Strona główna
opoka.org.pl
2017-05-30 21:10
Ewa Kotowska-Rasiak

Bp Janiak zaprasza na centralne obchody jubileuszu 25-lecia istnienia Diecezji Kaliskiej

Centralne obchody jubileuszu 25-lecia istnienia Diecezji Kaliskiej połączone z 20. rocznicą wizyty Jana Pawła II w Kaliszu odbędą się w sobotę, 3 czerwca, pod przewodnictwem kard. Stanisława Dziwisza z udziałem ok. 20 biskupów.

Autor/źródło: Ewa Kotowska-Rasiak

Diecezjalne uroczystości, które zaplanowano przed Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu, rozpoczną się o godz. 11.00 koncertem Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego z Warszawy. W południe odprawiona zostanie Msza św. dziękczynna pod przewodnictwem kard. Stanisława Dziwisza, który wygłosi też homilię. O godz. 15.45 przewidziano specjalny program dla młodzieży, m.in. koncert zespołu Tratwa Music Projekt, świadectwa uczestników ŚDM i koncert Mate.O.

Do udziału w uroczystości zostali zaproszeni biskupi, władze państwowe i samorządowe m.in. wszyscy prezydenci, starostowie, burmistrzowie i wójtowie z terenu diecezji, parlamentarzyści, przedstawiciele służb mundurowych i grup zawodowych. Będą też obecni przedstawiciele wszystkich parafii z diecezji kaliskiej wraz ze swymi duszpasterzami.

Swoją obecność potwierdzili m.in.: kard. Stanisław Dziwisz – metropolita krakowski senior, kard. Henryk Gulbinowicz – metropolita wrocławski senior, abp Salvatore Pennacchio – Nuncjusz Apostolski w Polsce, abp Stanisław Gądecki – metropolita poznański i przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, ministrowie z Kancelarii Prezydenta RP, a także z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz przedstawiciele korpusu dyplomatycznego.

Na uroczystości zaprasza biskup kaliski Edward Janiak, który wskazuje, że Diecezja Kaliska jest częścią Ludu Bożego, którą ustanowił i powierzył biskupowi, jako jej pasterzowi, Ojciec Święty Jan Paweł II 25 marca 1992 r. Bullą Totus Tuus Poloniae Populus. - Jubileusz 25-lecia pozwala zobaczyć drogę, jaką przeszedł nasz Kościół w czasach ostatniego ćwierćwiecza. Na drodze tej Bóg postawił konkretnych ludzi, którzy go tworzyli. Dzięki ich wspólnemu wysiłkowi dzisiaj możemy już odwoływać się do panującego powszechnie odczucia wspólnoty diecezjalnej, w której skład – w chwili jej tworzenia – weszły tereny wydzielone z sześciu różnych diecezji – podkreśla ordynariusz Diecezji Kaliskiej.

Biskup zaznacza, że wyjątkowym znakiem dla powstającego Kościoła Kaliskiego było wskazanie św. Józefa, Oblubieńca NMP i Opiekuna Zbawiciela, jako patrona Diecezji. - To Jemu mój poprzednik, biskup Stanisław Napierała, zawierzył trudny proces budowania wspólnoty diecezjalnej. Także i ja w chwili objęcia Diecezji powierzyłem Jemu całą swoją posługę – mówi bp Janiak.

Ordynariusz kaliski przypomina, że niezapomniane chwile przeżywała młoda Diecezja Kaliska podczas pielgrzymki do ojczyzny Jana Pawła II w dniu 4 czerwca 1997 r., który przybył do Sanktuarium św. Józefa, by z tego miejsca przypomnieć o prawie człowieka do życia od poczęcia do naturalnej śmierci. - Spełnianiem papieskiego apelu jest zanoszona od 2004 r. modlitwa pierwszoczwartkowa w intencji rodzin i obrony życia w kaliskim Sanktuarium, gromadząca licznie diecezjan i czcicieli św. o Józefa z całej ojczyzny i z innych krajów – dodaje hierarcha.

Z najważniejszych wydarzeń umacniających wiarę diecezjan na przestrzeni 25 lat biskup wymienia: peregrynację kopii Obrazu św. Józefa Kaliskiego w pierwszych latach istnienia Diecezji, Misje Miłosierdzia połączone z nawiedzeniem obrazu Jezusa Miłosiernego przeżywane we wszystkich parafiach, nawiedzenie parafii przez kopię Cudownego Obrazu Pani Jasnogórskiej, Kongres Eucharystyczny w 2015 r., którego przewodnim hasłem były słowa Jezusa: „Ja jestem chlebem życia”.

Bp Janiak wyraża wdzięczność Bogu i ludziom za tworzenie i rozwój dzieł duchowych oraz materialnych, które służą Kościołowi kaliskiemu. Szczególne słowa podziękowania kieruje do pierwszego Biskupa Kaliskiego Stanisława Napierały za świadectwo życia i ofiarną pasterską posługę oraz Biskupa pomocniczego Teofila Wilskiego, kapłanów diecezjalnych i zakonnych, osób konsekrowanych i wiernych.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-05-30 18:03:47
miniaturka

Biskupi Albanii u Papieża

O młodym Kościele, który pragnie wzrastać i dzielić się ze światem także świadectwem krwi swych męczenników mówili Franciszkowi biskupi Albanii.
2017-05-30 18:21:57
miniaturka

Seul szuka kanałów dyplomatycznych z Pjongiang, liczy na Watykan

Papież okazał wielkie zainteresowanie Koreą i tamtejszym Kościołem. Zapewnił też, że nowy prezydent Moon Jae-in zawsze będzie w Watykanie mile widzianym gościem – powiedział po powrocie do ojczyzny abp Hyginus Kim Hee-joong, przewodniczący tamtejszego episkopatu.
2017-05-30 18:26:57
miniaturka

Papież w tym roku nie pojedzie do Sudanu Płd.

W tym roku nie będzie można zrealizować planów papieskiej wizyty w Sudanie Południowym – poinformował watykański rzecznik prasowy.
2017-05-31 08:12:43
miniaturka

Diecezja tarnowska dzieli się powołaniami

Sześciu kapłanów diecezji tarnowskiej rozpoczyna przygotowania do wyjazdu na misje. Ponadto dwóch duchownych pojedzie głosić Ewangelię do Niemiec, a jeden do Stanów Zjednoczonych.
2017-05-31 08:43:07
miniaturka

Poznań: „Redemptoris Missio” wybuduje w Kenii centrum dla dzieci

Dzięki wsparciu Ministerstwa Spraw Zagranicznych Fundacja Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio” z Poznania wybuduje w Kenii centrum dla dzieci.
2017-05-31 10:03:24
miniaturka

W drodze na Lednicę

Wspólnota młodzieżowa „Namaszczeni ogniem” z Elbląga poprowadzi w najbliższy piątek (2 czerwca) spotkanie modlitewne w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu Starym pod hasłem „W drodze na Lednicę”.