Strona główna
opoka.org.pl
2017-05-28 22:11
Ewa Kotowska-Rasiak

Bp Dec: naszym domem stałego zameldowania jest niebo

- Ostatecznie naszym domem stałego zameldowania jest niebo, a to wszystko tutaj na ziemi jest przemijające - mówił bp Ignacy Dec w kościele pw. Nawiedzenia NMP w Krzyżownikach. Odpust połączono z dziękczynieniem proboszcza w 30. rocznicę święceń kapłańskich.

Autor/źródło: Ewa Kotowska-Rasiak

W homilii biskup świdnicki zaznaczył, że uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego uświadamia, że końcowym celem życia człowieka jest niebo. - Życie niebieskie jest dla nas tajemnicą, ale ufamy Jezusowi, który swoim zmartwychwstaniem zapowiedział nasze zmartwychwstanie. Diabeł nie może się nawrócić, bo odszedł od Boga definitywnie, ale człowiek póki żyje może się nawrócić. Żyjąc na tej ziemi zawsze cokolwiek robiąc, podejmując życiowe działania pamiętajmy, że ostatecznie naszym domem stałego zameldowania jest niebo, jest wieczność, a to wszystko tutaj na ziemi jest przemijające – powiedział celebrans.

Odwołując się do sceny nawiedzenia św. Elżbiety przez Maryję prosił wiernych, aby od Matki Bożej uczyli się postawy służebnej. - Spieszmy do ludzi. Nie żyjmy dla siebie. Tak jak mówił papież Franciszek trzeba zejść z wygodnej kanapy i pójść do ludzi w potrzebie. Póki żyjemy możemy drugim przebaczać, pomagać, służyć. Póki żyjemy pomagajmy sobie. Każdy dzień bez dobrych uczynków to dzień stracony. Służmy na wzór Maryi, która poszła do Elżbiety z darem pomocy – podkreślał kaznodzieja.

Przekonywał, że powołaniem człowieka jest służba bliźnim. - Wezwanie tej świątyni powinno wam przypominać, że jesteście dla drugich. Człowiek powinien być darem dla drugich, powinien wyniszczać w sobie wady i egoizm, by robić miejsce w sercu dla bliźnich. Nie wstydźmy się służyć i nie bójmy się pomagać, bo to jest nasze powołanie – akcentował hierarcha.

Zwracając się do jubilata ks. kan. Andrzeja Miliana wskazywał, że został posłany do ludzi, żeby przekazywać ludziom Bożą mądrość. Zachęcał wiernych, aby dziękowali Bogu za dar kapłaństwa swojego proboszcza. - Trzeba podziękować za mamę, że go ładnie wychowała, że przestrzegano w domu zasad religijnych i patriotycznych, za ludzi, którym służył jako wikariusz i proboszcz, za to wszystko trzeba Bogu dziękować – mówił ordynariusz diecezji świdnickiej.

Apelował do wiernych, aby  trwali w jedności i służyli sobie nawzajem pomocą. - Trwajcie w jedności małżeńskiej, rodzinnej, sąsiedzkiej. Jedność wokół dobra, Ewangelii, wartości Bożych jest ważna. Bądź wrażliwy, popatrz czy cię ludzie nie potrzebują, otwórz usta i mów życzliwe słowa, pociesz, podaj rękę, okaż się człowiekiem. W tym stylu idźmy dalej aż nas Pan zawezwie do siebie – powiedział bp Dec.

Po Mszy św. odbyła się procesja wokół kościoła i błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem.

Bp Ignacy Dec poświęcił też nowy witraż przedstawiający św. Jana Pawła II, św. Brata Alberta i bł. ks. Jerzego Popiełuszkę ufundowany przez rodzinę i przyjaciół proboszcza w 30. rocznicę święceń kapłańskich.

Wraz z biskupem świdnickim Ignacym Decem modlili się: ks. kan. Andrzej Milian, proboszcz parafii Nawiedzenia NMP w Krzyżownikach, ks. dr Marcin Gęsikowski, sekretarz biskupa, ks. kan. Wiesław Cieplik, proboszcz parafii pw. św. Stanisława Biskupa w Trzcinicy i dziekan dekanatu trzcinickiego, ks. Mariusz Białobłocki, proboszcz parafii pw. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela, mama i rodzina jubilata, strażacy, dzieci pierwszokomunijne i licznie zebrani parafianie.

Parafia Nawiedzenia NMP w Krzyżownikach (diecezja kaliska), która liczy ok. 1250 wiernych, oprócz świątyni parafialnej ma dwa kościoły filialne: św. Rocha w Proszowie i Świętej Rodziny w Skoroszowie. Od 1997 r. proboszczem jest ks. kan. Andrzej Milian.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-05-28 17:55:34
miniaturka

Abp Hoser: Żywa relacja z Bogiem nadaje sens ludzkiemu życiu

Żywa relacja z Bogiem nadaje sens ludzkiemu życiu – podkreślił abp Henryk Hoser. W uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego biskup warszawsko-praski przewodniczył Mszy św. w kościele Matki Bożej Królowej Polski w warszawskim Aninie.
2017-05-28 17:57:07
miniaturka
play

Papież na Regina Caeli: teraz to my mamy ewangelizować

Wniebowstąpienie przypomina nam, że Kościół istnieje po to, by głosił Ewangelię – powiedział Papież w przed południową modlitwą Regina Caeli.
2017-05-28 21:32:01
miniaturka

Nabożeństwo Drogi Światła w mikstackim sanktuarium

Które ze spotkań ze zmartwychwstałym Panem jest najbliższe mnie osobiście, które odzwierciedla najlepiej moją sytuację życiowa to pytania, na które mogli sobie odpowiedzieć uczestnicy nabożeństwa Drogi Światła w mikstackim sanktuarium.
2017-05-29 08:19:30
miniaturka

Kard. Müller rozwiewa wątpliwości w sprawie Amoris laetitia

Kard. Gerhard Müller rozwiewa wątpliwości dotyczące interpretacji adhortacji Amoris Laetitia. Prefekt watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary gościł w amerykańskiej telewizji EWTN.
2017-05-29 08:52:49
miniaturka

Życzenia Przewodniczącego Episkopatu dla abp Andrzeja Józwowicza

Abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski wystosował życzenia z zapewnieniem o modlitwie z okazji święceń biskupich abp. Andrzeja Józwowicza. Uroczystość odbyła się 27 maja w łowickiej katedrze.
2017-05-29 09:18:22
miniaturka
play

Papież o islamskich zamachach w Egipcie i Anglii

Wczoraj po odmówieniu modlitwy Regina Caeli Franciszek odniósł się dwóch islamskich zamachów, w Egipcie i Anglii.