Strona główna
opoka.org.pl
2017-05-30 09:19
AC / Radio Watykańskie

Czechy: święto polskiej parafii w Pradze

W Pradze odbyło się doroczne święto Polskiej Parafii zwane Karolkami. Patronem duszpasterstwa naszych rodaków nad Wełtawą jest bowiem św. Jan Paweł II.

Praga
Autor/źródło: Unsplash,pixabay

Mszę świętą celebrował kard. Dominik Duka OP, arcybiskup Pragi i prymas Czech.

W czasie uroczystej liturgii do kościoła św. Idziego zostały wprowadzone relikwie św. Jana Pawła II. W kazaniu kardynał Duka przypomniał przesłanie pierwszej encykliki Jana Pawła II – Redemptor hominis. Wspomniał też kilka ważnych postaci w historii Polski, w tym niedawno zmarłego Zbigniewa Brzezińskiego. Przypomniał o czeskich korzeniach twórcy pojęcia „mesjanizm” Józefa Marii Hoene-Wrońskiego. Wyraził opinię, że poglądy polskiego mesjanizmu wpłynęły na treść encyklik Leona XIII i następnych papieży.

Po Mszy św. w krużgankach klasztoru dominikanów odbyła się uroczysta biesiada przygotowana przez parafian. Uczestniczyło w niej kilkaset osób, w tym m. in. ambasador RP w Republice Czeskiej Grażyna Bernatowicz.

Przed niedzielną uroczystością miały miejsce dwa wydarzenia kulturalne, które dopełniały święto parafialne. Było to przedstawienie teatralne „Ecce homo” (adaptacja sztuki „Brata naszego Boga” Karola Wojtyły) oraz koncert, w czasie którego wykonano Completorium Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego.

Tegoroczne święto „Karolki” miało nie tylko wymiar religijny. Stało się okazją do spotkania, współpracy i integrowania różnych środowisk Polaków mieszkających w Pradze. Czeskim uczestnikom święta umożliwiło poznanie cząstki polskiej kultury.

o. Hieronim Kaczmarek, dominikanin, Praga/ rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-05-29 23:08:21
miniaturka

TRWAJĄ DNI AFRYKI W OLSZTYNIE

Dzisiaj (29.05) rozpoczęły się Dni Afryki w Olsztynie (woj. warmińsko-mazurskim),które potrwają do jutra (30.05). W programie m.in.konferencja ogólnopolska naukowa z udziałem zagranicznych gości,wieczór polsko-afrykański i wiele innych atrakcji.
2017-05-30 08:13:31
miniaturka

Moskwa: Katolicki festyn rodzinny

Parafia Katedry Niepokalanego Poczęcia NMP w Moskwie zorganizowała w sobotę festyn rodzin katolickich. Miejscem gier i zabaw był przykatedralny skwer. Festyn odbywał się pod hasłem „Jesteśmy rodziną”.
2017-05-30 08:46:39
miniaturka

Poznańska Caritas włącza się w akcję „Kilometry Caritas”

Trwa kolejna edycja akcji „Kilometry Caritas”. To projekt, w który angażuje się kilka diecezjalnych Caritas.
2017-05-30 09:47:04
miniaturka

Egipcjanie oczekują od Al-Azhar zdecydowanego potępienia rzezi chrześcijan

Choć od rzezi egipskich chrześcijan minęło już kilka dni, religijni zwierzchnicy islamu powstrzymują się od zdecydowanego potępienia tej zbrodni.
2017-05-30 10:17:14
miniaturka
play

Piotr Chomicki: Maryja pomogła mi odnaleźć Boga i cel życia

Nawrócił się, bo pomogła mu w tym Maryja. Orędzia dotknęły jego serca i przekonały, by zmienił swoje życie. Warto wysłuchać świadectwa Piotra Chomickiego.
2017-05-30 10:47:53
miniaturka

Papież na spotkaniu z prefektami Kurii Rzymskiej

Ojciec Święty uczestniczył wczoraj przed południem w spotkaniu z prefektami dykasterii Kurii Rzymskiej. Posiedzenia takie mają charakter regularny i odbywają się zazwyczaj dwa razy w roku.