na peruki

Z okazji Dnia Dziecka, Stowarzyszenie „Dać siebie innym” we współpracy z Fundacją Przyjaźni WeGirls i siecią salonów fryzjerskich w Warszawie, zorganizowało charytatywną akcję ścinania włosów na peruki dla dzieci poddawanych chemioterapii.

Autor/źródło: pixabay.com

Do projektu włączyła się sieć salonów fryzjerskich „Hairmate”, która za darmo strzygła i czesała osoby, chcące przekazać włosy na ten cel, a także warszawskie Liceum i Gimnazjum Sióstr Nazaretanek, których uczennice wzięły udział w akcji. To pierwsza tego rodzaju inicjatywa, zorganizowana w Warszawie z okazji Dnia Dziecka.  

- Dzień Dziecka kojarzy nam się z festynami, słodyczami, zabawkami. Tymczasem są dzieci, które mają ważniejsze priorytety niż zabawki: to np. peruka po chemioterapii - wyjaśnia w rozmowie z KAI Janusz Bukowski, prezes Stowarzyszenia „Dać siebie innym” i pomysłodawca akcji zbiórki włosów na peruki dla młodych pacjentów onkologicznych. Jak dodaje, zaproszenie do udziału w projekcie, jakie skierował do szkół sióstr nazaretanek, spotkało się z podobnym pomysłem, rozważanym przez dyrektorkę szkoły i odzewem uczennic.

„Gdy wczoraj pojechaliśmy do salonu fryzjerskiego, widziałem, że na początku dziewczyny miały wątpliwości, ale widziałem, że finał był piękny i były zadowolone z tego, że się nie zawahały. Jeszcze dziś dzwonią do mnie kolejne osoby, które chcą dołączyć do tej akcji” - mówi prezes Stowarzyszenia „Dać Siebie Innym”.

„Warto było wziąć udział w tej inicjatywie, chociażby ze względu na samą atmosferę spotkania z tyloma osobami, nastawionymi na dawanie, a nie na otrzymywanie. Na początku byłam niepewna, ale od jakiegoś czasu szukałam czegoś, co da mi sens w życiu i bodźca do tego, by robić coś dobrego. Dlatego postanowiłam, że to będzie pierwszy krok, a teraz planuję jeszcze bardziej angażować się w akcje, w których można podzielić się nie tylko swoim czasem, ale czymś więcej” – mówi Ania Czechowska, uczennica LIV LO Sióstr Nazaretanek w Warszawie, która wzięła udział w akcji.

„Osoby, które oddawały włosy były bardzo docenione i potraktowane z ogromnym szacunkiem, tym bardziej, że to co zrobiły, było z ich strony ofiarą. Fryzjerzy starali się, by wyszły z salonu zadowolone z nowych fryzur – jedna z dziewczyn spędziła na fotelu ponad półtorej godziny. Nie szczędzono sił, czasu i środków, by dziewczyny zostały docenione” - dodaje s. Fides Zaguła CSFN, która zajmuje się wolontariatem w warszawskich szkołach sióstr nazaretanek, a wczoraj towarzyszyła uczennicom ścinającym włosy.

Także właściciel sieci salonów fryzjerski „Hairmate” pozytywnie wypowiada się o projekcie. „To super inicjatywa, w którą włączyliśmy się bez chwili wahania. Na co dzień także przekazujemy na peruki włosy klientów, którzy o to proszą, ale taka akcja, że w Dniu Dziecka młodzież oddaje włosy dla dzieci – to świetny pomysł, który być może będziemy powtarzać rokrocznie” - mówi Tymoteusz Pięta, właściciel salonu. Jak dodaje, odzew jest na tyle duży, że salon nie jest już w stanie przyjmować kolejnych zamówień.

Warkocze ścięte w ramach inicjatywy charytatywnej, zostaną przekazane Fundacji Przyjaźni WeGirls, zajmującej się pozyskiwaniem włosów na peruki dla dzieci po chemioterapii. Koszt peruki wykonanej z naturalnych włosów, to kilka tysięcy złotych, a ich zakup nie jest refundowany. Dzięki działalności fundacji, peruki są przekazywane bezpłatnie dzieciom, które przeszły chemioterapię.


abd / Warszawa

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-06-02 12:38:31
miniaturka

Litwa przygotowuje się do beatyfikacji biskupa męczennika

25 czerwca br. w Wilnie na ołtarze zostanie wyniesiony abp Teofilius Matulionis, potajemnie wyświęcony biskup, męczennik czasów komunizmu. Beatyfikacji w imieniu papieża dokona kard. Angelo Amato, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.
2017-06-02 13:10:21
miniaturka

Schola z Moszczenicy zaśpiewała dla Matki Bożej Licheńskiej

Schola Dziecięco-Młodzieżowa parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Moszczenicy k. Piotrkowa Trybunalskiego zaśpiewała podczas Mszy św. w bazylice licheńskiej. Pielgrzymka do Lichenia została zorganizowana ze względu na przypadającą w tym roku 100. rocznicę objawień w Fatimie.
2017-06-02 13:22:37
miniaturka

Podziękowania Przewodniczącego KEP dla Ligi Katolickiej

Liga Katolicka Pomocy Religijnej Polsce i Polonii nie szczędziła sił i środków, aby wspierać duchowo i materialnie wysiłki naukowe wielu pokoleń polskich kapłanów – podkreśla abp Stanisław Gądecki w podziękowaniach skierowanych do bpa Andrzeja P. Wypycha.
2017-06-02 14:20:33
miniaturka

Bp Mazur do misjonarzy: Bądźcie świadkami miłości Boga do człowieka

Bądźcie świadkami miłości Boga do człowieka – zaapelował do misjonarzy bp Jerzy Mazur. Uroczystą mszą św. zakończył się rok formacyjny w Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie.
2017-06-02 14:41:49
miniaturka

Serpelice: CECOC nad Bugiem

Przełożeni prowincji, kustodii i delegatur Europy Środkowo-Wschodniej Zakonu Braci Kapucynów spotkali się w Serpelicach nad Bugiem
2017-06-02 14:52:54
miniaturka
play

Papież: Jezus powierza owce Piotrowi, pomimo grzechów i błędów

Jezus powierza Swe owce Piotrowi, największemu grzesznikowi i prosi go, aby z pokorą i miłością prowadził Lud Boży, pomimo swoich błędów i grzechów – mówił Papież na porannej Mszy.