Strona główna
opoka.org.pl
2017-05-27 20:55
Waldemar Wesołowski

IV Kongres Rodzin. Stacja w Lubinie.

„Powróćcie do domu z odnowioną miłością” - powiedział do małżonków bp Marek Mendyk na spotkaniu w Lubinie, podczas drugiej stacji IV Kongresu Rodzin diecezji legnickiej.

Msza św.

Druga stacja IV Kongresu Rodzin diecezji legnickiej odbyła się w Lubinie. Pierwszy dzień święta rodzin odbył się w kościele św. Maksymiliana Marii Kolbe. Do południa w parafialnej sali teatralnej z jedną grupą małżonków spotykał się Jacek Pulikowski, znany i ceniony propagator życia małżeńskiego. W swoich dwóch wystąpieniach mówił min. o roli i zadaniach męża i ojca w rodzinie, o budowaniu autorytetu i umacnianiu relacji rodzinnych pomiędzy rodzicami i dziećmi. Omawiając zaś zagadnienia związane z życiem małżeńskim zachęcał zgromadzonych do nieustannego uczenia się i poznawania potrzeb współmałżonka. Podkreślił przy tym wielką rolę miłości, która powinna być darem składanym z samego siebie drugiej osobie.

Druga grupa uczestników spotkania zgromadziła się w pobliskiej szkole podstawowej, gdzie odbyły się warsztaty dla rodzin dotyczące rozpoznawania i uczenia się języków miłości w małżeństwie i rodzinie. Warsztaty te prowadziła Marzena Tkocz, wykładowca Uniwersytetu Wrocławskiego, specjalizująca się w programach edukacyjnych dla nauczycieli i rodziców. Warsztaty te miały wyjątkową formę, prowadzony były zarówno dla rodziców, jak i dla dzieci. Opieką nad najmłodszymi uczestnikami zajęli się przedstawiciele wspólnoty „Rodzin Nazaretańskich”.     

Dopełnieniem tego dnia była Eucharystia sprawowana w kościele parafialnym pod przewodnictwem biskupa pomocniczego Marka Mendyka. W homilii mszalnej Ksiądz Biskup nawiązał do setnej rocznicy objawień w Fatimie. „Objawienia fatimskie wskazują na Eucharystię i nabożeństwo do Matki Bożej, jako drogę na pokonanie zagrażającego nam nieszczęścia. Przyszłość jednak nie jest jakimś nieuchronnym fatum, przed którym nie ma ucieczki. Jeżeli Pan Bóg ukazuje nam przyszłość, to nie dla zaspokojenia naszej ciekawości, ale w celu zmobilizowania nas do nawrócenia i modlitwy” – mówił.

Zwracając się zaś do małżonków obecnych na Mszy św. powiedział: „wasza więź małżeńska, wasza miłość ma być odwzorowaniem miłości Pana Boga do człowieka, a także miłości Jezusa Chrystusa do Kościoła. To jest wzór miłości dla was. Miłość Boga jest przeogromna, nieskończona. Patrzcie na Jezusa! Oddał życie za każdą i każdego z nas. Tak nas pokochał, że zgodził się oddać za nas swoje życie. Macie zatem wspaniały wzór do naśladowania. Miłość, która łączy wasze serca, powinna być odwzorowaniem miłości Boga do ludzi i miłości Chrystusa do Kościoła”.

Na zakończenie dodał: „jako duszpasterze będziemy się modlić, żebyście po tych kongresowych doświadczeniach wrócili do swoich domów z odnowioną miłością małżeńską i byście mogli dalej tę piękną miłość Boga do człowieka i Chrystusa do Kościoła odwzorowywać w swoich małżeństwach i rodzinach”.

Po homilii wszyscy zgromadzeni małżonkowie odnowili swoje śluby małżeńskie. Znakiem tego wydarzenia był okolicznościowy dyplom, który wręczył każdej parze bp Marek.

Na zakończenie pierwszego dnia kongresowego w Lubinie swoim świadectwem podzielili się państwo Lilianna i Leszek Sobótkowie, którzy jako małżeństwo kilka lat spędzili na misjach w Liberii i Zambii.

Drugi dzień Kongresu Rodzin w Lubinie będzie okazją do zamanifestowani wartości życia ludzkiego i rodzinnego podczas kolejnego Marszu dla Życia i Rodziny. Marsz ten wyruszy z kościoła św. Jana Bosco, od księży Salezjanów po Mszy św. o g. 14,15.Zakończy się na lubińskich Błoniach koncertem ewangelizacyjnym w wykonaniu zespołu „Moja rodzina” z Płocka.

IV Kongres Rodzin odbywa się pod hasłem „Radość miłości w małżeństwie i rodzinie”. Tym razem rodziny diecezji legnickiej gromadzą się w trzech miejscach, w Bolesławcu, Lubinie i w Legnicy. Zakończenie Kongresu będzie miało miejsce w legnickiej katedrze 4 czerwca. Wtedy z wiernymi spotka się ugandyjski charyzmatyk o. John Bashobora.

IV Kongres Rodzin stanowi kolejny etap przygotowań do Światowego Spotkania Rodzin z Ojcem Świętym w 2018 roku w Dublinie.

ksww


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:



Polecamy
2017-05-27 19:55:54
miniaturka

Papież w szpitalu: najtrudniej zaakceptować cierpienie dzieci

Przybywając do szpitala pediatrycznego, Franciszek zaznaczył, że tej wizyty nie mogło zabraknąć w programie jego podróży do Genui. Najtrudniej jest bowiem zaakceptować cierpienie dzieci – powiedział.
2017-05-27 20:44:07
miniaturka

Papież do młodych: miejcie serce marynarza, odważne i sięgające daleko

Z młodzieżą Genui Franciszek spotkał się w tamtejszym sanktuarium maryjnym. Głównymi uczestnikami tego wydarzenia byli młodzi, którzy podjęli się bycia misjonarzami wśród swych rówieśników.
2017-05-27 20:46:47
miniaturka

Papież: spotkanie z kapłanami i osobami życia konsekrowanego

Po spotkaniu z robotnikami w zakładach metalurgicznych Papież udał się do genueńskiej katedry pod wezwaniem św. Wawrzyńca na spotkanie z biskupami, księżmi, osobami życia konsekrowanego oraz seminarzystami.
2017-05-27 21:21:35
miniaturka

Papież do robotników: praca daje radość, ale może też niszczyć

Na świecie mało jest większych radości od tej, której doświadcza się w pracy, podobnie jak mało jest większych cierpień od tych, których zaznaje się w pracy, która prowadzi do wyzysku, upokorzenia i śmierci – mówił Franciszek podczas spotkania z robotnikami w Genui.
2017-05-27 21:28:14
miniaturka

Szkoła Animatorów Misyjnych w Jeleniej Górze

Referat ds. misji w diecezji legnickiej zorganizował Szkołę Animatorów Misyjnych. Spotkanie odbyło się w Jeleniej Górze
2017-05-27 22:22:34
miniaturka

II Międzynarodowy Turniej o Puchar Wicemarszałek Senatu RP Marii Koc

Organizatorzy serdecznie zapraszają na II Międzynarodowy Turniej w Piłkę Nożną o Puchar Wicemarszałek Senatu RP, który odbędzie się od 2 do 4 czerwca na stadionie miejskim w Węgrowie.