Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl
2016-11-16 07:32
Anna Bajon / Radio Watykańskie

Albania: inicjatywy związane z beatyfikacją 38 męczenników

W Albanii trwają inicjatywy związane z beatyfikacją 38 tamtejszych męczenników, która odbyła się 5 listopada b. r. w Szkodrze. W każdej diecezji odprawiono dziękczynne Msze, zorganizowano wystawy i prezentacje biografii nowych błogosławionych.

Autor/źródło: pixabay

Prezydent i parlament Albanii wyrazili uznanie dla ofiary z siebie, jaką oni złożyli. Prezydent odznaczył pośmiertnie wszystkich męczenników najwyższym odznaczeniem państwowym tego kraju, którym jest „Order Flagi Narodowej”.

W uroczystości odznaczenia wzięli udział przedstawiciele rządu, parlamentu, Kościoła katolickiego, wyznawców islamu. Obecni byli dyplomaci i krewni męczenników. 

Beatyfikacja  męczenników, jak też inne wydarzenia z tym związane, uciszyły spory polityczne między rządzącymi a opozycją. W tym czasie wszyscy razem, tak rządzący, jak i opozycja, choć w większości muzułmańska, uczestniczyli w tych doniosłych wydarzeniach.

Prezydent wyraził w imieniu władz skruchę, potępił okres terroru  i zapewnił, że obecne władze Albanii dołożą wszelkich starań, by nie doszło więcej do takich prześladowań.

Męczennicy ginęli z okrzykiem na ustach: „Wiwat Chrystus Król, Wiwat Albania” – „Rroft Krishti Mbret, Rrofte Shqipria”. Te słowa dla współczesnych Albańczyków są zachętą do wzmocnienia wiary i patriotyzmu.

A. Michoń CSsR, Albania / rv


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: Albania, 38 męczenników