Strona główna
opoka.org.pl
2017-05-30 15:02
S. Zielińska / KAI

Kraków: Msza pogrzebowa za Zbigniewa Wodeckiego

W Bazylice Mariackiej w Krakowie odbyły się dziś uroczystości pogrzebowe Zbigniewa Wodeckiego. W uroczystości, która miała charakter rodzinny, uczestniczyła najbliższa rodzina, przyjaciele, aktorzy, piosenkarze, przedstawiciele świata kultury i nauki, władz państwowych i samorządowych.

Autor/źródło: pixabay.com

Wybitnego muzyka żegnały tłumy mieszkańców Krakowa. Artysta został pochowany w rodzinnym grobowcu na Cmentarzu Rakowickim.

Przed południem z Wieży Mariackiej rozbrzmiały dźwięki utworu Louisa Armstronga „What a Wonderful World”. Wielbiciele twórczości Wodeckiego żegnali go na Rynku Głównym bijąc brawo.

Mszy św. w kościele mariackim przewodniczył bp Tadeusz Pieronek, a koncelebrowali ją ks. infułat Dariusz Raś, proboszcz bazyliki, ks. infułat Jerzy Bryła, duszpasterz krakowskich artystów i ks. prof. Jan Machniak. Zgodnie z wolą rodziny podczas uroczystości zamiast kwiatów i wiązanek wspierano datkami Małopolskie Hospicjum dla Dzieci

Homilię wygłosił ks. prof. Robert Tyrała, konsultor podkomisji ds. Muzyki Kościelnej Konferencji Episkopatu Polski i prezydent Międzynarodowej Federacji Pueri Cantores, który wielokrotnie cytował teksty piosenek śpiewanych przez Wodeckiego.

"Gdy dni wyblakną mi i powiem tak /żegnaj mój świecie /Podjedzie tu kierowca z mgły w niebieskim swym kabriolecie /Ja sam dojadę tam gdzie czeka mnie ostatnia puenta …" - przytoczył słowa utworu „Szczęście jest we mnie” ks. prof. Tyrała.

- I oto jesteśmy w Bazylice Mariackiej, gdzie słyszymy ten śpiew: żegnaj mój świecie … tu - świecie widzialny - po tej stronie życia bowiem nie zobaczymy już naszego zmarłego: męża, ojca, dziadka, przyjaciela, znajomego, człowieka którego kochali inni ludzie … nie zobaczymy, bo poszedł po najważniejszą nagrodę … najważniejszego Fryderyka czy światowe Grammy … po nagrodę do innego świata … do Boga! - mówił ks. prof. Tyrała.

- Nikt z nas nie żyje dla siebie … nikt nie umiera dla siebie … Te słowa z dzisiejszej pierwszej lekcji dobrze oddają życiowe powołanie, życiową misję każdego z nas. Bowiem, nie żyjemy sami dla siebie, nie jesteśmy samotnymi wyspami … jesteśmy i żyjemy we wspólnocie: rodziny, przyjaciół, bliskich i dalekich … rodzinie chrześcijańskiej i rodzinie ludzkiej – mówił duchowny.

-Sprawdziły się w tym słowa papieża Jana Pawła II, który w liście do artystów pisał: „Kto dostrzega w sobie tę Bożą iskrę, którą jest powołanie artystyczne - powołanie muzyka - odkrywa zarazem pewną powinność: nie można zmarnować tego talentu, ale trzeba go rozwijać, ażeby nim służyć bliźniemu i całej ludzkości”- powiedział ks. prof. Tyrała. - Dla Zbigniewa życie zmieniło się, ale nigdy się nie skończy... prosimy więc dziś dla niego o radość śpiewania i grania przed Miłosiernym Bogiem, który oczyszcza ze wszelkiego grzechu - zaznaczył duchowny.

W czasie mszy świętej odczytany został pożegnalny list prezydenta RP Andrzeja Dudy, którego reprezentował Wojciech Kolarski, podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP. - Z wielkim żalem przyjąłem wiadomość o śmierci Zbigniewa Wodeckiego, wybitnego artysty i instrumentalisty. Na jego piosenkach wychowały się pokolenia. Inspirował młodych artystów – napisał prezydent. - W każdym gatunku potrafił odnaleźć swoje miejsce i dać coś od siebie. Żegnamy wirtuoza, ale także szlachetnego człowieka. Jego odejście jest wielką stratą dla polskiej kultury" - odczytano w liście od prezydenta RP.

