Strona główna
opoka.org.pl
2017-05-31 16:25
ek / Radio Watykańskie

Ks. Samir o rzezi Koptów w Egipcie: ostrzeżenie dla Europy

Zabójstwa w Egipcie pokazują, że islam niezwłocznie potrzebuje reformy, reinterpretacji swych źródeł: Koranu oraz zapisu czynów i słów Mahometa – uważa ks. prof. Samir Khalil Samir, islamolog z Papieskiego Instytutu Wschodniego.

Autor/źródło: Pixabay

Przypomina on, że nawet najbardziej bestialskie czyny islamistów znajdują swe uzasadnienie w kanonicznych źródłach islamu. Niektórzy muzułmanie mogą uważać, że wymordowanie z zimną krwią koptyjskich chrześcijan, w tym kobiet i dzieci, jest barbarzyństwem. Nikt jednak, nie może powiedzieć, że takie zachowanie nie jest muzułmańskie, bo ryzykowałby tym samym, że zaprzeczy Koranowi.

Zdaniem ks. Samira, za tym, co wydarzyło się w Egipcie, stoi też niejednoznaczna postawa uniwersytetu Al-Azhar. Jego wielki imam wydaje się prowadzić swoistą grę z Zachodem i samym Papieżem. „Mówi mu, że islam oznacza pokój (Salam). Jednakże – jak podkreśla egipski jezuita – nie jest to prawdą, bo samo słowo islam oznacza podporządkowanie się Bogu”.


Ks. prof. Samir przypomina, że przed trzema laty prezydent Egiptu zażądał od Al-Azhar reinterpretacji Koranu, wewnętrznej rewolucji w islamie. Od tej pory nic się jednak nie zmieniło. Również w innych ośrodkach islamu nie widać oznak reformy. Przeciwnie, umacniają się radykalne interpretacje, propagowane przez takie kraje jak Arabia Saudyjska czy Katar. Egipski jezuita ostrzega, że źle to wróży Zachodowi. Jeśli bowiem źródła islamu nie zostaną poddane reinterpretacji, islamistyczna przemoc będzie się dalej szerzyć, a Europa stanie się terenem walki z niewiernymi. W tych kategoriach radykalny islam postrzega dziś nie tylko ateistów, ale i chrześcijan. Dla ISIS jedni i drudzy to niewierni (Kafir), dla których Koran nie przewiduje żadnej tolerancji. Nie mogą oni żyć z muzułmanami. Albo nawrócą się na islam, albo trzeba ich zabić – przypomina islamolog z Papieskiego Instytutu Wschodniego.


kb/ rv, asianews

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-05-31 14:41:28
miniaturka

Papież Franciszek na Twitterze

Do naśladowania Maryi w jej wierze nawołuje dziś Ojciec Święty w swoim najnowszym wpisie w mediach społecznościowych
2017-05-31 14:54:12
miniaturka

Ryż na Madagaskar: zebrano prawie 70 tys. zł!

Akcja pomocy dla głodujących Malgaszy dobiegła końca. Życie po cyklonie powoli wraca do normalności. Ryż, który już po raz drugi zostanie dostarczony na Madagaskar, pomoże mieszkańcom tej wyspy odnaleźć się po tej tragedii.
2017-05-31 15:10:15
miniaturka

Najmłodsi święci Kościoła

Kościół, odwołując się do słów Jezusa, przypomina, że „kto nie przyjmie królestwa Bożego jak dziecko, ten nie wejdzie do niego” (Mk 10,15), a słowa te są najczęściej rozumiane, jako zachęta do przyjęcia postawy inspirowanej dziecięcą prostotą i ufnością.
2017-06-01 08:11:21
miniaturka
play

Papież: prawdziwy chrześcijanin rozsiewa nadzieję i pociesza

Duch Święty sprawia, że obfitujemy w nadzieję, nigdy się nie zniechęcamy oraz jesteśmy jej siewcami, czyli pocieszycielami i obrońcami braci – mówił Franciszek w czasie audiencji ogólnej.
2017-06-01 08:17:40
miniaturka

Papież wśród przyszłych dyplomatów Stolicy Apostolskiej

Zakres papieskiej działalności daleko wykracza ponad to, o czym informuje watykańskie Biuro Prasowe. Dziś na przykład przedostała się do mediów wiadomość o wizycie Franciszka w Akademii Kościelnej, która kształci przyszłych dyplomatów Stolicy Apostolskiej.
2017-06-01 08:21:17
miniaturka

Papież o zamachu w Afganistanie: odrażający atak

Odrażającym atakiem i brutalnym aktem przemocy nazwał Papież Franciszek kolejny zamach, do którego doszło dziś w Afganistanie.