Strona główna
opoka.org.pl
2017-06-01 15:00
S. Zielińska / BP KEP

Kondolencje Przewodniczącego KEP po śmierci kard. Huzara

Odszedł wielki pasterz, tak ważny dla Kościoła greckokatolickiego i rzymskokatolickiego w Polsce i na Ukrainie. Niestrudzony orędownik pojednania polsko-ukraińskiego – napisał abp Gądecki w liście kondolencyjnym po śmierci kard. Lubomyra Huzara.

Autor/źródło: MG, Maciej Górnicki, licencja: CC BY

Metropolita poznański, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, w związku ze śmiercią kard. Lubomyra Huzara, przesłał list kondolencyjny do zwierzchnika Kościoła katolickiego obrządku bizantyjsko-ukraińskiego abp. Światosława Szewczuka.


Publikujemy treść listu kondolencyjnego:


Eminencjo,

Najdostojniejszy Księże Arcybiskupie!

Z wielkim smutkiem przyjąłem informację o śmierci Jego Eminencji Ks. Kard. Lubomyra Huzara – arcybiskupa większego kijowsko-halickiego w latach 2001-2011 i byłego zwierzchnika Kościoła katolickiego obrządku bizantyjsko-ukraińskiego.

Odszedł wielki pasterz, tak ważny dla Kościoła greckokatolickiego i rzymskokatolickiego w Polsce i na Ukrainie. Niestrudzony orędownik pojednania polsko-ukraińskiego. Wybitna osobowość intelektualna i pastoralna. Wykładowca akademicki Uniwersytetu w Stanford oraz Papieskiego Uniwersytetu Urbanianum w Rzymie. Archimandryta mnichów studytów na Europę i Amerykę, egzarcha kijowsko-wyszogrodzki, od roku 2001 arcybiskup większy Lwowa, kardynał.

W imieniu Konferencji Episkopatu Polski składam wyrazy najgłębszego ubolewania, zapewniając o modlitwie w intencji zmarłego oraz wszystkich pogrążonych w żałobie.

Polecamy śp. Kard. Huzara słowami modlitwy, odmawianej przed świętymi wrotami podczas Boskiej Liturgii wg św. Jana Złotoustego:

Królu niebieski, Pocieszycielu, Duchu prawdy, który wszędzie jesteś i wszystko wypełniasz, Skarbnico wszelkiego dobra i Dawco życia, przyjdź i zamieszkaj w nas i obmyj nas z wszelkiej nieczystości i zbaw, o Dobry, dusze nasze.

Niech odpoczywa w pokoju!

✠ Stanisław Gądecki

Arcybiskup Metropolita Poznański

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

Wiceprzewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE)


BP KEP/episkopat.pl

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-06-01 13:22:13
miniaturka

USA: biskupi apelują do prezydenta, by honorował Porozumienie Paryskie

Katoliccy biskupi Stanów Zjednoczonych zaapelowali do prezydenta Donalda Trumpa o to, by honorował Porozumienie Paryskie z 2015 r., mające na celu zapobieżenie zmianom klimatycznym na Ziemi. Weszło ono w życie 4 listopada 2016 r.
2017-06-01 14:05:13
miniaturka

Konferencja „Święty Andrzej Apostoł – na drogach świata”

W sobotę, 3 czerwca, w Niepublicznej Szkole Podstawowej im. Św. Andrzeja Apostoła w miejscowości Nieznamierowice (diecezja radomska), odbędzie się konferencja „Święty Andrzej Apostoł – na drogach świata”.
2017-06-01 14:38:18
miniaturka

Ks. Thévenin: modlitwa dziecka jest fortecą przeciwko wrogom Boga

Modlitwa dzieci jest niczym forteca przeciwko wrogom Boga, wiary i religii. Prostota, wiara, czystość życia i intencji dziecka poruszają Jego serce – mówi w rozmowie z KAI ks. Bruno Thévenin, założyciel Misji św. Teresy.
2017-06-01 15:24:26
miniaturka
play

Ewangeliarz OP - 1 czerwca - (J 17, 20-26)

Codzienne rozważanie Ewangelii przygotowane przez o. Wojciecha Jędrzejewskiego OP.
2017-06-01 15:35:11
miniaturka

Jasna Góra: tysiące dzieci na audiencji u Matki Bożej

Jasna Góra została dziś zdobyta przez małych pielgrzymów. Trwa bowiem Dzień Dziecka u Królowej w 300. rocznicę Koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej.
2017-06-01 16:11:19
miniaturka

Sekretarz Generalny KEP na I Europejskim Forum Praw Człowieka i Prawa Humanitarnego

W środę, 31 maja, bp Artur Miziński, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski wziął udział w I Europejskim Forum Praw Człowieka i Prawa Humanitarnego w Lublinie.