Strona główna
opoka.org.pl
2017-05-31 10:29
S. Zielińska / Radio Watykańskie

Filipiny: islamiści wykorzystują chrześcijańskich zakładników

Kościół na Filipinach coraz bardziej niepokoi się o los kapłana i 15 wiernych porwanych w zeszłym tygodniu z katedry w Marawi przez terrorystów związanych z Państwem Islamskim.

Autor/źródło: pixabay.com

Miasto Marawi stało się areną zaciętych walk islamskich terrorystów i filipińskich sił zbrojnych. Armia odzyskała panowanie nad większością miasta i odizolowała punkty, w których nadal utrzymuje się opór islamistów. W walkach zginęło już ponad sto osób.

Niemal wszyscy mieszkańcy opuścili miasto. W rękach islamistów są jednak chrześcijańscy zakładnicy. Wczoraj islamiści wyemitowali film, w którym porwany kapłan prosi prezydenta Filipin o wycofanie wojska z miasta. Terroryści zagrozili, że jeśli żądanie to nie zostanie spełnione, zakładnicy zostaną ścięci. Filipińscy biskupi apelują tymczasem do zwierzchników muzułmańskich, by wpłynęli na islamistów i skłonili ich do uwolnienia niewinnych zakładników. „Jest wolą Boga, aby ludzie niewinni byli bezpieczni” – podkreślił kard. Orlando Beltran Quevedo.

Pracujący w tym regionie włoski misjonarz ks. Sebastiano D’Ambra zauważa, że sytuacja rozwija się w bardzo niebezpiecznym kierunku. W ostatnich latach muzułmanie na Filipinach nawiązali kontakty z Bliskim Wschodem, w tym z Arabią Saudyjską. Płyną stamtąd ogromne środki finansowe i radykalna indoktrynacja.

„Najbardziej niepokojące jest to, że islamiści zjednali sobie sympatię miejscowej ludności. Nie wiemy, w jaki sposób to się stało, czy to na skutek ideologicznej indoktrynacji, a może po prostu metodą zastraszania. Marawi jest więc uznawana obecnie za miasto islamistyczne. Muzułmanie stanowią 98 proc. mieszkańców. Teraz w myśl swej diabelskiej logiki chcą tu ustanowić prowincję Kalifatu, tzw. Państwa Islamskiego. Ta idea trafiła w tym terenie na bardzo podatny grunt. W ciągu ostatnich trzech lat udało im się zaszczepić tę ideologię. Również dzięki ogromnym środkom finansowym. Wiemy, że młodzi, którzy przyłączają się do tego ugrupowania, otrzymują wysokie wynagrodzenie. Jest to faktyczna komórka Państwa Islamskiego na Filipinach. Dlatego obawiam się, że nawet jeśli w najbliższych dniach uda się przywrócić spokój, dojść nawet do porozumienia, to jednak te ugrupowania, które utożsamiają się z ISIS i które mają jasną wizję i dysponują ogromnymi środkami finansowymi, nadal będą prowadzić swą walkę. Nie będzie więc trwałego pokoju, nawet jeśli w Marawi zostanie przywrócony spokój” – powiedział Radiu Watykańskiemu ks. Sebastiano D’Ambra.

kb/ rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-05-31 08:43:07
miniaturka

Poznań: „Redemptoris Missio” wybuduje w Kenii centrum dla dzieci

Dzięki wsparciu Ministerstwa Spraw Zagranicznych Fundacja Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio” z Poznania wybuduje w Kenii centrum dla dzieci.
2017-05-31 10:03:24
miniaturka

W drodze na Lednicę

Wspólnota młodzieżowa „Namaszczeni ogniem” z Elbląga poprowadzi w najbliższy piątek (2 czerwca) spotkanie modlitewne w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu Starym pod hasłem „W drodze na Lednicę”.
2017-05-31 10:23:15
miniaturka

Boliwijscy biskupi: kultura śmierci porażką całego społeczeństwa

Porażką całego społeczeństwa oraz krokiem w stronę kultury śmierci nazwali biskupi Boliwii przyjęcie przez Komisję ds. Konstytucji Izby Deputowanych propozycji prawa legalizującego w tym kraju aborcję.
2017-05-31 10:58:37
miniaturka

Październik 2019 nadzwyczajnym miesiącem misyjnym

Październik 2019 r. będzie w całym Kościele nadzwyczajnym miesiącem misyjnym. Poinformował o tym kard. Fernando Filoni w czasie trwającego właśnie w Watykanie zgromadzenia ogólnego Papieskich Dzieł Misyjnych (PDM).
2017-05-31 11:24:30
miniaturka

Indie: bezwstydny atak, Msze wynagradzające

21 maja, stuosobowy tłum zaatakował i zdewastował kościół Matki Bożej Fatimskiej w archidiecezji Hajdarabad w Indiach. Oświadczenie w tej sprawie wydał sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Indii. W archidiecezji odbywać się będą modlitwy i Msze św. wynagradzające.
2017-05-31 11:50:28
miniaturka

Blisko 120 tys. dzieci szuka pomocy korzystając z Telefonów Zaufania dla Dzieci

Problemy dotyczące niskiego poczucia własnej wartości, poszukiwania sensu życia, stany lękowe, brak wsparcia ze strony rodziców, przemoc w rodzinie - to najczęstsze problemy z jakimi borykają się małoletni. - mówi w rozmowie z KAI Lucyna Kicińska.