Strona główna
opoka.org.pl
2016-11-16 07:32
Anna Bajon / Radio Watykańskie

Albania: inicjatywy związane z beatyfikacją 38 męczenników

W Albanii trwają inicjatywy związane z beatyfikacją 38 tamtejszych męczenników, która odbyła się 5 listopada b. r. w Szkodrze. W każdej diecezji odprawiono dziękczynne Msze, zorganizowano wystawy i prezentacje biografii nowych błogosławionych.

Autor/źródło: pixabay

Prezydent i parlament Albanii wyrazili uznanie dla ofiary z siebie, jaką oni złożyli. Prezydent odznaczył pośmiertnie wszystkich męczenników najwyższym odznaczeniem państwowym tego kraju, którym jest „Order Flagi Narodowej”.

W uroczystości odznaczenia wzięli udział przedstawiciele rządu, parlamentu, Kościoła katolickiego, wyznawców islamu. Obecni byli dyplomaci i krewni męczenników. 

Beatyfikacja  męczenników, jak też inne wydarzenia z tym związane, uciszyły spory polityczne między rządzącymi a opozycją. W tym czasie wszyscy razem, tak rządzący, jak i opozycja, choć w większości muzułmańska, uczestniczyli w tych doniosłych wydarzeniach.

Prezydent wyraził w imieniu władz skruchę, potępił okres terroru  i zapewnił, że obecne władze Albanii dołożą wszelkich starań, by nie doszło więcej do takich prześladowań.

Męczennicy ginęli z okrzykiem na ustach: „Wiwat Chrystus Król, Wiwat Albania” – „Rroft Krishti Mbret, Rrofte Shqipria”. Te słowa dla współczesnych Albańczyków są zachętą do wzmocnienia wiary i patriotyzmu.

A. Michoń CSsR, Albania / rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2016-11-15 18:18:12
miniaturka

„Dzień dobry, czy wszyscy żyją…?”

Tym powitaniem patrole Straży Miejskiej rozpoczynają jesienią i zimą odwiedziny pustostanów i trudno dostępnych miejsc, w których są bezdomni
2016-11-16 07:07:19
miniaturka

Maroko: przesłanie Papieża do konferencji klimatycznej ONZ

„To kwestia podstawowa i konieczna, by wnikliwie wziąć pod uwagę także aspekty etyczne i społeczne nowego paradygmatu rozwoju” odnoszącego się do ochrony środowiska, napisał papież w przesłaniu do uczestników 22. Konferencji ONZ w Marrakeszu.
2016-11-16 07:30:37
miniaturka

Abp Gądecki: Akt Przyjęcia Jezusa za Króla i Pana aktem wiary

Kościół w Polsce przygotowuje się do proklamowania Jubileuszowego Aktu Przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana. Złożenie aktu odbędzie się w Krakowie-Łagiewnikach w najbliższą sobotę 19 listopada, w wigilię uroczystości Chrystusa Króla Wszechświata, a następnego dnia we wszystkich kościołach w kraju.
2016-11-16 08:29:02
miniaturka

Po obaleniu Asada Syria stałaby się drugą Libią

Jeśli prezydent Asad zostanie obalony, Syria stanie się drugą Libią – ostrzega abp Jacques Hindo, syrokatolicki ordynariusz Al-Hasaki. Podkreśla on, że dziś za usunięciem Asada, opowiadają się już tylko Arabia Saudyjska i Francja. Inni, w tym Stany Zjednoczone, zrozumieli, że alternatywą dla obecnego reżimu jest chaos.
2016-11-16 12:05:47
miniaturka

Kard. Robert Sarah: Zachód umiera

W jednym z wywiadów udzielonych w trakcie wizyty we Francji, Kardynał Robert Sarah - prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego - przyznał się do swych obaw o losy cywilizacji zachodniej.
2016-11-16 12:28:23
miniaturka

Czterej kardynałowie napisali list do papieża ws. wyjaśnień nt. „Amoris laetitia”

O wyjaśnienie spornych – ich zdaniem – fragmentów adhortacji apostolskiej „Amoris laetitia” zaapelowało do Franciszka czterech kardynałów w liście z 19 września, ujawnionym 14 listopada.