Następnie ks. Dariusz Raś, proboszcz bazyliki mariackiej odczytał podziękowania od rodziny Zbigniewa Wodeckiego. - Pierwsze słowo "dziękuję" adresujemy do Boga za 67 lat życia wybitnie utalentowanego artysty. Życie naszego Zbigniewa nie było usłane różami, ale jest za co Opatrzności dziękować. Rodzina była jego radością: spacery ul.Grodzką, wspólna czekolada, telefony z tras koncertowych - to na zawsze pozostanie w naszych sercach – napisała rodzina Wodeckiego, dodając że „Kraków był jego dumą. Kroczył przez miasto z podniesioną głową i z drugiej strony dziękuje za możliwość życia tutaj”.

Drugie słowo "dziękuje" rodzina skierowała do osób, które „go kochały i czerpały z niego inspiracje, rozrywkę. Chcemy podziękować za wiele dobra, które odczuwamy po stracie. Dziękujemy biskupowi Pieronkowi za mszę. Nasz mąż, tata i dziadziuś bardzo sobie księdza biskupa cenił. Dziękujemy też za piękne słowa kazania – napisała rodzina artysty.

Rodzina podziękowała także prezydentowi miasta Jackowi Majchrowskiemu i prezydentowi RP Andrzejowi Dudzie.

„Trzecie słowo "dziękuję" chcemy przekazać przyjaciołom rozsianym po całym świecie. Akademia Muzyczna, czy Piwnica pod Baranami byłyby bez was chłodnymi miejscami – napisała rodzina.

Artysta został pochowany w rodzinnym grobowcu na Cmentarzu Rakowickim.

Zbigniew Wodecki zmarł w poniedziałek 22 maja w jednym z warszawskich szpitali. Miał 67 lat. Artysta 5 maja przeszedł w stolicy operację bajpasów. Niespodziewanie 8 maja nad ranem doznał rozległego udaru mózgu. Był jedną z najważniejszych postaci polskiego świata muzycznego ostatnich kilkudziesięciu lat.

led / Kraków

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-05-30 13:48:14
miniaturka

Zakopane: PKL świętują 20-lecie wizyty Ojca Świętego - bezpłatny wjazd na Kasprowy

We wtorek, 6 czerwca, przypada 20. rocznica wizyty Jana Pawła II na Kasprowym Wierchu i w Zakopanem. W ramach jej obchodów Polskie Koleje Linowe proponują m.in. bezpłatny wjazd na Kasprowy Wierch, premierę filmu "Jan Paweł II w Tatrach – wybrane wspomnienia" oraz wystawy pamiątek, grafik i zdjęć.
2017-05-30 14:24:53
miniaturka
play

”Idźcie i głoście” – Dzieci komunijne dzieciom misji 2017

W maju i czerwcu w ramach Białego Tygodnia, dzieci, które przystąpiły do I Komunii Świętej mogą wziąć udział w inicjatywie „Dzieci komunijne dzieciom misji” organizowanej przez PDMD, która zachęca dzieci do modlitwy i solidarności z ich ubogimi rówieśnikami w krajach misyjnych.
2017-05-30 14:52:44
miniaturka

31 maja – 102 rocznica pierwszego użycia broni chemicznej na ziemiach polskich

Dokładnie 102 lata temu doszło do pierwszego na wschodnim froncie I Wojny Światowej użycia gazów bojowych pod Bolimowem. Powstaje film dokumentalny opowiadający tę zapomnianą historię pod tytułem OBŁOKI ŚMIERCI.
2017-05-30 15:24:57
miniaturka

Konferencja prasowa przed V Zjazdem Dużych Rodzin w Nysie

W tym roku liczbę uczestników Zjazdu Dużych Rodzin szacuje się na ok. 1 100 osób, co daje ponad 200 dużych rodzin, w tym 800 dzieci - podsumowała Joanna Krupska, prezes Związku Dużych Rodzin "Trzy Plus" podczas konferencji prasowej przed V Zjazdem Dużych Rodzin w Nysie.
2017-05-30 15:36:47
miniaturka

Papieski rysopis prawdziwego duszpasterza

Prawdziwy duszpasterz potrafi dobrze pożegnać się ze swoją wspólnotą, gdyż wie, że nie on jest w centrum historii, ale jest człowiekiem wolnym, który służył nie idąc na kompromis i bez zawłaszczania swojej owczarni – mówił Franciszek na Mszy w Domu św. Marty.
2017-05-30 15:46:48
miniaturka

O. John Bashobora gościem uroczystości jubileuszowych w Legnicy

Diecezja legnicka świętuje 25 rocznicę istnienia i 20 rocznicę wizyty Jana Pawła II w Legnicy. Gościem obchodów jest o. John Baschobora.