Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl
2017-05-28 21:23
Małgorzata Strzelec / ks. Krzysztof Ordziniak

Nabożeństwo Drogi Światła w mikstackim sanktuarium

Które ze spotkań ze zmartwychwstałym Panem jest najbliższe mnie osobiście, które odzwierciedla najlepiej moją sytuację życiowa to pytania, na które mogli sobie odpowiedzieć uczestnicy nabożeństwa Drogi Światła w mikstackim sanktuarium.

Nabożeństwo Drogi Światła
Autor/źródło: Małgorzata Strzelec

W uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego w Diecezjalnym Sanktuarium Świętego Rocha w Mikstacie (diecezja kaliska) po nabożeństwie majowym i Mszy Świętej zostało odprawione nabożeństwo Drogi Światła. Warto dodać, że  w sanktuarium w ołtarzu bocznym znajduje się obraz przedstawiający Wniebowstąpienie Pana  Jezusa.

Nabożeństwo poprowadził w sanktuarium ks. kan. Krzysztof Ordziniak, który przewodniczył modlitwie oraz odczytywał poszczególne rozważania spotkań. Podczas nabożeństwa zapalony był paschał, od którego przy rozważaniu kolejnego spotkania odpalana była świeczka.

Nabożeństwo Drogi Światła wzorowane jest na nabożeństwie Drogi Krzyżowej. Podczas Drogi Krzyżowej rozważamy 14 stacji męki i śmierci Chrystusa. Droga Światła to czternaście spotkań ze zmartwychwstałym Panem. Podczas tego nabożeństwa przeżywamy zmartwychwstanie Jezusa, spotkanie z uczniami przy pustym grobie, objawienie się Jezusa Marii Magdalenie, spotkanie Jezusa z uczniami zmierzającymi do Emaus. Mikstackie sanktuarium to także takie wyjątkowe Emaus. W Niedzielę Zmartwychwstania od pokoleń mieszkańcy Mikstatu z paschałem i figurą zmartwychwstałego udają się w procesji z kościoła farnego na Cmentarne Wzgórz głosząc: Alleluja! Jezus żyje! Dziś podczas nabożeństwa Drogi Światła rozważaliśmy wiarę uczniów, którzy na swej drodze nie poznali swego Mistrza. Nabożeństwo  stało się okazją do spotkania z uczniami, którzy dopiero przy łamaniu chleba poznali swego Nauczyciela.  Jedno ze spotkań zmartwychwstałego Pana  z uczniami przybliżyło nam scenę przekazania uczniom władzy odpuszczania grzechów. Było także okazja do tego, byśmy jak św. Tomasz umocnili swoją wiarę.  Spotkaliśmy się podczas rozważań także z Piotrem, któremu Jezus  przekazuje prymat. Pan podczas spotkań po zmartwychwstaniu posyła uczniom obiecanego Ducha Świętego. Posłał go nie tylko uczniom, ale także każdemu z nas, by nas umacniał, pomagał w mężnym wyznawaniu wiary. Gdy na specjalnie przygotowanym stojaku zapłonęła 14 świeca był to znak zbliżającego się końca nabożeństwa Drogi Światła. Nabożeństwo Drogi Światła sprawowane było w tym roku w mikstackim sanktuarium po raz drugi. Pierwsze przeżywaliśmy w Święto Miłosierdzia Bożego. Na zakończenie ks. kan. Krzysztof Ordziniak udzielił uczestnikom nabożeństwa Drogi Światła błogosławieństwa.Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: sanktuarium, Mikstat, św. Roch, Droga światła, wniebowstąpienie, nabozeństwo