Strona główna
opoka.org.pl
2017-05-30 14:16
S. Zielińska / episkopat.pl/PDMD

”Idźcie i głoście” – Dzieci komunijne dzieciom misji 2017

W maju i czerwcu w ramach Białego Tygodnia, dzieci, które przystąpiły do I Komunii Świętej mogą wziąć udział w inicjatywie „Dzieci komunijne dzieciom misji” organizowanej przez PDMD, która zachęca dzieci do modlitwy i solidarności z ich ubogimi rówieśnikami w krajach misyjnych.

W wybrany dzień w Białym Tygodniu dzieci pierwszokomunijne modlą się za swoich rówieśników w potrzebie i składają dla nich dobrowolną ofiarę, którą wcześniej, w porozumieniu z rodzicami, włożyły do specjalnej kopertki Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci.

Ofiary te, często z rysunkami, listami lub modlitwami, niosą do ołtarza w procesji z darami. Dzieci chętnie włączają się w tę inicjatywę PDMD. 

„W dniu I Komunii Świętej, ja i cała moja rodzina byliśmy przeszczęśliwi – relacjonuje Basia Jaworska z Lublina. – Przyjęłam do serca Pana Jezusa. Od cioci Kasi dostałam piękną książkę o mnie i mojej rodzinie. Pomyślałam wtedy, że nie wszystkie dzieci są tak szczęśliwe jak ja. A ponieważ już wcześniej odkładałam do skarbonki część swoich oszczędności, dlatego, gdy dowiedziałam się, że w Białym Tygodniu będziemy się modlić za dzieci na misjach, to z radością do tej modlitwy dołożyłam zawartość skarbonki”. Julek Cyran, kolega Basi z klasy, także cieszy się z udziału w misyjnym dziele. „Postanowiłem, że otrzymane pieniądze nie wydam na zabawki i słodkości, ale podaruję je dzieciom z innych kontynentów. W Białym Tygodniu zaniosłem je przed ołtarz w darach ofiarnych ” – mówi z dumą. 

Dzięki ofiarom od dzieci komunijnych Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci każdego roku wspiera blisko trzy tysiące różnych projektów edukacyjnych, formacji chrześcijańskiej i ochrony życia dla dzieci poniżej 14. roku życia. Dzięki temu Dziełu w krajach misyjnych funkcjonuje ponad dwa tysiące ośrodków dla dzieci – szkoły, szpitale, sierocińce, domy opieki i stołówki.

W roku 2015 dzieci komunijne w Polsce ofiarowały 847 975,40 zł na fundusz solidarności PDMD. Z ich ofiar oraz z innych wyrzeczeń i akcji w ramach Dzieła (w tym również Kolędników Misyjnych) zrealizowano 58 projektów w 8 krajach.

Algieria – 3 projekty

Angola – 4 projekty

Etiopia – 3 projekty

Saint Vincent i Grenadyny – 9 projektów

Bangladesz – 6 projektów

Indie – 12 projektów

Liban – 10 projektów

Madagaskar – 11 projektów

Wśród tych kilkudziesięciu projektów wsparcie od polskich dzieci komunijnych otrzymali ich rówieśnicy, a także młodsze dzieci w Sarba w Libanie, gdzie siostry misjonarki Najświętszego Sakramentu prowadzą ośrodki dla 100 dzieci. Wiele z nich to sieroty i uchodźcy, ofiary wojny i konfliktów. Dzięki tej pomocy siostry mogą zapewnić swoim wychowankom dom, wyżywienie i opiekę medyczną przez cały rok oraz towarzyszyć im w rozwoju ogólnoludzkim i chrześcijańskim.

Źródło: PDMD /episkopat.pl

WIĘCEJ >> http://www.missio.org.pl/dzieciom-misji/

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-05-30 12:37:39
miniaturka

Kraków: międzynarodowa konferencja z okazji 800-lecia urodzin św. Bonawentury

„Bonawenturiański system myślenia. Pytanie o aktualność” to tytuł międzynarodowej konferencji naukowej organizowanej z okazji 800-lecia urodzin św. Bonawentury z Bagnoregio. Spotkanie odbędzie się w dniach 1-2 czerwca w Krakowie.
2017-05-30 13:10:56
miniaturka

Briefing z kard. Francesco Montenegro

4 czerwca o godz. 12.00, w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie, kard. Montenegro będzie przewodniczył Mszy św. podczas X Święta Dziękczynienia. W tym dniu o godz. 15.00 odbędzie się briefing z metropolitą archidiecezji Agrigento.
2017-05-30 13:48:14
miniaturka

Zakopane: PKL świętują 20-lecie wizyty Ojca Świętego - bezpłatny wjazd na Kasprowy

We wtorek, 6 czerwca, przypada 20. rocznica wizyty Jana Pawła II na Kasprowym Wierchu i w Zakopanem. W ramach jej obchodów Polskie Koleje Linowe proponują m.in. bezpłatny wjazd na Kasprowy Wierch, premierę filmu "Jan Paweł II w Tatrach – wybrane wspomnienia" oraz wystawy pamiątek, grafik i zdjęć.
2017-05-30 14:52:44
miniaturka

31 maja – 102 rocznica pierwszego użycia broni chemicznej na ziemiach polskich

Dokładnie 102 lata temu doszło do pierwszego na wschodnim froncie I Wojny Światowej użycia gazów bojowych pod Bolimowem. Powstaje film dokumentalny opowiadający tę zapomnianą historię pod tytułem OBŁOKI ŚMIERCI.
2017-05-30 15:05:21
miniaturka

Kraków: Msza pogrzebowa za Zbigniewa Wodeckiego

W Bazylice Mariackiej w Krakowie odbyły się dziś uroczystości pogrzebowe Zbigniewa Wodeckiego. W uroczystości, która miała charakter rodzinny, uczestniczyła najbliższa rodzina, przyjaciele, aktorzy, piosenkarze, przedstawiciele świata kultury i nauki, władz państwowych i samorządowych.
2017-05-30 15:24:57
miniaturka

Konferencja prasowa przed V Zjazdem Dużych Rodzin w Nysie

W tym roku liczbę uczestników Zjazdu Dużych Rodzin szacuje się na ok. 1 100 osób, co daje ponad 200 dużych rodzin, w tym 800 dzieci - podsumowała Joanna Krupska, prezes Związku Dużych Rodzin "Trzy Plus" podczas konferencji prasowej przed V Zjazdem Dużych Rodzin w Nysie.