Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl
2016-11-16 11:58
ek / Radio Watykańskie

Kard. Robert Sarah: Zachód umiera

W jednym z wywiadów udzielonych w trakcie wizyty we Francji, Kardynał Robert Sarah - prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego - przyznał się do swych obaw o losy cywilizacji zachodniej.

Kard. Robert Sarah
Autor/źródło: Fr Lawrence Lew, O.P./Flickr/CC BY-NC-ND 2.0

"Obawiam się, że Zachód umiera" – wyznał kard. Robert Sarah. Jego zdaniem wiele rzeczy wskazuje na obumieranie zachodniej cywilizacji. „Nie rodzą się dzieci. A wy przeżywacie teraz inwazję innych kultur, innych ludów, które stopniowo was zdominują pod względem liczebnym i całkowicie zmienią waszą kulturę, wasze przekonania i wartości” – powiedział szef watykańskiej dykasterii.


Jego zdaniem dla Europejczyków liczą się dziś tylko pieniądze i technika. „Najbardziej niepokoi mnie to, że Europa nie uświadamia już sobie skąd pochodzi. Straciła własne korzenie, a drzewo bez korzeni obumiera” – powiedział kard. Sarah. Przyznał też, że zależy mu na umocnieniu i konsolidacji wiary w ludziach. Bo dzięki wierze odnajduje się Boga, a wraz z Nim pewną orientację w życiu, pewne prawa i chrześcijańskie wartości.


Zapewnił On, że Bóg bynajmniej nie milczy, lecz na swój sposób jest obecny w świecie. To my nie chcemy Go słuchać i dostrzec. Kard. Sarah ponownie wskazał na potrzebę odkrycia wartości ciszy, w której człowiek odkrywa samego siebie i Boga.


kb/ rv, boulevard voltaire


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: Europa, Kard. Robert Sarah, cywilizacja zachodnia