Strona główna
opoka.org.pl
2017-06-01 11:20
Anna Bajon / Radio Watykańskie

Ks. Samir o rzezi Koptów w Egipcie: ostrzeżenie dla Europy

Zabójstwa w Egipcie pokazują, że islam niezwłocznie potrzebuje reformy, reinterpretacji swych źródeł: Koranu oraz zapisu czynów i słów Mahometa – uważa ks. prof. Samir Khalil Samir islamolog z Papieskiego Instytutu Wschodniego.

Autor/źródło: pixabay

Ks. prof. Samir przypomina, że nawet najbardziej bestialskie czyny islamistów znajdują swe uzasadnienie w kanonicznych źródłach islamu. Niektórzy muzułmanie mogą uważać, że wymordowanie z zimną krwią koptyjskich chrześcijan, w tym kobiet i dzieci, jest barbarzyństwem. Nikt jednak, nie może powiedzieć, że takie zachowanie nie jest muzułmańskie, bo ryzykowałby tym samym, że zaprzeczy Koranowi.

Zdaniem ks. Samira, za tym, co wydarzyło się w Egipcie, stoi też niejednoznaczna postawa uniwersytetu Al-Azhar. Jego wielki imam wydaje się prowadzić swoistą grę z Zachodem i samym Papieżem. „Mówi mu, że islam oznacza pokój (Salam). Jednakże – jak podkreśla egipski jezuita – nie jest to prawdą, bo samo słowo islam oznacza podporządkowanie się Bogu”.

Ks. prof. Samir przypomina, że przed trzema laty prezydent Egiptu zażądał od Al-Azhar reinterpretacji Koranu, wewnętrznej rewolucji w islamie. Od tej pory nic się jednak nie zmieniło. Również w innych ośrodkach islamu nie widać oznak reformy. Przeciwnie, umacniają się radykalne interpretacje, propagowane przez takie kraje jak Arabia Saudyjska czy Katar. Egipski jezuita ostrzega, że źle to wróży Zachodowi. Jeśli bowiem źródła islamu nie zostaną poddane reinterpretacji, islamistyczna przemoc będzie się dalej szerzyć, a Europa stanie się terenem walki z niewiernymi. W tych kategoriach radykalny islam postrzega dziś nie tylko ateistów, ale i chrześcijan. Dla ISIS jedni i drudzy to niewierni (Kafir), dla których Koran nie przewiduje żadnej tolerancji. Nie mogą oni żyć z muzułmanami. Albo nawrócą się na islam, albo trzeba ich zabić – przypomina islamolog z Papieskiego Instytutu Wschodniego.

kb/ rv, asianews

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-06-01 08:25:11
miniaturka

Papież pozdrowił młodych, którzy przybędą na Lednicę

Zwracając się do zebranych na Placu św. Piotra Polaków Papież pozdrowił przede wszystkim młodych, którzy przybędą w tych dniach na Lednicę.
2017-06-01 08:36:17
miniaturka

Sudan: od lutego 25 zniszczonych kościołów

Chrześcijanie Sudanu są coraz bardziej zaniepokojeni brakiem poszanowania ich praw. Władze tego afrykańskiego kraju prowadzą akcję niszczenia istniejących już kościołów, nie wyrażają też zgody na budowanie nowych.
2017-06-01 11:01:36
miniaturka

Święto Dziękczynienia

Pod hasłem „Dziękujemy za chleb” w najbliższą niedzielę 4 czerwca Kościół w Polsce obchodzi X Święto Dziękczynienia.
2017-06-01 11:24:08
miniaturka

DR Konga: ataki na misje i kościoły

Spalone misje, zniszczone kościoły, splądrowane szpitale i szkoły – tak od wielu tygodni wygląda sytuacja w Demokratycznej Republice Konga.
2017-06-01 12:20:18
miniaturka

Kard. Huzar był wielkim orędownikiem pojednania polsko-ukraińskiego

Kard. Lubomyr Huzar był wielkim orędownikiem pojednania polsko-ukraińskiego - napisał dla KAI ks. mitrat Stefan Batruch o zmarłym w 31 maja wieloletnim zwierzchniku Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego.
2017-06-01 12:42:46
miniaturka

Jarocin: 16 czerwca rusza Festiwal Siedem Aniołów

Już po raz czwarty rusza wakacyjna wędrówka wspólnoty Siedem Aniołów. Tym razem artyści i animatorzy przemierzą Kaszuby. Ewangelizacyjną akcję zainauguruje 16 czerwca organizowany w Jarocinie dwudniowy Festiwal Siedem Aniołów.