Strona główna
opoka.org.pl
2017-05-28 13:24
Anna Bajon / KAI

Ks. Greiche: masakra koptów odpowiedzią terrorystów na słowa prezydenta

Rzecznik egipskich biskupów katolickich, komentując masakrę 29 koptów, jakiej dżihadyści dokonali 26 maja w Al-Minji, wskazał na przemówienie egipskiego prezydenta Abdel Fataha al-Sisiego, wygłoszone na konferencji USA i islamskiego świata arabskiego w Arabii Saudyjskiej.

Autor/źródło: pixabay

- Było to bardzo mocne i szczere przemówienie przeciwko integryzmowi i radykalizmowi - wyjaśnił greckokatolicki duchowny. Jego zdaniem, terroryści poprzez zamach chcieli też podzielić egipskie społeczeństwo, siejąc niezgodę między muzułmanami i chrześcijanami. - Dotychczas im się to nie udało, a wręcz przeciwnie mieszkańcy jednoczą się w odrzuceniu przemocy - dodał ks. Greiche.

Według niego, terroryści kierują się „długoterminowym celem”, jakim jest „usunięcie chrześcijan z Egiptu, tak jak to się stało w Iraku, gdzie zaraz po tym, jak Państwo Islamskie zdobyło Mosul, pierwszą rzeczą, jaką zrobiło, było wyrzucenie wszystkich chrześcijan”. - To samo nastąpiło w Syrii, w Sudanie, a teraz chce się to zrobić w Egipcie, który ma pierwszą wspólnotę chrześcijańską na Bliskim Wschodzie i największą wspólnotę islamską w świecie arabskim - podkreślił duchowny.

Wskazał, że chrześcijanie z całego świata mogą swym współwyznawcom w Egipcie pomóc najpierw modlitwą, a następnie niedopuszczeniem do tego, by radykalizm religijny i islamski terroryzm zakorzeniły się w ich krajach. - Trzeba wspierać umiarkowany dyskurs religijny nie tylko w Egipcie, ale także w Europie. W europejskich meczetach są imamowie, którzy głoszą radykalne i zapalne kazania - zaznaczył ks. Greiche. Kolejną rzeczą, którą można zrobić jest pomoc w uzyskaniu przez egipskich chrześcijan lepszego wykształcenia.

pb (KAI/Fides) / Kair

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-05-28 12:12:00
miniaturka

Trwa Pielgrzymka Mężczyzn i Młodzieńców do Matki Bożej Piekarskiej

Jak co roku na piekarskie wzgórze przybyły rzesze mężczyzn, wraz ze swymi duszpasterzami, aby podziękować za miniony rok i prosząc o błogosławieństwo na kolejny.
2017-05-28 12:22:45
miniaturka
play

45. rocznica święceń ks. Jerzego Popiełuszki - Litania wolności

Dziś obchodzimy 45-tą rocznicę święceń kapłańskich, które ks. Jerzy otrzymał z rąk prymasa kardynała Stefana Wyszyńskiego.
2017-05-28 12:29:53
miniaturka

Abp Kupny w Piekarach Śl.: człowiek współczesny jest rozdarty między niebem a ziemią

- Człowiek współczesny przeżywa rozdarcie, bo chociaż niebo go ciekawi, to jednak cały czas zajmuje się tym światem, w którym żyje - powiedział abp Józef Kupny w homilii.
2017-05-28 16:43:28
miniaturka

Kołobrzeg: Msza św. za ludzi morza

W bazylice konkatedralnej w Kołobrzegu 28 maja odprawiona została Msza św. w intencji ludzi morza oraz absolwentów Zespołu Szkół Morskich im. Polskich Rybaków i Marynarzy, w 50. rocznicę powstania szkoły.
2017-05-28 16:46:40
miniaturka

Papież do pielgrzymów w Piekarach Śląskich i Dniu Mediów

Podczas niedzielnej modlitwy z wiernymi Franciszek skierował też pozdrowienie do Polaków. Szczególnego błogosławieństwa udzielił uczestnikom dorocznej pielgrzymki mężczyzn do sanktuarium w Piekarach Śląskich.
2017-05-28 17:52:22
miniaturka

Bp Marek Solarczyk świętował swój srebrny jubileusz kapłaństwa

W uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego bp Marek Solarczyk świętował w warszawskiej bazylice katedralnej św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika swój srebrny jubileusz kapłaństwa.