Strona główna
opoka.org.pl
2017-05-29 18:21
Justyna Kapłańska / Radio Watykańskie

USA: powołania to owoc dobrego duszpasterstwa dzieci i młodzieży

Powołanie kapłańskie w USA to owoc dobrego duszpasterstwa dzieci i młodzież.

Autor/źródło: Marek Tomasiak, licencja: CC BY

Jak wynika z badań Uniwersytetu Georgetown tegoroczni neoprezbiterzy byli ściśle związani z Kościołem w okresie dorastania, uczęszczali do szkół katolickich i brali czynny udział w życiu parafii. Niemal wszyscy (82 proc.) byli zachęcani do rozważenia swojego kapłaństwa przez kogoś z bliskiego otoczenia. Najczęściej był to proboszcz, przyjaciel, członek rodziny, nauczyciel lub parafianin.

75 proc. nowych kapłanów było ministrantami, 52 proc. lektorami, a 43 proc. nadzwyczajnymi szafarzami Najświętszego Sakramentu. Niemal czterech na pięciu regularnie modliło się na adoracji eucharystycznej, a siedmiu na dziesięciu odmawiało codziennie różaniec. Wielu z nich brało udział w modlitwie wspólnotowej. Prawie połowa przyszłych kapłanów uczestniczyła w spotkaniach grup modlitewnych lub brała udział w studium Pisma Świętego. Prawie połowa z nich należała do parafialnych grup młodzieżowych, a 34 proc. korzystało z duszpasterstwa akademickiego w czasie studiów.

Sekretariat ds. Duchowieństwa, Życia Konsekrowanego i Powołań podaje, że "średni wiek wyświęconych utrzymuje się na mniej więcej tym samym poziomie, bo w tym roku są to 34 lata w r. 1999 było to 36 lat.

W tegorocznym badaniu wzięło udział 444 neoprezbiterów, z czego 343 to kapłani diecezjalni ze 140 diecezji, a 101 ze zgromadzeń zakonnych. Badanie zostało przeprowadzone w marcu 2017 r.

mh / rv, catholicnewsagency.com

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi: