Strona główna
opoka.org.pl
2017-05-28 17:50
Anna Bajon / KAI

Bp Marek Solarczyk świętował swój srebrny jubileusz kapłaństwa

W uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego bp Marek Solarczyk świętował w warszawskiej bazylice katedralnej św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika swój srebrny jubileusz kapłaństwa.

Autor/źródło: Flickr/episkopat.pl, Eliza Bartkiewicz, licencja: CC BY

Ćwierć wieku temu 28 maja - w rocznicę śmierci kard. Stefana Wyszyńskiego, przyjął on wraz z czternastoma swoimi kolegami z rąk bp Kazimierza Romaniuka święcenia w stopniu prezbiteratu. Był to pierwszy rocznik kapłanów wyświeconych w nowo powołanej do istnienia diecezji warszawsko-praskiej.

Dziękując w czasie liturgii za dar powołania bp Solarczyk zwrócił uwagę, że w każde Boże zaproszenie wpisane jest błogosławieństwo.

– Podobnie jak w przypadku apostołów Jezus nieustannie zaprasza nas byśmy pozostawiali za sobą to co minęło, by z nową odwagą i nadzieją wraz z Nim podążać drogą swojego posłannictwa. Zobaczmy jak wiele jest na niej takich momentów, które rozpoznajemy jako dar zwycięstwa Bożej Mocy w naszym życiu, za które warto dziękować – zachęcał do refleksji duchowny.

Podkreślił, że Bóg nieustannie posyła człowiekowi swoich świadków wiary, miłości, nadziei czy wytrwałości w cierpieniu. Jako przykład osoby która odegrała szczególną rolę na drodze jego kapłańskiego powołania wskazał postać św. Jana Pawła II, któremu służył jeszcze jako diakon podczas uroczystości na warszawskiej Agrykoli.

– Przejmującym i do dziś inspirującym doświadczeniem było dla mnie zobaczyć i doświadczyć w jaki sposób papież sprawował Najświętszą Ofiarę, w jaki sposób on do niej podszedł, jak szanował ołtarz, jak wszedł w głąb tajemnicy - wyrażanej poprzez znane wszystkim gesty, słowa czy wezwania – wspomniał bp Solarczyk.

Podkreślając wartość wspólnoty podziękował na zakończenie poszczególnym środowiskom i osobom za wszelkie dary, które przez ostatnie dwadzieścia pięć lat wnieśli w jego życie. Poprosił jednocześnie o modlitwę w intencji kapłanów, zwłaszcza tych którzy przeżywają trudności na drodze swojego powołania. Zachęcił również do nieustannej modlitwy za młodzieży by umiała odczytać swoją drogę życia.

Z grona piętnastu wyświeconych w 1992 roku kapłanów jeden, ks. Sławomir Wielgolewski odszedł już z tego świata.

mag / Warszawa

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-05-28 13:31:52
miniaturka

Ks. Greiche: masakra koptów odpowiedzią terrorystów na słowa prezydenta

Rzecznik egipskich biskupów katolickich, komentując masakrę 29 koptów, jakiej dżihadyści dokonali 26 maja w Al-Minji, wskazał na przemówienie egipskiego prezydenta Abdel Fataha al-Sisiego, wygłoszone na konferencji USA i islamskiego świata arabskiego w Arabii Saudyjskiej.
2017-05-28 16:43:28
miniaturka

Kołobrzeg: Msza św. za ludzi morza

W bazylice konkatedralnej w Kołobrzegu 28 maja odprawiona została Msza św. w intencji ludzi morza oraz absolwentów Zespołu Szkół Morskich im. Polskich Rybaków i Marynarzy, w 50. rocznicę powstania szkoły.
2017-05-28 16:46:40
miniaturka

Papież do pielgrzymów w Piekarach Śląskich i Dniu Mediów

Podczas niedzielnej modlitwy z wiernymi Franciszek skierował też pozdrowienie do Polaków. Szczególnego błogosławieństwa udzielił uczestnikom dorocznej pielgrzymki mężczyzn do sanktuarium w Piekarach Śląskich.
2017-05-28 17:55:34
miniaturka

Abp Hoser: Żywa relacja z Bogiem nadaje sens ludzkiemu życiu

Żywa relacja z Bogiem nadaje sens ludzkiemu życiu – podkreślił abp Henryk Hoser. W uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego biskup warszawsko-praski przewodniczył Mszy św. w kościele Matki Bożej Królowej Polski w warszawskim Aninie.
2017-05-28 17:57:07
miniaturka
play

Papież na Regina Caeli: teraz to my mamy ewangelizować

Wniebowstąpienie przypomina nam, że Kościół istnieje po to, by głosił Ewangelię – powiedział Papież w przed południową modlitwą Regina Caeli.
2017-05-28 21:32:01
miniaturka

Nabożeństwo Drogi Światła w mikstackim sanktuarium

Które ze spotkań ze zmartwychwstałym Panem jest najbliższe mnie osobiście, które odzwierciedla najlepiej moją sytuację życiowa to pytania, na które mogli sobie odpowiedzieć uczestnicy nabożeństwa Drogi Światła w mikstackim sanktuarium.