Strona główna
opoka.org.pl
2017-05-30 17:59
Anna Bajon / KAI

Kraków: rozpoczął się XVIII Tydzień Osób Niepełnosprawnych

„Kocham Kraków z Wzajemnością – Małopolskie Dni Osób Niepełnosprawnych” pod takim hasłem rozpoczął się dziś w Krakowie XVIII Tydzień Osób Niepełnosprawnych.

Autor/źródło: pixabay

Podczas wydarzenia osoby niepełnosprawne prezentują swoje osiągnięcia artystyczne, wspólnie poznają historię Krakowa i rywalizują w różnych dyscyplinach sportowych. Dni potrwają do 5 czerwca.

- Tydzień Osób Niepełnosprawnych to cenna inicjatywa zarówno dla osób niepełnosprawnych, jak i dla tych, którzy się nimi zajmują - powiedział podczas inauguracji wydarzenia wiceprezydent Krakowa Andrzej Kulig, dodając, że nie byłoby możliwe przygotowanie tak bogatego programu tygodnia bez wsparcia organizacji pozarządowych.

Z kolei wicemarszałek województwa małopolskiego Wojciech Kozak podkreślił, że Tydzień Osób Niepełnosprawnych to jedna z bardziej fantastycznych tradycji krakowskich. - Dzięki współpracy organizacji pozarządowych i samorządów Krakowa i Małopolski możemy razem organizować wspaniałe dni – powiedział.

W trakcie spotkania Bogdan Dąsal, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. osób niepełnosprawnych powiedział, iż Tydzień Osób Niepełnosprawnych trafi do jak najliczniejszej grupy odbiorców tak, aby idea integracji i społeczeństwa, w którym każdy może realizować swoje pasje, stawała się faktem.

W ramach wydarzenia zaplanowano liczne występy integracyjnych grup artystycznych, koncert „Ptaki latają po niebie” w wykonaniu artystów scen krakowskich i artystów niepełnosprawnych. Odbędą się także prezentacje i kiermasze prac uczestników warsztatów terapii zajęciowej, pokazy Blind Footballu, mistrzostwa Krakowa w wioślarstwie halowym, plener malarski „Pod niebem Krakowa”.

Z kolei 1 czerwca odbędzie się Integracyjny Lotniczy Dzień Dziecka we współpracy z Muzeum Lotnictwa. Wśród licznych wydarzeń odbędzie się m.in. bieg papieski i przejazdy tandemowe na Błoniach „Śladami Świętego Jana Pawła II”, integracyjny bieg na Groblach, spływ kajakowy, turniej piłki nożnej, zawody pływackie „Krakowskie Fale”, zawody sportowców na wózkach oraz mityng lekkoatletyczny szpitala im. Babińskiego. Uczestnicy będą mogli także zwiedzać krakowskie muzea oraz uczestniczyć w wycieczkach krajoznawczych.

Tydzień Osób Niepełnosprawnych jest corocznym przedsięwzięciem o charakterze integracyjnym, organizowanym przez Urząd Miasta Krakowa i Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego przy współpracy organizacji pozarządowych z terenu całej Małopolski. Patronują mu prezydent Krakowa Jacek Majchrowski i marszałek województwa małopolskiego Jacek Krupa.

led / Kraków

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-05-30 15:24:57
miniaturka

Konferencja prasowa przed V Zjazdem Dużych Rodzin w Nysie

W tym roku liczbę uczestników Zjazdu Dużych Rodzin szacuje się na ok. 1 100 osób, co daje ponad 200 dużych rodzin, w tym 800 dzieci - podsumowała Joanna Krupska, prezes Związku Dużych Rodzin "Trzy Plus" podczas konferencji prasowej przed V Zjazdem Dużych Rodzin w Nysie.
2017-05-30 15:36:47
miniaturka

Papieski rysopis prawdziwego duszpasterza

Prawdziwy duszpasterz potrafi dobrze pożegnać się ze swoją wspólnotą, gdyż wie, że nie on jest w centrum historii, ale jest człowiekiem wolnym, który służył nie idąc na kompromis i bez zawłaszczania swojej owczarni – mówił Franciszek na Mszy w Domu św. Marty.
2017-05-30 15:46:48
miniaturka

O. John Bashobora gościem uroczystości jubileuszowych w Legnicy

Diecezja legnicka świętuje 25 rocznicę istnienia i 20 rocznicę wizyty Jana Pawła II w Legnicy. Gościem obchodów jest o. John Baschobora.
2017-05-30 18:03:47
miniaturka

Biskupi Albanii u Papieża

O młodym Kościele, który pragnie wzrastać i dzielić się ze światem także świadectwem krwi swych męczenników mówili Franciszkowi biskupi Albanii.
2017-05-30 18:21:57
miniaturka

Seul szuka kanałów dyplomatycznych z Pjongiang, liczy na Watykan

Papież okazał wielkie zainteresowanie Koreą i tamtejszym Kościołem. Zapewnił też, że nowy prezydent Moon Jae-in zawsze będzie w Watykanie mile widzianym gościem – powiedział po powrocie do ojczyzny abp Hyginus Kim Hee-joong, przewodniczący tamtejszego episkopatu.
2017-05-30 18:26:57
miniaturka

Papież w tym roku nie pojedzie do Sudanu Płd.

W tym roku nie będzie można zrealizować planów papieskiej wizyty w Sudanie Południowym – poinformował watykański rzecznik prasowy.