Strona główna
opoka.org.pl
2016-11-16 08:26
Anna Bajon / Radio Watykańskie

Po obaleniu Asada Syria stałaby się drugą Libią

Jeśli prezydent Asad zostanie obalony, Syria stanie się drugą Libią – ostrzega abp Jacques Hindo, syrokatolicki ordynariusz Al-Hasaki. Podkreśla on, że dziś za usunięciem Asada, opowiadają się już tylko Arabia Saudyjska i Francja. Inni, w tym Stany Zjednoczone, zrozumieli, że alternatywą dla obecnego reżimu jest chaos.

Autor/źródło: pixabay

Abp Hindo przypomina, że w świeckim ustroju przedwojennej Syrii chrześcijanie mieli wielką swobodę działania. Natomiast wszyscy tak zwani rebelianci domagają się ustanowienia państwa islamskiego. Nazywanie ich muzułmanami umiarkowanymi jest fałszem. Abp Hindo zaznacza, że od urodzenia żyje w środowisku muzułmańskim i nigdy nie spotkał się z islamem umiarkowanym.

„Mówią nam o islamie umiarkowanym, ale nikt nie potrafi go zdefiniować. Dla mnie islam to Koran i Sunna, czyli czyny i wypowiedzi Mahometa. Tam nie ma żadnego umiarkowania. Być może w pierwszej części Koranu, z pierwszego okresu życia Mahometa, z Mekki. To wtedy mówi on o miłosierdziu, wdowach i sierotach. Ale kiedy wyruszył do Medyny, stał się potężny, sam usunął kilkadziesiąt wersów. Pojawiają się natomiast nowe wersy, które świadczą o nowej mentalności. W pierwszej części mówi, że on i chrześcijanie mają tego samego Boga. Ale kiedy Mahomet zyskał potęgę w Medynie, już tak nie uważa. Religią bliską Bogu jest tylko islam, zabija się więc chrześcijan i żydów. Trzeba ich zabić, chyba że się upokorzą i wykupią. I to dlatego w Arabii Saudyjskiej nie ma dziś chrześcijan. Wszyscy zostali wygnani. Islam nie znosi obecności innej religii. Taki jest islam. Można go nazywać umiarkowanym. Ale ja tego nie rozumiem. I nikt mi tego nie chce wyjaśnić, bo to, co widzę to nie jest islam umiarkowany” – powiedział Radiu Watykańskiemu abp Hindo.

kb/ rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2016-11-16 07:07:19
miniaturka

Maroko: przesłanie Papieża do konferencji klimatycznej ONZ

„To kwestia podstawowa i konieczna, by wnikliwie wziąć pod uwagę także aspekty etyczne i społeczne nowego paradygmatu rozwoju” odnoszącego się do ochrony środowiska, napisał papież w przesłaniu do uczestników 22. Konferencji ONZ w Marrakeszu.
2016-11-16 07:30:37
miniaturka

Abp Gądecki: Akt Przyjęcia Jezusa za Króla i Pana aktem wiary

Kościół w Polsce przygotowuje się do proklamowania Jubileuszowego Aktu Przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana. Złożenie aktu odbędzie się w Krakowie-Łagiewnikach w najbliższą sobotę 19 listopada, w wigilię uroczystości Chrystusa Króla Wszechświata, a następnego dnia we wszystkich kościołach w kraju.
2016-11-16 07:33:41
miniaturka

Albania: inicjatywy związane z beatyfikacją 38 męczenników

W Albanii trwają inicjatywy związane z beatyfikacją 38 tamtejszych męczenników, która odbyła się 5 listopada b. r. w Szkodrze. W każdej diecezji odprawiono dziękczynne Msze, zorganizowano wystawy i prezentacje biografii nowych błogosławionych.
2016-11-16 12:05:47
miniaturka

Kard. Robert Sarah: Zachód umiera

W jednym z wywiadów udzielonych w trakcie wizyty we Francji, Kardynał Robert Sarah - prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego - przyznał się do swych obaw o losy cywilizacji zachodniej.
2016-11-16 12:28:23
miniaturka

Czterej kardynałowie napisali list do papieża ws. wyjaśnień nt. „Amoris laetitia”

O wyjaśnienie spornych – ich zdaniem – fragmentów adhortacji apostolskiej „Amoris laetitia” zaapelowało do Franciszka czterech kardynałów w liście z 19 września, ujawnionym 14 listopada.
2016-11-16 13:10:43
miniaturka

Zginęli niosąc pomoc Żydom

15 listopada W Warszawie odbyła się konferencja "Polska Wieś Ratująca Żydów", zorganizowana przez Fundację Sprawiedliwi dla Świata.